Автор Тема: Чистење глава на принтер Epson C42UX  (Прочитано 5518 пати)

Отсутен igorN73

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 698
Чистење глава на принтер Epson C42UX
« на: 11 Јануари 2012, 14:56:57 pm »
Ајде неколку совети зачистење на запушена,исушена глава на принтер.Не е користен повеќе време и земени се нови тонери але неќе да принта.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #1 на: 11 Јануари 2012, 15:06:27 pm »
Земи шприц и цревце....На местото каде што се збрцува тонерот збрцај го цревцето, и под притисок, нормално со дестилирана вода во шприцот, пробај да вбризгаш...Ако истече, Ок, а ако не спреми си 2000 денари и иди купи си мултифункционален уред и бркај работа :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #2 на: 11 Јануари 2012, 15:17:09 pm »
Глупавата работа на Епсон принтерите е што главата е на уредот, а не на кертриџите. Затоа за вакви евтини принтери се купува ХА пе, тие имаат глави на кертриџите.

Пробај со како што вика Сале, ако не ти успее, пробај со некој алкохол и тоа ако не успее, фрли го слободно.

И не е тонер, кертриџ е.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6109
 • 69
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #3 на: 11 Јануари 2012, 15:31:45 pm »
И не е тонер, кертриџ е.

Нешто си надрндан, па сакаш да се инаетиш...Не е ни кертриџ ако баш сакаш да знаеш, а се знаеше на што се мисли :))
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #4 на: 11 Јануари 2012, 15:42:58 pm »
Ги мразам Епсон за оваа ствар...

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #5 на: 11 Јануари 2012, 16:01:04 pm »
И не е тонер, кертриџ е.

Нешто си надрндан, па сакаш да се инаетиш...Не е ни кертриџ ако баш сакаш да знаеш, а се знаеше на што се мисли :))

Не сум надрндан (што и да ти значи тоа) туку сум праведен. Многу е глупаво да користиш еден збор на местото на друг. пр. Ти викаш сеедно дали е нафта или бензин, во случајов? Оти и за двата поими се подразбира што сакал да кажи авторот.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ink_cartridge

Отсутен igorN73

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 698
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #6 на: 11 Јануари 2012, 16:34:48 pm »
Пробав со 96% алкохол но немав шприц па така ставив..И па ништо..
А за ова тонер-кертиџ така сум го научил и така го користам..За мене тоа ти е исти к***ц различно паковање

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #7 на: 11 Јануари 2012, 16:45:46 pm »
Да ти каже чичо ај :D Може да чистиш со што сакаш, џабе ти е :) Ако можеш да ја извадиш главата - чистење само во ултразвучна бања, ако не - купи си нов HP принтер ;)

Отсутен igorN73

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 698
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #8 на: 11 Јануари 2012, 16:48:21 pm »
Знам..Али работава е што ми затреба баш сега принтеров после едно 1-2 години, а КЕРТРИЏИВЕ беа само 150 денари.Вредеше да се проба :) :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #9 на: 11 Јануари 2012, 16:48:49 pm »
Да ти каже чичо ај :D Може да чистиш со што сакаш, џабе ти е :) Ако можеш да ја извадиш главата - чистење само во ултразвучна бања, ако не - купи си нов HP принтер ;)
Јасно. Или ласерски. А конкретно инкџет HP имаш мислам за 1000 денари.

Отсутен igorN73

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 698
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #10 на: 14 Јануари 2012, 18:54:00 pm »
Купен е нов HP deskjet 1050    ;D ;D

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #11 на: 14 Јануари 2012, 18:55:24 pm »
Ај со среќа!

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #12 на: 14 Јануари 2012, 19:18:43 pm »
Ај со здравје да си го работаш.

Отсутен igorN73

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 698
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #13 на: 14 Јануари 2012, 19:26:09 pm »
Па вие фрли го, нечини епсон,расипан е...и мораше да се превземат некои вакви мерки :)
Фала поубав да си купите :)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54891
 • Махер
Одг: Чистење глава на принтер Epson C42UX
« Одговори #14 на: 14 Јануари 2012, 19:27:53 pm »
За многу години.