Гласање

Ваш избор?

Suzuki Swift
12 (38.7%)
Ford Fiesta
6 (19.4%)
Seat Ibiza
13 (41.9%)

Вкупно гласови: 31

Автор Тема: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift  (Прочитано 41383 пати)

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« на: 28 Јануари 2012, 16:06:26 pm »
Значи дечки работава е следна: Сакам да се одлучам за едно од овие 3 возила кое најчесто ќе биде возено во градски услови и сакам да чујам ваши коментари без разлика да се позитивни или негативни.

Ако на темава не и е место тука нека биде слободно преместeна каде што припаѓа. :)
« Последно менување: 28 Јануари 2012, 21:11:39 pm Azriel »
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9208
  • Аstra la vista baby !
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #1 на: 28 Јануари 2012, 16:08:55 pm »
Додај гласање ;)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #2 на: 28 Јануари 2012, 16:09:08 pm »
Со најмалите бензинци се сите така?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #3 на: 28 Јануари 2012, 16:13:18 pm »
1. Swift GLX
2. Ford Fiesta
-
4. Seat Ibiza

Свифтот е моментално најефтино возило за првите 50.000км, така да тоа би бил мојот избор. Фиестата поубава на изглед, па тоа би бил мојот втор избор доколку не ти се допаѓа Свифт.
Зборувам исклучиво за Свифт со најфул опрема на свет и Фиеста исто така. Ако се работи за некој модел без браници во боја или со раткапни... Одлуката е кола на старо. Или нешто како Астра Класик 1.6.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #4 на: 28 Јануари 2012, 16:15:18 pm »
За на ново зборам и за бензинци да правиме муабет.
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #5 на: 28 Јануари 2012, 16:17:20 pm »
1. Swift GLX
2. Ford Fiesta
-
4. Seat Ibiza

Свифтот е моментално најефтино возило за првите 50.000км, така да тоа би бил мојот избор. Фиестата поубава на изглед, па тоа би бил мојот втор избор доколку не ти се допаѓа Свифт.
Зборувам исклучиво за Свифт со најфул опрема на свет и Фиеста исто така. Ако се работи за некој модел без браници во боја или со раткапни... Одлуката е кола на старо. Или нешто како Астра Класик 1.6.

Бев денес го видов Свифтот и до сега ми остави најубав впечаток се додека не ми понудија примамлива понуда во Сеат за Ибица Спорт Купе, а Фиестата е многу тесна позади и кровот е низок мада тоа не ми е многу битно. :)
Дени, а за Ибицата што ќе кажеш?
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #6 на: 28 Јануари 2012, 16:20:17 pm »
Епа кои ти се приоритетите? Убавина, цена, економичност?

По форумов се збори дека 1,2 сфивт е као поштедлив за литро од 1,25 фиеста, немам сам испитано.
Убавина = фиестата дефинитивно
Ибицата, не, и моделот е во залез ваљда 4 години напрај.

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #7 на: 28 Јануари 2012, 16:22:13 pm »
Епа кои ти се приоритетите? Убавина, цена, економичност?

По форумов се збори дека 1,2 сфивт е као поштедлив за литро од 1,25 фиеста, немам сам испитано.
Убавина = фиестата дефинитивно
Ибицата, не, и моделот е во залез ваљда 4 години напрај.

Економочноста не ми е многу битна зошто ќе се вози само на релација дома-факултет-дома така да повеќе ми треба цена и издржливост.
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #8 на: 28 Јануари 2012, 16:23:53 pm »
Свифтот напунет до даска, тој што го имам по слики ставено доаѓаше 11.500 мислам. Значи со круз контрола со алуминиумски бандажи, внатре цакум-пакум. Едино што ќе треба да се инвестира после купувањето, е клима-фолии и ксенон светла. Значи едвај 200 евра плус за колата да е врв.

Тест имаш тука: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1899.0.html

Фиестата е Врв, само потрошувачката е за литро повисока од свифт, и сервисите се за нијанса поскапи од свифт. Така да целокупно ќе дојде малку поскапа, за привте 50.000км. А Титаниумот, кој топло те советувам да го гледаш е околу 11.000. Значи исто како свифтот, ќе му дојде. Мислам дека фиестата нема круз контрола, треба ова да прашаш. А додатоци ќе фалат, во поглед на клима-фолии и ксенон исто како кај Свифт.

Значи овие две коли се скстремно блиски. Само да видиш која ќе те бендиса.

1. Swift GLX
2. Ford Fiesta
-
4. Seat Ibiza

Свифтот е моментално најефтино возило за првите 50.000км, така да тоа би бил мојот избор. Фиестата поубава на изглед, па тоа би бил мојот втор избор доколку не ти се допаѓа Свифт.
Зборувам исклучиво за Свифт со најфул опрема на свет и Фиеста исто така. Ако се работи за некој модел без браници во боја или со раткапни... Одлуката е кола на старо. Или нешто како Астра Класик 1.6.

Бев денес го видов Свифтот и до сега ми остави најубав впечаток се додека не ми понудија примамлива понуда во Сеат за Ибица Спорт Купе, а Фиестата е многу тесна позади и кровот е низок мада тоа не ми е многу битно. :)
Дени, а за Ибицата што ќе кажеш?
Ибица не би коментирал. Не ми се допаѓа. Ја имам возено и не ме бендисува, некако. Особено споредена со другите две.

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #9 на: 28 Јануари 2012, 16:32:43 pm »
Ако ти е за до факултет не ти треба круз контрола, земи си фиестата.

Отсутен sinisa

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1208
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #10 на: 28 Јануари 2012, 16:33:41 pm »
Јас имам Ibiza SC и сум презадоволен иако се мислев за Фиестата или Ибицата ама сепак Ибицата ја земав, ми беше по просторна од внатре и нема премногу копчиња на таблата, само ако имаш намера да се возат повеќе луѓе да си знаеш дека позади е малце низок кровот па повисоките малце се мачат или седиштата мора да одат нанапред, не би згрешил со било која да ја одбереш :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #11 на: 28 Јануари 2012, 16:40:15 pm »
abe zemaj ja ibizata ne mu ja misli, barem gepek ima duplo pogolem od swiftot. Enterierot najveke mi se dopaga barem mene licno na ibizata najmnogu. Koj motor go gledas?

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #12 на: 28 Јануари 2012, 16:40:33 pm »
Свифтот напунет до даска, тој што го имам по слики ставено доаѓаше 11.500 мислам. Значи со круз контрола со алуминиумски бандажи, внатре цакум-пакум. Едино што ќе треба да се инвестира после купувањето, е клима-фолии и ксенон светла. Значи едвај 200 евра плус за колата да е врв.

Тест имаш тука: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,1899.0.html

Фиестата е Врв, само потрошувачката е за литро повисока од свифт, и сервисите се за нијанса поскапи од свифт. Така да целокупно ќе дојде малку поскапа, за привте 50.000км. А Титаниумот, кој топло те советувам да го гледаш е околу 11.000. Значи исто како свифтот, ќе му дојде. Мислам дека фиестата нема круз контрола, треба ова да прашаш. А додатоци ќе фалат, во поглед на клима-фолии и ксенон исто како кај Свифт.

Значи овие две коли се скстремно блиски. Само да видиш која ќе те бендиса.

1. Swift GLX
2. Ford Fiesta
-
4. Seat Ibiza

Свифтот е моментално најефтино возило за првите 50.000км, така да тоа би бил мојот избор. Фиестата поубава на изглед, па тоа би бил мојот втор избор доколку не ти се допаѓа Свифт.
Зборувам исклучиво за Свифт со најфул опрема на свет и Фиеста исто така. Ако се работи за некој модел без браници во боја или со раткапни... Одлуката е кола на старо. Или нешто како Астра Класик 1.6.

Бев денес го видов Свифтот и до сега ми остави најубав впечаток се додека не ми понудија примамлива понуда во Сеат за Ибица Спорт Купе, а Фиестата е многу тесна позади и кровот е низок мада тоа не ми е многу битно. :)
Дени, а за Ибицата што ќе кажеш?
Ибица не би коментирал. Не ми се допаѓа. Ја имам возено и не ме бендисува, некако. Особено споредена со другите две.

Убав исцрпен одговор.Иначе со цена сите се тука негде Ибицата малце забегава ама пак има најсилен мотор, а по советиве шти ми ги дадовте до сега значи во игра влегуваат само Свифт и Фиеста. Денес бев и во Ми-Да и во Сузуки да ги гледам и двете возила и некако Свифтот ми беше бајаги поопремен (GLX опрема) од Фиестата (Титаниум опрема) и Свифтот е за нијанса поголем и поевтино одржавање и поевтин сервис имал Свифтот.
Само мене едина мана е што Ибицата највеќе ми прави кејф од сите, а и добивме со татко ми добра понуда од Сеат така да треба да се размисли бајаги добро.

Очекувам уште коментари за да го одберам најдоброто! :)
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен Azriel

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 697
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #13 на: 28 Јануари 2012, 16:41:53 pm »
abe zemaj ja ibizata ne mu ja misli, barem gepek ima duplo pogolem od swiftot. Enterierot najveke mi se dopaga barem mene licno na ibizata najmnogu. Koj motor go gledas?

1.2 Tsi 105 коња
Seat Leon 1.4 TSI

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Ford Fiesta vs Seat Ibiza vs Suzuki Swift
« Одговори #14 на: 28 Јануари 2012, 16:43:28 pm »
lele topovi drugarce, fiesta i swift takvo masince ne nudat ako ti nudat dobra cena ic ne mu ja misli