Автор Тема: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje  (Прочитано 3945 пати)

Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« на: 09 Ноември 2020, 08:04:54 am »
Pozdrav,
Imam problem pri prvo palenje na motorot, koga temperaturite padnat okolu 0 stepeni i pomalku.A posle prvoto palenje (dokolku zapali) cel den nema nikakov problem.
Motorot 'vergla" no nikako da zapali, znae duri da otkaze i akumumulatorot od verglanje .. No koga mu dodadam struja so kabli od drug avtomobil motorot vednas pali, ili koga gi pustam voziloto na 'butanje' vednas pali ..
Servisirani 'paricki'na common rail, smeneti novi greaci, smenet nov akumilator, kompresija dobra, a na kompjuter ne pokazuva nekakva greska. ..vo konsultacija so 'bosisti' mi velat deka ne e problemot za kaj niv, deka e nesto do elektrika ...
Eve vcera sabajle bese okolu 0 stepeni i ne sakase da zapali ... pomina saat dva - temperaturata nadvor dojde okolu 10 stepeni i motorot si zapali bez problem.
Nemam ideja sto bi mozelo da bide .. ve molam za razmisluvanje.
pozdrav :)

Отсутен vlado30

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #1 на: 09 Ноември 2020, 12:02:03 pm »
Dali ima cam shaft senzor? Mislam deka. Ima http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=3277746

Sent from my STK-L21 using Tapatalk


Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #2 на: 09 Ноември 2020, 13:18:58 pm »
Da bidam iskren, ne znam dali ima. Mislis deka mozebi problemot e do toj senzor?

Отсутен vlado30

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #3 на: 09 Ноември 2020, 13:30:43 pm »
Da bidam iskren, ne znam dali ima. Mislis deka mozebi problemot e do toj senzor?
Јас изнаплаќав во КИА сервис 1500 дијагностика сакаа да е оставам една недела да закажам прво требаше Трист други трошоци после ќе ми побараа сигурно 1000 еура, на дијагностика ништо не покажа но пари 1500 ден си зедоа, КИА спортаге 2006 4х4 е џипчето,  исто така ми правеше како да не доваѓа нафта вергла на празно и чекам време па ќе запали требаше да преноќи па после палеше хаххаха од кога најдов ова немам никаков проблем. Само провери си и друго дали има но мора да има, и јас купив акумулатор нов, после и крак схафт и кам шавт и што ти не ама чекав од кореа да дојдат колата Охрид е оставив еднаш еднаш Скопје а пред тоа нормално си работи и одеднаш не пали ко ќе се загрее и ако помине пола сат не пали никако, сега две години никаков проблем ама сам све проверував со инструмент,  тие од сервис се приучени појма немаат сакаа све да ваѓаат да проверувале доток на нафта по клипови да мереле ниво на нафта на клип во пластични шишиња, ама ќе направеа крш после кој ќе ја склопуваше, а џипот ми од Швајцарија земен све под контрола од една госпоѓа одржуван, сервисиран до детал, сервисна книшка, затоа овде сум рекол и во официјален сервис, понастрана ако не се сигурни.

Sent from my STK-L21 using Tapatalk
« Последно менување: 09 Ноември 2020, 17:55:32 pm vlado30 »

Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #4 на: 09 Ноември 2020, 13:45:06 pm »
Ke go proveram i toa, no ako e toj senzor ke mi pravi i drugi problemi, ke trokira, ke nema zabrzuvanje, voopsno nema da pali i ke svetka sijalickata na tablata za proverka na motorot ... jas nemam nikakov drug problem osven prvoto palenje i toa samo koga e ladno, posle toa e sve ok.
Ke go proveram i ova, fala ti

Отсутен vlado30

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #5 на: 09 Ноември 2020, 14:32:27 pm »
Ke go proveram i toa, no ako e toj senzor ke mi pravi i drugi problemi, ke trokira, ke nema zabrzuvanje, voopsno nema da pali i ke svetka sijalickata na tablata za proverka na motorot ... jas nemam nikakov drug problem osven prvoto palenje i toa samo koga e ladno, posle toa e sve ok.
Ke go proveram i ova, fala ti
Па што ти викам и јас немав никакво проблем ништо не светкаше само првото палење е проблем, хахахахаха не ме разбираш, после ништо не прави проблем ако ти гасне во тек на возење togas crack shaftot e I togas ce pravi drug problem ova e camshaft problem nemoze da utvrdi sostojba na bregasta I ne mu dava nasoka na kompjuterot sto da ti kazam. Po strucno, jas sum Ekonomist Am za 3 meseci ucenje se prekfalifikuvav vo eksoert carelecgronics hahahah

Sent from my STK-L21 using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #6 на: 09 Ноември 2020, 17:28:39 pm »
Хахахаха, ајде и јас да се изнасмеам, хахахаха ;D

Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #7 на: 09 Ноември 2020, 17:48:46 pm »
Мене ми доаѓа да плачам од мака братко, не се заебавај, ако знаеш помагај околу ова.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #8 на: 09 Ноември 2020, 17:52:01 pm »
Сензор на радилица?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен vlado30

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #9 на: 09 Ноември 2020, 18:06:47 pm »
Сензор на радилица?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
На брегаста одозгора е тоа ти пратив линк предходно да видиш како изгледа од горе е! лесно е со еден штрав се вади извај го и пробај да верглаш ако вергла исто тоа е, ама има начин тоа со метал и се проверува и со инструмент да видиш дали е исправен.

Sent from my STK-L21 using Tapatalk
« Последно менување: 09 Ноември 2020, 18:42:18 pm vlado30 »

Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #10 на: 09 Ноември 2020, 18:17:32 pm »
Сензор на радилица?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Ако е сензор на радалица тогаш не би палела кога е загреан моторот, ке чека да олади па да запали ... или грешам?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #11 на: 09 Ноември 2020, 18:31:15 pm »
Kakvi se tie paricki na common rail??

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #12 на: 09 Ноември 2020, 18:37:59 pm »
Kakvi se tie paricki na common rail??

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

на дизните  - тие гумиците што се ко парички  :)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #13 на: 09 Ноември 2020, 18:42:03 pm »
Мене ми доаѓа да плачам од мака братко, не се заебавај, ако знаеш помагај околу ова.

Извини, алудирав на текстов :)
Цитат
Па што ти викам и јас немав никакво проблем ништо не светкаше само првото палење е проблем, хахахахаха не ме разбираш,

Инаку, и јас имав проблем со i10ката.
Или не пријавуваше никаков проблем на дијагностика, или пријавуваше сензор на брегаста, слаб притисок на бензинска пумпа, сензор на радилица...кога се палеше чек енжин, кога не.

Се влечкаше работата 2 ипол години, се утепаа од менување делови во сервисот, софтвери, чуда, го сменија и ECU, за на крај случајно да мрднат кабел од инсталација од сензори до ECU...го сменија и се оправи работата.
Среќа под гаранција беше колата.

Ти посакувам среќно и со помалку издатоци да си го решиш проблемот.

Отсутен vlado30

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #14 на: 09 Ноември 2020, 18:45:40 pm »
Мене ми доаѓа да плачам од мака братко, не се заебавај, ако знаеш помагај околу ова.

Извини, алудирав на текстов :)
Цитат
Па што ти викам и јас немав никакво проблем ништо не светкаше само првото палење е проблем, хахахахаха не ме разбираш,

Инаку, и јас имав проблем со i10ката.
Или не пријавуваше никаков проблем на дијагностика, или пријавуваше сензор на брегаста, слаб притисок на бензинска пумпа, сензор на радилица...кога се палеше чек енжин, кога не.

Се влечкаше работата 2 ипол години, се утепаа од менување делови во сервисот, софтвери, чуда, го сменија и ECU, за на крај случајно да мрднат кабел од инсталација од сензори до ECU...го сменија и се оправи работата.
Среќа под гаранција беше колата.

Ти посакувам среќно и со помалку издатоци да си го решиш проблемот.
Убаво си кажал се изнамачи и ти и јас два месеца кај ќе беше е оставав и си одев да преноќи хахахаха

Sent from my STK-L21 using Tapatalk