Автор Тема: автомобил за почетник возач  (Прочитано 7048 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51930
 • Махер
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #15 на: Мај 11, 2022, 20:26:03 pm »
Нека качат давачки уште малце, така сигурно ќе има асални половни возила или сите ќе почнат нови да купуваат. /s
Тек тогаш ќе гледаш мрднати цени по огласи, на кршеви увезени од претходно. 

Помрднати од моменталните тешко. 20 коли на оглас дали не се крш или се добра понуда моментално.
Не викај така. Ако забранат еуро4 и почнат со еуро5 (коли од 2009-2010 нагоре), тие ќе бидат доста поскапи, и нема да има увоз на старо железо со еуро4 ознака. Нашиве еуро4 има да си цепаат ценичка, знаеш како! Наместо колите со стари еуро норми да ги репаат на годишно ниво при регистрација, ние увози забрануваме...
Проблемот е што не се дроби од казнување нерегистрирани. Инаку џабе е таксата кога само ќе се покачи бројот на нерегистрирани, што е ултра лошо за писмените возачи.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #16 на: Мај 12, 2022, 11:07:59 am »
Нови тешко, кој е будала да даде 30к за голф. Една фабија почнува од 14кџ што до вчера беше 15к дсг, турбо бензин пуна опрема.
Ако провериш статистика очигледно многу, како што ги нарекуваш будали, радо даваат 30к на голф одошто 20к на астра, меган и слично.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5490
 • French diamond
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #17 на: Мај 12, 2022, 13:42:12 pm »
И добиваат од трите подолгото за возврат  ;) Ама како што и сам кажа, будали или пак се заостанати во времето од пред 15 години, кога навистина гољфот 4 можда беше малку подобар од конкуренцијата, ама било па прошло тоа време.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19641
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #18 на: Мај 12, 2022, 14:10:34 pm »
Нови тешко, кој е будала да даде 30к за голф. Една фабија почнува од 14кџ што до вчера беше 15к дсг, турбо бензин пуна опрема.
Ако провериш статистика очигледно многу, како што ги нарекуваш будали, радо даваат 30к на голф одошто 20к на астра, меган и слично.

Па даваат за Голф затоа што кога е време да се продаде ова го мислат сите.

Купувам автомобил за возач почетник до 10000 евра. Возилото треба да е поново од 2014 година и да е одлично сочувано, да не е Opel, Chevrolet, Fiat, Alfa, Renault, Peugeot, Citroen, Dacia.

Понуди по ПП или на 075 437-061, Кирил

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3469
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #19 на: Мај 12, 2022, 14:45:42 pm »
Мн јака политика ми е ова со голфоиве и остало демек ќе се продај лесно а од старт те колат со цената, ако е просечен зачуван половњак од конкуренцијата 5500е, голф ќе е 8000 и има будали макар и ѓубре да е ќе го земат оти е голф и лесно ќе се продај и така си се вртат во круг со лажејки се еден со друг :)
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19641
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #20 на: Мај 12, 2022, 15:04:24 pm »
Мн јака политика ми е ова со голфоиве и остало демек ќе се продај лесно а од старт те колат со цената, ако е просечен зачуван половњак од конкуренцијата 5500е, голф ќе е 8000 и има будали макар и ѓубре да е ќе го земат оти е голф и лесно ќе се продај и така си се вртат во круг со лажејки се еден со друг :)

Среќа качија цени и другите брендови сега па не е тешка одлуката голф да се земе.

ОТ ја уништивме темата.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 867

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #22 на: Мај 13, 2022, 08:43:40 am »
И добиваат од трите подолгото за возврат  ;) Ама како што и сам кажа, будали или пак се заостанати во времето од пред 15 години, кога навистина гољфот 4 можда беше малку подобар од конкуренцијата, ама било па прошло тоа време.
Може да се тешиш колку сакаш, ама Фиат, Алфа, Рено, Пежо, Ситроен, Шевролет никогаш не биле повеќе посакувани и повеќе продавани од Фолксваген. Секогаш губеле повеќе на цена и имале помала остаточна вредност, потешко се продавале и имале понизок статус во општествово. Верувам дека така и ќе остане за многу години, т.е. дур сме ние живи.

Изборот на брендот, односно исклучувањето на гореспоменатите брендови, не е моја желба или препорака, но тоа е исклучиво желба на идниот сопственик на возилото. Јас потполно се согласувам со него, и јас на негово место би ги избегнал истите брендови од повеќе субјективни и објективни причини. Кој сака за себе нека си ги купува и нека си ги вози, не е моја работа и не ме занима.

Нејсе, би било добро ако има некој модератор да е вољен да ги префрли мислењава во нова тема каде ќе може членовите кои не возат VW да ги осудат сопствениците на возилата од VW, да ги искажат своите фрустрации кон нив и да си го правдаат својот избор на возило кое не е VW.

А сега, ве молам ако сакате да ми помогнете дајте ми конструктивни предлози на возила достапни за купување, а кои ги задоволуваат условите наведени во првиот пост. Благодарам.
« Последно менување: Мај 13, 2022, 08:49:32 am gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #23 на: Мај 13, 2022, 08:55:11 am »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 909
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #24 на: Мај 13, 2022, 15:28:11 pm »
Да ама  Stellantis и Tоyota лека полека го туркаат vw надолу.
« Последно менување: Мај 13, 2022, 15:36:37 pm stefanel984 »

Отсутен brm brm

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #25 на: Мај 13, 2022, 20:03:09 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=4222318
Од критериумите само старосата граница не ја исполнува, ама мислам дека е ок понуда за таа цена. Не ни мора да се гледа, ама како предлог да дадам, за колд, јарис, ајго поло и сл.
Со среќа потрагата, буџетот е супер и мора да се најде нешто...  Пазарот е каша попара, ама за тој буџет би требало да се најде нешто

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #26 на: Мај 14, 2022, 23:55:56 pm »
Decko biva li ova

Cena 9500 za toyotava
Cena 4500 za I20
Pezo 208 5400
Drugarce mn dobro ako sakas kontakt pa pregovaraj vika kolite se ekstra

« Последно менување: Мај 15, 2022, 00:03:03 am Vlatce-Vectra »

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #27 на: Мај 16, 2022, 10:02:17 am »
Cena 9500 za toyotava
Може ли повеќе детали и слики за јарисот.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4626
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #28 на: Мај 16, 2022, 10:29:56 am »
Cena 9500 za toyotava
Може ли повеќе детали и слики за јарисот.
Ti pustiv broj vo poraka da ne izigravam jas rasipan telefon slusnete se kje ti objasni sto kako

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: автомобил за почетник возач
« Одговори #29 на: Мај 16, 2022, 13:11:05 pm »
Cena 9500 za toyotava
Може ли повеќе детали и слики за јарисот.
Ti pustiv broj vo poraka da ne izigravam jas rasipan telefon slusnete se kje ti objasni sto kako
продаден е јарисот
Ум шо идит отпосле не јет ум!