Автор Тема: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...  (Прочитано 563128 пати)

Отсутен edonos

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3557
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #15 на: Декември 24, 2011, 15:43:07 pm »
Јас овака ги сваќам работите,треба да имаш 100к евра на страна за да земеш кола вредна 10к евра..

Јас не би инвестирал толку во кола,не би земал кола толку скапа..Моментално во оваа криза,ако имаш пари,згради и станови му се мајката,пошто секад се има пари за дом..
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Tommy

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6943
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #16 на: Декември 24, 2011, 15:46:00 pm »
Алал да ви е на психолошките граници на некои од вас ....

повеќе од 15к за кола не би дал ...

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #17 на: Декември 24, 2011, 15:48:59 pm »
Pa toa de e muabetot. Ne vredi povekje od 10K za kola. Bar sega ima ponudi za 6-7K da se zeme novo kolice sto ke se vozi najmalku 100000Km bez da se pravat seriozni intervencii de. Stan e stan sepak ima prednost za tie pari vo odnos na kola. Jas na primer koga bi imal edno 15000 EUR bi si kupil za 12000 EUR edno studio (malo no dovolno za mene) vo soncev breg ili okolinata i za restoto pari bi se skrpil so nekoj polovnjak od 1500-1800 EUR za da me vozi. Cisto onaka razmisluvam. No 15K se mnogu pari za kola.

Присутен Skywalker

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3363
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #18 на: Декември 24, 2011, 15:52:14 pm »
Нигад не би ги дал жими очи..

За нова кола,психолошка граница е 40к евра..

+1 :)

Купуваш нова кола за 40к по три години неможиш за 20к да ја продадеш, фактички ти секој ден од тие три години си губел по 20 евра.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен edonos

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3557
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #19 на: Декември 24, 2011, 15:55:27 pm »
Нигад не би ги дал жими очи..

За нова кола,психолошка граница е 40к евра..

+1 :)

Купуваш нова кола за 40к по три години неможиш за 20к да ја продадеш, фактички ти секој ден од тие три години си губел по 20 евра.

Да така е,ама..Ако веќе земаш нова кола од 40к,со тој памет размислувајќи како ќе ја продадеш утреден,ич не ја ни зимај..
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #20 на: Декември 24, 2011, 16:03:46 pm »
Eve na primer: Golf 4 TDI so 90KS vo 1999 kostase 35000 Marki (so full oprema - racna klima samo i bez bandazi), sega cenata mu e 3500-4000 EUR
A Mercedes E200D od istata godina 1999 kostase mislam okolu 60000 Marki, a sega tesko se prodava za 3000-3500 EUR.
A kaj se cenite na servisi i rezervni delovi, kaj e razlikata vo potrosnja na gorivo itn..
Fakt e deka 40000 EUR za nova kola se mnogu pari. A tek ako e na kredit, cenata posle isplakjanje (da receme posle 5-6) godini ke i bide za edno 5000-6000 EUR povekje (cito aproksimativno) bez kasko i ostali trosoci...
Baska kola denes zemena od salon vekje utre cenata i pagja (za primer minus 1500-2000 EUR na kola od 9000 EUR) pa sea vredi da se razmisli.

Za tie pari definitivno stan i polovna kola (do 1500 EUR max i ne postara od 2000-2001 godina) i plus ke ostanat pari za registracija, redovni servisi i gorivo.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8487
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #21 на: Декември 24, 2011, 16:24:17 pm »
абе кај ми е мене постот од темава :) ме обришал некој ???

40К психолошка граница ихааа, кој како ;D

Отсутен stig

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 933
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #22 на: Декември 27, 2011, 22:43:26 pm »
40 000евра за кола да ама ако имаш дебели месечни примања, добра имотна состојба добро би било некое бизнисче да се има за да може тоа возило за 4-5 години да изврти 200, 250 000км после и да го продадеш со 10 15 000 евра загуба ич да не ти е мака и само си доплаќаш си земаш ново арно ама кај нас по 3 милјарди години ова нема да може да се оствари за некој обичен граѓанин. 

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #23 на: Декември 28, 2011, 13:28:49 pm »
Јас овака ги сваќам работите,треба да имаш 100к евра на страна за да земеш кола вредна 10к евра..

Јас не би инвестирал толку во кола,не би земал кола толку скапа..Моментално во оваа криза,ако имаш пари,згради и станови му се мајката,пошто секад се има пари за дом..

Ебаго, по таа логика значи јас треба да имам настрана 200 К евар плус, Машалааа, дај боже!  :o

Абе кола се зима и на кредит не мора у џеб да ги имаш парите, само треба да знаеш да си напраиш математика на примањата ! ;D

Отсутен edonos

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3557
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #24 на: Декември 28, 2011, 13:32:58 pm »
Јас овака ги сваќам работите,треба да имаш 100к евра на страна за да земеш кола вредна 10к евра..

Јас не би инвестирал толку во кола,не би земал кола толку скапа..Моментално во оваа криза,ако имаш пари,згради и станови му се мајката,пошто секад се има пари за дом..

Ебаго, по таа логика значи јас треба да имам настрана 200 К евар плус, Машалааа, дај боже!  :o

Абе кола се зима и на кредит не мора у џеб да ги имаш парите, само треба да знаеш да си напраиш математика на примањата ! ;D

Не друже,полоша работа од кредит нема..Никад нема да подигнам кредит,освен ако не допрам до дното,тогаш па уште полошо е..
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8487
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #25 на: Декември 28, 2011, 13:35:44 pm »
Јас овака ги сваќам работите,треба да имаш 100к евра на страна за да земеш кола вредна 10к евра..

Јас не би инвестирал толку во кола,не би земал кола толку скапа..Моментално во оваа криза,ако имаш пари,згради и станови му се мајката,пошто секад се има пари за дом..

Ебаго, по таа логика значи јас треба да имам настрана 200 К евар плус, Машалааа, дај боже!  :o

Абе кола се зима и на кредит не мора у џеб да ги имаш парите, само треба да знаеш да си напраиш математика на примањата ! ;D

Не друже,полоша работа од кредит нема..Никад нема да подигнам кредит,освен ако не допрам до дното,тогаш па уште полошо е..

мајсторе алал нека ти е, ама реалноста е сосема друга кај нас1% можат тоа да си го дозволат.

Е сега од друга гледна точка никој никаде во современиот свет не дава кеш за кола/куќа/стан.

Земаш кредит плаќаш рати, и точно дека вракаш со камата ама имам пари кои можам да ги користам за работа итн итн од кои ке заработам и каматата нема да ја осетам, тоа е поентата

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9999
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #26 на: Декември 28, 2011, 13:36:46 pm »
Мене психолошка граница ми е милион и 220 илјади евра, повеќе не. Освен нешто ептен ако не ми фати око.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tommy

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6943
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #27 на: Декември 28, 2011, 14:02:02 pm »
Јас овака ги сваќам работите,треба да имаш 100к евра на страна за да земеш кола вредна 10к евра..

Јас не би инвестирал толку во кола,не би земал кола толку скапа..Моментално во оваа криза,ако имаш пари,згради и станови му се мајката,пошто секад се има пари за дом..

Ебаго, по таа логика значи јас треба да имам настрана 200 К евар плус, Машалааа, дај боже!  :o

Абе кола се зима и на кредит не мора у џеб да ги имаш парите, само треба да знаеш да си напраиш математика на примањата ! ;D

Не друже,полоша работа од кредит нема..Никад нема да подигнам кредит,освен ако не допрам до дното,тогаш па уште полошо е..

мајсторе алал нека ти е, ама реалноста е сосема друга кај нас1% можат тоа да си го дозволат.

Е сега од друга гледна точка никој никаде во современиот свет не дава кеш за кола/куќа/стан.

Земаш кредит плаќаш рати, и точно дека вракаш со камата ама имам пари кои можам да ги користам за работа итн итн од кои ке заработам и каматата нема да ја осетам, тоа е поентата

Во овој случај сум со Едонос, кредит за кола никогаш не би земал ... едино за недвижнина би можел да се излажам, која е еден вид на инвестиција која ке донесе пари ...

Отсутен Sportex

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7889
 • Иштван Беќар Пецарош
  • camouflage.mk
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #28 на: Декември 28, 2011, 14:04:17 pm »
Јас овака ги сваќам работите,треба да имаш 100к евра на страна за да земеш кола вредна 10к евра..

Јас не би инвестирал толку во кола,не би земал кола толку скапа..Моментално во оваа криза,ако имаш пари,згради и станови му се мајката,пошто секад се има пари за дом..

Ебаго, по таа логика значи јас треба да имам настрана 200 К евар плус, Машалааа, дај боже!  :o

Абе кола се зима и на кредит не мора у џеб да ги имаш парите, само треба да знаеш да си напраиш математика на примањата ! ;D

Не друже,полоша работа од кредит нема..Никад нема да подигнам кредит,освен ако не допрам до дното,тогаш па уште полошо е..

Е знам друже, со парички работам така да јасно ми е тоа, и уше појасно со тоа што никогаш не сум земал кредит за ништо нити користам кредитна картичка иако ми ги скапаа од буткање по шалтери на банкиве со не знам какви се не лимити и "поволни" нели камати.

Ама има и други врсти на кредити кои ако можеш да ги враќаш мислам имаш примања се најисплатливи.

Пријателски или фирмени без каматни кредити! ;)


Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8487
Одг: Кампањи, попусти, промотивни акции, добри понуди ...
« Одговори #29 на: Декември 28, 2011, 14:23:08 pm »
Јас овака ги сваќам работите,треба да имаш 100к евра на страна за да земеш кола вредна 10к евра..

Јас не би инвестирал толку во кола,не би земал кола толку скапа..Моментално во оваа криза,ако имаш пари,згради и станови му се мајката,пошто секад се има пари за дом..

Ебаго, по таа логика значи јас треба да имам настрана 200 К евар плус, Машалааа, дај боже!  :o

Абе кола се зима и на кредит не мора у џеб да ги имаш парите, само треба да знаеш да си напраиш математика на примањата ! ;D

Не друже,полоша работа од кредит нема..Никад нема да подигнам кредит,освен ако не допрам до дното,тогаш па уште полошо е..

мајсторе алал нека ти е, ама реалноста е сосема друга кај нас1% можат тоа да си го дозволат.

Е сега од друга гледна точка никој никаде во современиот свет не дава кеш за кола/куќа/стан.

Земаш кредит плаќаш рати, и точно дека вракаш со камата ама имам пари кои можам да ги користам за работа итн итн од кои ке заработам и каматата нема да ја осетам, тоа е поентата

Во овој случај сум со Едонос, кредит за кола никогаш не би земал ... едино за недвижнина би можел да се излажам, која е еден вид на инвестиција која ке донесе пари ...

абе ОК е тоа само јас размислувам дека никогаш не би дал во кеш да речеме 20к за кола а да имам 25к во готово, ако сум и намеркан на таа кола од 20 ке дадам учество од 10к ке си плаќам рати а со другите пари си бркам бизнисче или што и да е друго зависи што како работам и за што ми требаат пари.