Автор Тема: Opel и неговите модели  (Прочитано 673327 пати)

Отсутен LAKIGSI

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 79
Opel и неговите модели
« на: 02 Декември 2011, 21:36:35 pm »
Цитат: goksi82
MALI

1980-1982 chevette

1982-1993 corsa a

1993-2000 corsa b

1994-2000 tigra a

2000-2006 corsa c

2004-20.. tigra twintop

2006-20.. corsa d


KOMPAKT KLASA

1947-1953 OLYMPIA

1962-1965 kadet a

1965-1973 kadet b

1967-1970 olympia a

1973-1979 kadet c

1979-1984 kadet d

1984-1993 kadet e

1991-1998 astra f

1998-2004 astra g

2004-20.. astra h


SREDNJA KLASA


1970-1975 ascona a

1970-1975 manta a

1975-1981 ascona b

1975-1981 manta b

1981-1988 ascona c

1988-1995 vectra a

1990-1997 calibra a

1995-2002 vectra b

2002-2008 vectra c

2003-2008 signum

2008 insignia-KONCEPT


VISA SREDNJA KLASA


1953-1957 olympia rekord

1957-1960 rekord p1

1960-1963 rekord p2

1963-1965 rekord a

1965-1966 rekord b

1966-1972 rekord c

1967-1972 commodore a

1972-1977 rekord d

1972-1978 commodore b

1977-1982 rekord e1

1982-1986 rekord e2

1977-1987 senator a

1978-1986 monza

1978-1982 commodore c

1986-1994 omega a

1987-1993 senator b

1994-2003 omega b


VISOKA KLASA

1948-1953 kapitan 1948

1953-1958 kapitan 1953

1958-1959 kapitan p1

1959-1963 kapitan p2

1964-1969 admiral/diplomat
-
1969-1977 admiral/diplomat
 
,

SPORTSKI MODELI

1968-1973 gt

200-2005 speedster

opel gt new


MICRO VAN

2000-2007 agila a

2008 agila b


MINI VAN

2003-200.  meriva a

2008 meriva b


KOMBI

1995-2001 combo b

2001-2007 combo c


KOMPAKTWAN

1999-2005 zafira a

2005-  zafira b


VAN

1996-1999 sintra


BUS

1973-1987  bedford blitz

2001-  vivaro combi


WAGEN

1992-1999  monterey


TERENCI

1992-1998 FRONTERA A

1998-2003 FRONTERA B

2006  ANTARA


[датотека избришана од администраторот]
« Последно менување: 16 Февруари 2018, 10:39:40 am zeroSignal »
si odef jas taka koga se ukljukaf u bara :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #1 на: 02 Декември 2011, 21:38:32 pm »
Опел, јес. Најбоља марка на свет, особено боља од Голф и Хонда :D

Отсутен LAKIGSI

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 79
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #2 на: 02 Декември 2011, 21:41:31 pm »
ma opel od nazad citano znaci lepo i opel si e kola ostanatovo e....
si odef jas taka koga se ukljukaf u bara :)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10567
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #3 на: 02 Декември 2011, 21:42:03 pm »
LAKIGSI ... ти си цар ! ;)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #4 на: 02 Декември 2011, 21:48:20 pm »
ma opel od nazad citano znaci lepo i opel si e kola ostanatovo e....
Љопат да е ако на њега пише Опељ, да га узмеш :D

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
 • Слобода или смрт
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #5 на: 02 Декември 2011, 21:48:40 pm »
Поздрав до фаланга.. ќе правиме братска делба? :D


Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #6 на: 02 Декември 2011, 21:51:26 pm »
Поздрав до фаланга.. ќе правиме братска делба? :D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Охооооо!! Браво мајсторе. Те оставам прв да бираш :)
Слушај, мора една ваква фотка да направиме јас и ти додека сеуште ни се тркалаат парчињава железо.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
 • Слобода или смрт
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #7 на: 02 Декември 2011, 22:01:16 pm »
Го бирам сивиот. :)
И ние вака ќе ги стокмиме после против опел збор нема да може да кажат.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #8 на: 02 Декември 2011, 22:03:32 pm »
А јас го бирам купето :)
Кога ќе се собереме на Опел собир, сите ќе се наредат кај Александар палас и ќе се фрлат во вардар сосе коли.

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
 • Слобода или смрт
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #9 на: 02 Декември 2011, 22:07:59 pm »
Чекам да ја земам возачката и ќе си отворам тема во гаража дотогаш само мало загревање. :)


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #10 на: 03 Декември 2011, 00:39:00 am »Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2570
 • Слобода или смрт
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #11 на: 08 Декември 2011, 02:48:55 am »
10 сезона 4 епизода на топ геар.

Ричард купува кадет во африка стар 43 години и ја поминува цела боцвана со него.
Пазете го само во видеото како мало дете е. :)

На крајот дури го носи во англија и го реставрира а за него пишува и во својата автобиографија.
Кој би рекол дека некој кој пробал толку добри автомобили ќе го заинтересира и еден кадет од 63-та.

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10650
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #12 на: 08 Декември 2011, 03:41:42 am »
Laki, добра тема другар...

Иначе и јас како бивши долгододишен опелџија... го бирам кадетот од лева страна ГТ/Е -то :)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #13 на: 10 Декември 2011, 14:10:51 pm »
Tri odlicni videa vo koi redovno uzivam...
Pozdrav Opelzii.. :)
Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: opel и неговите модели
« Одговори #14 на: 10 Декември 2011, 14:49:58 pm »
Одлични видеа од возилата кои ги поставија скоро сите стандарди во автоиндустријата.