Автор Тема: Clean JDM style vs Rice и останати стилови  (Прочитано 416937 пати)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« на: Февруари 15, 2011, 13:51:38 pm »
ЕДИТ од Банзаи: Тука дискутираме за различни стилови на средување на коли, пред се надворешно.


Без навреди, али мене ми е многу ружна, како и 156кава во потпис на chlink.
Богами...



и мене богами :)

Па стајте една добро нашминкана кола да видам каков ви е вкусот, само не фабрика.
« Последно менување: Февруари 15, 2011, 17:33:08 pm Banzai »

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
JDM vs Rice и останати стилови
« Одговори #1 на: Февруари 15, 2011, 15:06:13 pm »

Па стајте една добро нашминкана кола да видам каков ви е вкусот, само не фабрика.

Еве ти едно видео со горе доле коли средени по мој вкус, секако има исклучоци и детаљи што не ми се допаѓаат, ама тука некаде се ;)

Идеата е од надвор да биде близу до фабрика, може да има дискретни спојлери (најчесто и тие се фабрички, од најјакиот модел), спуштена (ама возлива), убав бандаж (не преголема димензија и лесни, исто битна е функционалноста).

Без свемирски пластики, без непотребни отвори на хауба, крила и слично, без проширувања ако не се потребни, без 18" бандажи на кола како Civic, без шанкови и огромни спојлери, без LSD doors, без неонки итн итн.

Малце забегав во ОТ, ама и така се разви муабет за вкусовите. Може да отворам нова тема после ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен S16-HGT

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4444
 • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
JDM vs Rice и останати стилови
« Одговори #2 на: Февруари 15, 2011, 15:23:19 pm »
А ова е средено по наш вкус ... http://www.youtube.com/watch?v=tkgbxq5gy70

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
JDM vs Rice и останати стилови
« Одговори #3 на: Февруари 15, 2011, 15:52:30 pm »
А ова е средено по наш вкус ... http://www.youtube.com/watch?v=tkgbxq5gy70

Не би си ја нагрдил колата вака па да ми се претураат пари :D без лутење. Инаку кога гледав west coast customs или overhaulin или незнам некоја емисија од тој тип, срце ми се кинеше кога го изгрдија едно цивикче со свемирски пластики, неонки, кожа и слични работи .. ама тоа е, на некој не му е битна функционалноста туку изгледот. А Jdm стилот го почитувам бидејќи е како што кажа банзаи, многу чист, колите се близу до фабрика само сепак се разликуваат по некои мали работи, е сега има и таму некои ситници што не ги поштувам али у глобала е топ :) ја малце отидов оффтопик, ако смета избришете го постов :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
JDM vs Rice и останати стилови
« Одговори #4 на: Февруари 15, 2011, 16:04:42 pm »

Па стајте една добро нашминкана кола да видам каков ви е вкусот, само не фабрика.

Еве ти едно видео со горе доле коли средени по мој вкус, секако има исклучоци и детаљи што не ми се допаѓаат, ама тука некаде се ;)

Идеата е од надвор да биде близу до фабрика, може да има дискретни спојлери (најчесто и тие се фабрички, од најјакиот модел), спуштена (ама возлива), убав бандаж (не преголема димензија и лесни, исто битна е функционалноста).

Без свемирски пластики, без непотребни отвори на хауба, крила и слично, без проширувања ако не се потребни, без 18" бандажи на кола како Civic, без шанкови и огромни спојлери, без LSD doors, без неонки итн итн.

Малце забегав во ОТ, ама и така се разви муабет за вкусовите. Може да отворам нова тема после ;)


Да и јас мислев да ти кажам да направиш тема нова.

Добро овие повеќе ми се свиѓаа него таа кај мене на потписот но и таа ми се свиѓаше
« Последно менување: Февруари 15, 2011, 16:08:56 pm chlink »

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
JDM vs Rice и останати стилови
« Одговори #5 на: Февруари 15, 2011, 16:09:38 pm »
А ова е средено по наш вкус ... http://www.youtube.com/watch?v=tkgbxq5gy70

Ова веќе го имам постирано во темата бензин против дизел, опасен мотор но надвор не ми се свиѓа.

Отсутен K92

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 689
JDM vs Rice и останати стилови
« Одговори #6 на: Февруари 15, 2011, 16:17:41 pm »
Као што кажа Chlink, мотор има опасен тоа да, но вака од надвор не е ништо посебно.
You have to pay attention to regular cars, and slalom through them. That's the way to drive fast.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10000
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #7 на: Февруари 15, 2011, 17:33:44 pm »
Преместени мислењата тука, можеме слободно да продолжиме со тоа што и како ни се допаѓа ;)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9494
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #8 на: Февруари 15, 2011, 17:50:27 pm »
Еве нешто набрзина :)








Отсутен kalco

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 257
 • Audi a3 1.9 TDI
  • Kalco
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #9 на: Февруари 15, 2011, 17:59:50 pm »
Не преферирам премногу нац`цкани кичерајски коли
http://www.thetuning.ru/wp-content/uploads/2006/12/toyota-camry-tuning-01.jpg

Сакам минималистичен тунинг спортски до сепак урбан.
Еве нешто што ми се допаќа премногу
http://modifidea.wordpress.com/2008/07/23/rieger-tuning-audi-a4/

Отсутен neno[]

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #10 на: Февруари 15, 2011, 18:17:13 pm »
Јас поштувам German style, само добра боја -фабрика, патосирана, добри бандажи , не многу нападни спојлери,браници.. и шкртана со 300 еирбрашеви или налепници.. нешо слично вакво:







за нашиве прекрасни патишта.топ се стиловиве..  ;D

Отсутен Mato_Zlato

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 316
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #11 на: Февруари 15, 2011, 19:05:32 pm »
и јас сум за german style фабрика кола бојата да свети ама не некоја дречлива строго 16x9 или ако е помала кола 14x8 и да е флека спуштена обавезно да фаќа на нашиве лежечи џандари....... :D
EAST SIDE DRIVERS

Отсутен K92

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 689
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #12 на: Февруари 15, 2011, 22:08:56 pm »
« Последно менување: Ноември 16, 2011, 21:02:29 pm Kiko »
You have to pay attention to regular cars, and slalom through them. That's the way to drive fast.

Отсутен K92

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 689
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #13 на: Февруари 15, 2011, 22:14:27 pm »
« Последно менување: Ноември 16, 2011, 21:00:15 pm Kiko »
You have to pay attention to regular cars, and slalom through them. That's the way to drive fast.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51497
 • Махер
Одг: Clean JDM style vs Rice и останати стилови
« Одговори #14 на: Февруари 15, 2011, 22:42:35 pm »
Мене искрено ми е закон Интеграта на Банза. Многу е убава. И на Страто аутцето може да биде закон! А за мене дефиниција е ова: