Автор Тема: Мед  (Прочитано 1881 пати)

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7042
Одг: Мед
« Одговори #15 на: 23 Септември 2023, 23:45:41 pm »
Ако  случајно не е кристализиран во подрумот во овие 3-4 години можи да го фрлиш слободно оти не е мед туку ти продал шеќер во тегла некој.
Ако кристализирал тогаш супер нема никаква разлика, јас едвај чекам да кристализира па да го јадам, поубо ми е за лижење така отколку течен.  Топлењето за да се врати назад е исто непотребен ризик оти мож да ги убиеш сите здрави работи во медот и после да го јадиш само за филм дека е течен без ништо здраво.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
Значи добар е:



.



Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Мед
« Одговори #16 на: 24 Септември 2023, 07:43:27 am »
Штом е на грчки, нормално

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 997
Одг: Мед
« Одговори #17 на: 30 Јули 2024, 20:25:55 pm »
Има тазе нова тура од годинава, цената иста за клабери. 600мкд.


Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 997
Одг: Мед
« Одговори #18 на: 08 Октомври 2024, 21:56:26 pm »
БумП, почна сезонаа на настинки, мора мед да се јаде. :D

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 215
Одг: Мед
« Одговори #19 на: 09 Октомври 2024, 14:32:28 pm »
БумП, почна сезонаа на настинки, мора мед да се јаде. :D

Сакам да земам 3-4 сандаци да имаме мед само за лична употреба, ме интересира на колку време мора да ги посетуваш пчелите за да ги средуваш тековно, подалеку ми е местото не сакам после да ги баталам .

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 997
Одг: Мед
« Одговори #20 на: 09 Октомври 2024, 15:24:28 pm »
Кога е сезона, генерално кај нас почнува турбо околу Велигден, треба да се иде секоја недела се до средина на Јули. Зависи што има во околина за собирање мед. Кај мене конкретно има багрем и чалија, ја сум на 600м и таму е поладно и почнува покасно сезоната 2 недели од да кажеме Скопје каде е многу потопло.

Пред тоа таму од Март/Април кога ке се стопли се почнува малце по малце, на 2-3 недели со прегледи и пратење на состојбата и се спремаат за паша, зависи што имаш кај тебе.

Во Август кога ке се извади медот, се третираат против крлежи и тоа се прави на 3-4 дена, 5-6 пати.

Зимно време нема работа, некој ги рани и третира екстра, ама тоа зависи кој метод се користи.

Али не е само да ги посетуваш, има доста работа и спремање во опрема.

У секој случај не ти се исплати со неколку кошници, за парите и времето што ке го вложиш, подобри купи си една кофа 20кг мед и терај цела година. Ако ти е блиско местото, од хоби/разонода да тепаш време интересно е.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5405
Одг: Мед
« Одговори #21 на: 09 Октомври 2024, 15:46:54 pm »
Колку вадиш по кошница просек мед месечно ? Спремам едно место за на пролет за садење за дома, 10тина raised bed containers и уште нешто, плус ќе досадам и дрва, се мислев и да ставам два сандуци, местото ми е на 5км од дома, комшијата до мене има 50тина сандуци супер чоек има нешто вишак дувала и облека кај него не е проблем да ги користам за почеток.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 997
Одг: Мед
« Одговори #22 на: 09 Октомври 2024, 16:42:54 pm »
Кај нас се вади еднаш у година. Многу зависи од место и како ке ти се погоди времево. Просек кај мене оваа година беше 13кг од кошница. Али беше многу топла и многу сушна година, некои пчелари во Скопје и Велес немаат ништо извадено, дури и тураа храна да ги преживеат.

Многу се топли годиниве и многу е намален приносот, ке мора да се мигрира на повисоко, бар за неколку степени е поладно.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Мед
« Одговори #23 на: 16 Октомври 2024, 21:47:36 pm »
Дали имаш од дабова шума мед, од оној темен? не ливадски не багремов значи темен од дубица да е ?ми треба една тегла да правам нешто

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Одг: Мед
« Одговори #24 на: 16 Октомври 2024, 22:52:13 pm »
Ama on da ti kaze cena i da ne kvicis tuka deka treba 5€ da bide tegla

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1738
Одг: Мед
« Одговори #25 на: 17 Октомври 2024, 07:56:33 am »
Дали имаш од дабова шума мед, од оној темен? не ливадски не багремов значи темен од дубица да е ?ми треба една тегла да правам нешто

Нема, дабот го украдоа дрвокрадците.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 997
Одг: Мед
« Одговори #26 на: 17 Октомври 2024, 09:14:01 am »
Немам, тоа се вика медлика, не е цветен мед. Го има доста низ МК кога е добра година, мада баш дабов незнам кој ке гарантира дека е.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Мед
« Одговори #27 на: денес во 07:01:24 »
Ama on da ti kaze cena i da ne kvicis tuka deka treba 5€ da bide tegla

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
прашај го дедото-бабата господ нека си ги поживее : не може тегла мед да е поскапо од филија сирење па ти цвили за цена😂