Автор Тема: Сателитска опрема и др.  (Прочитано 25893 пати)

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #30 на: 02 Јануари 2014, 19:54:12 pm »
Нешто помалце од 200е, рисиверот - DM500HD (клон, не оригинал). Сецкањето е до шерингот, ако е добар шерингот нема да сецка. RG6 е кабелот, за губиток не би знаел, 25м не се премногу.

Ако зимате заеднички тањир а посебни рисивери има 2 зезанции:

1. Ако не земете мотор за антената ќе глеате само 1 сателит (пример германско или итаљанско или англиско скај)
2. Ако земете мотор за антената ќе можете (во зависност од тоа како е позиционирана) да гледате неколку сателити, НО само еден ќе може да го контролира вртењето на антената, па и другиот ќе мора да го гледа истиот сателит. На некои сателити има повеќе пакети (на 19,2 има скај германско, шпански пакет и уште некои други на пр.)
би идел на оригинал уред,ако не е прескап.верувам дека е поквалитетен и не би имал никакви проблеми при користењето.
знам дека сецкањето е до шерингот,ме интересираше колку кошта шеринг што не сецка никад :)
дали не е попаменто да ставиме на сателитската 3-4 LNB-а(мислам дека вака се викаа) за да ги гледаме тие три-четири сателити што се?

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7478
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #31 на: 02 Јануари 2014, 20:13:31 pm »
Ако се најде гага шеринг вреди да се дадат пари за квалитетна опрема.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #32 на: 02 Јануари 2014, 20:57:55 pm »
Клабери, има ли некој со искуство со дримбокс , сакам да земам па ако некој нешто знае што да се земе , од кого , има ли фирми некои добри или поединци + за шеринг.
Гледам има ресивери и со вифи па дали се ок.
Мене вака на прва око ми фаќа 800 хд се вифи.
Колкав минимум тањир треба?
Кој мотор е подобар?
Кое окце е најдобро?


Окце - сите се исти, DM500HD имам јас, клон и одлично си работи, 90цм антена и 2100 модел мислам беше моторот, од СкајСат од Карпош 4 - Антико, презадоволен сум. Се заедно 400ини евра одприлика мислам фаќа.


би идел на оригинал уред,ако не е прескап.верувам дека е поквалитетен и не би имал никакви проблеми при користењето.
знам дека сецкањето е до шерингот,ме интересираше колку кошта шеринг што не сецка никад :)
дали не е попаменто да ставиме на сателитската 3-4 LNB-а(мислам дека вака се викаа) за да ги гледаме тие три-четири сателити што се?

Незнам дали има во МК, другар го порача од немачка оригинал дримбоксот и го фати мн скапо (не памтам колку). Мојот клон веќе година ипол си шиба и гајле нема.

Шеринг асален 90ина евра +- некое евро

Со 3-4 LNB тоа се вика мултифокус тањир ама нз до колку сателити моеш на тоа да закачиш.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4116
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #33 на: 03 Јануари 2014, 00:36:29 am »
ок,чим сите тука ги фураат клоновите,ондак тоа е тоа :)
шерингот не е скап ако не сецка,со оглед на тоа дека најефтина кабловска е 350x12=4200=70 eur

Отсутен GOLF6

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 49
 • .
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #34 на: 25 Јануари 2014, 23:32:29 pm »
imam dreambox DM800 HD me interesira dali digi adria  raboti mi kazaja deka bankrotirale pa nema ni NOVA  OBN RTL i sl.

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #35 на: 26 Јануари 2014, 00:54:30 am »
NOVA RTL и сличните се сега на 16 исток, на max tv пакетот

Отсутен GOLF6

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 49
 • .
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #36 на: 26 Јануари 2014, 13:23:25 pm »
za max tv e +doplata

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #37 на: 26 Јануари 2014, 15:47:40 pm »
kaj mene ne e

Отсутен GOLF6

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 49
 • .
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #38 на: 26 Јануари 2014, 22:52:12 pm »
od ka koristiš shering zadovolen si i kolki pari e

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Сателитска опрема и др.
« Одговори #39 на: 26 Јануари 2014, 23:19:59 pm »
od eden decko od sk, super e, 90 evra, ima se - sky uk, sky it, sky de, polaris, max tv, bulsatcom, i drugi paketi ama jas ne gi gleam drugite,

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #40 на: 15 Април 2014, 21:34:42 pm »
Колку кешалица за Дримбоксот и шерингот?

Чим не ти одговорил друг јас ќе ти пишам:

Дримбокс 500ХД (нема место за 2.5 инчен хдд и место DVI излез има HDMI за разлика од 800HD) околу 200 јурца макс, кинески клон се разбира но сосема ок брка работа.

Шеринг - добар до 100 јурца за година макс, со сите сателити и пакети кои можат да се фатат со 100ка антена кај нас,

+ ти треба мотор од 60 јурца за да се врти тоа тањирот на различни сателити и тоа е тоа

(не шиткам сателитски само рапортирам цени :) )

И да, без сателитска џабе ти е телевизор, вака гледаш што ти сакаш,а не што мораш.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8074
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #41 на: 15 Април 2014, 21:56:25 pm »
Освен за да снимаш, служи ХДД-то за нешто друго или не мора да се стави?

Кои се подобри ресивери?
Зошто е еден подобар од друг?

Имам тањир и остало, би земал ресивер и шеринг  ;)

Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #42 на: 16 Април 2014, 09:29:18 am »
Освен за да снимаш, служи ХДД-то за нешто друго или не мора да се стави?

Кои се подобри ресивери?
Зошто е еден подобар од друг?

Имам тањир и остало, би земал ресивер и шеринг  ;)

ХДД-то ти е само за снимање.
Дримбокс клоновите се кај нас најзастапени, и имаат ок репутација башка за нив има стално понов и понов софтвер кој сам моеш да си го апдејтираш. Тапа е што даваат 1080i слика а не 1080p.

500HD e нешто понов од 800HD, ама сеа глеам искочил 800HD SE тој незнам што има подобро. За клонови зборам.

Јас кога би идел на нешто појако тоа би било VU+ Solo 2 или Duo 2 - брзи процсори 2/4 тјунери (PiP/ на 1 глеаш на другите тјуниери снимаш програма од ист сателит).

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8074
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #43 на: 16 Април 2014, 10:07:50 am »
Вчера ги гледав овие: VU+ Solo 2 или Duo 2. И мрсни и солени.
Имаат перформанси, кои претпоставувам се неопходни за 1080 квалитет и да не одиш да мочаш додека чекаш да се обави некој таск, но скапи у ПМ...

VU+ Solo 2 или Duo 2 даваат 1080p?
Или шерингот не дава?


Благодарам на инфото.Отсутен smole

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2986
Одг: Што си купивте / сакате да си купите
« Одговори #44 на: 16 Април 2014, 13:03:06 pm »
Вчера ги гледав овие: VU+ Solo 2 или Duo 2. И мрсни и солени.
Имаат перформанси, кои претпоставувам се неопходни за 1080 квалитет и да не одиш да мочаш додека чекаш да се обави некој таск, но скапи у ПМ...

VU+ Solo 2 или Duo 2 даваат 1080p?
Или шерингот не дава?
Благодарам на инфото.


Двете даваат 1080p, шерингот тебе ти ги дава шифрите за да можеш да ги отвориш каналите. Каква резолуција има каналот си е за секој канал посебно.

Vu-то се супер само мене ме колеба дека се ретки за недај Боже ако нешто се расипе. За кинеските ДМ клонови сегде има заменски делови. Да имаше повеќе ВУа низ МК ќе земев одма, вака уште се двоумам.