Автор Тема: Fiat Punto 1.1 55s  (Прочитано 13446 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Fiat Punto 1.1 55s
« на: 22 Јуни 2020, 16:00:13 pm »
Godina 98 zemena od prv gazda od Prilep. Motor 1100kubika 55ks oprema 0 znaci golo sve mehanika. E sega autovo mehanicki bese odlicno od prethodniot gazda promeneti plocki,rebrast i vodna pumpa koj bea naknadno prekontrolirani i iskoci deka ciceto ne lazese.
Dosta e stegnato na voznja nema tropanja krckanja ali sepak e punto ne e Mercedes.
Kako i sekoja stara kola imase naknadni izdatoci bidejki sakav da ja doteram vo odlicna sostojba bidejki kje ja vozi soprugata i da neja mislam mnogu.
Smeneto tablici i registrirana
Prvo bese smenet lonecot sredniot bese lom ama vo AS-Stil koga mi kazaa cena od 2600 den za cel komplet sreden,zaden i cevki marka ASSO si zemav komplet so 2god garancija.
Smeneto uljeto Petronas 10w40 i filterot marka UFI. Seckase malce kolava otvoreni svekjicite bea 2 so 2 razlicni. Smeneti i tie novi marka NGK.
Napraveno bese hemisko izvadeni starite navlaki izcisteni sedistata pa sega ceka novi navlaki od eurostil.
Smeneta bese instrument tablata so druga koja ima obrtomer i skazalka za temperatura. Starata bese so sjalicka koja mnogu nervira. Kilometrazata isto doterana bidejki novava imase 252000km. Smenet i termodavacot 200den nov za da funkcionira skazalkata za temperatura.
Gumite bea letni ama ocajni i nacekav 4 zimski sava eskimko s3+ dimenzija 155-70-13 od udren matiz 2018g vo perfektna sostojba epten novi za samo 3500 denari i odma gi sobrav.
Smeneti bea i ratkapnite 2 bea potkrseni dve okej staveni novi. Isto smeneti i amortizerite za 5ta vrata edniot bese okej drugiot jok ama ne ja drzese krenata. Zemeni 2 novi.
Zemeni gumi onie zastitni sto idat po dolzina na cela kola bidejki ovde na parking kaj mene sostojbata e alarmantna od stoki koj ne pazat.
Ostana uste da ja smenam sofersajbnata koja e ocajno ispogrebana od brisac i krovot da se ofarba bidejki lakot e izlupen.
Blagodarnost i do zile koj go masirav za kolava i dosta mi pomogna so soveti.
Da se podlabavam kje go projdam dole patosot so zastiten sloj bidejki puntovo epten e zdravo od dole pa ako moze taka i da ostane.
Eve nekoja slikicka
« Последно менување: 22 Јуни 2020, 16:32:02 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10039
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #1 на: 22 Јуни 2020, 16:23:30 pm »
Си нашол обртомер.

Со здравје да врти :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #2 на: 22 Јуни 2020, 16:28:01 pm »
Komplet cela saltabla zemav 600 denari.
Epa ne bese tolku do obrtomerot kolku do sjalickata za temperatura. Taa ako svetne ojde voz u kukuruz vaka skazalka kolku tolku kje ja pratis.
Nego ako saka nekoj ratkapnite da gi zeme dodeka nesum gi frlil i 2 amortizera za 5ta vrata edniot e dobar drugiot ne. Koj saka ako mu brkaat rabota neka dojde da gi zeme ako ne idat u kanta.
Zaboraviv u plan e centralna brava komplet so motorcinja da ne se pravi gimnastika otvori zatvori predni zadni vrati..
« Последно менување: 22 Јуни 2020, 16:46:10 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6866
  • хаУс мајстор
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #3 на: 22 Јуни 2020, 18:16:07 pm »
Со здравје да се вози чичин.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7578
  • Плинаш!!!
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #4 на: 22 Јуни 2020, 18:44:25 pm »
Влатче редно време беше да го преставиш . Уште еднаш со убаво да се вози и долго да ве служи без проблеми.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #5 на: 22 Јуни 2020, 19:18:41 pm »
Топ. Супер.

Со здравје да си ја возите!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #6 на: 22 Јуни 2020, 20:19:34 pm »
На вакво се обучував 1999-та година, ајде со среќа натаму

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #7 на: 22 Јуни 2020, 21:22:17 pm »
Autovo si ima godinki i iskreno nemav pari za posaglam kola. Budzetot bese toj vo igra bea ili corsa ili vakov model na punto. Bitno bese servo ama koga go provozev puntovo me iznenadi kako se vrti volanot vo voznja epten premnogu e lesen. Samo motanje vo mesto e zort ama u voznja e perduv. Delovi ima sekade a cenite se smesni i kapak bese sto voziloto ne e uvezeno od prv gazda i mala kilometraza. E sega nekoj raboti sto gi smeniv ne bea za promena ama mene mi bese merak da gi smenam.
Zenava pocna vekje da se obucava na nego vozika so mene poleka poleka pa naredna nedela kje ja pustam so instruktor niz grad edno 10 casa podrugo e . Inace vrti na aleksandar palas po toa parkinzite trga parkira vrti napred nazad. Duri pocna i vozackata da ja nosi so nea a ima polozeno 15 god :)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #8 на: 27 Јуни 2020, 21:10:58 pm »
Vcera bev do Gjorce karasi crkvata toj sto pravi boi za vozila. Odnesov sifra od kolata i kapaceto mi smesa covekot 100gr boice 220 denari.
Mu vlegov na puntoto site nedostatoci sto gi imase po ivicite na vratite sitni grebanici koja so cepkalka za usi koja so cackalica izleze ekstra.
Ciceto epten mi ja pogodi nijansata na bojata voopsto ne se poznava.Arno ama me zamoabetija komsii seirdzii i toa malcicka boja sto si ja preturiv skoro i mi se isusi od toploto.
Zdravje utre kje si sipam pak malce u teglice i kje vidam dali nesto propustiv.
Inace i kumceto napravi boja isto 100gr za kia 2020god. negovata kostase 240 denari a skoro 7-8 mirudii izmesa za da ja pogodi bojata.
Inace istata vo sprej e za nekoj 150 do 200 den poskapo.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #9 на: 27 Јуни 2020, 21:50:00 pm »
Пушти некоја слика како искочило

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #10 на: 28 Јуни 2020, 15:38:38 pm »
Nebiva vaka slikanjevo ne se gleda.
Eve ja vratava ivicata skoro po cela dolzina bese bela se gledase prajmerot bojata bese ispolupena od nemarnost na otvaranje vrata. Sega beloto ne se gleda a mackanoto so starata boja skoro i ne e primetno super se pogodi nijansata


Sent from my MI MAX using Tapatalk


Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #11 на: 12 Јули 2020, 23:06:47 pm »
Aj cestito ubavo vozilce za niz grad,ova koga birase se seti deka i ti imase predhodno punto priznaj

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #12 на: 12 Јули 2020, 23:27:49 pm »
Aj cestito ubavo vozilce za niz grad,ova koga birase se seti deka i ti imase predhodno punto priznaj

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Najiskreno preferirav opel corsa 1.2 nekade 97/98/99god ama toa sto gledav nekako nemi idese mnógu po kjef. Drugarcinjata mi ubutaa u glava za punto 2ka da se bara ama problem e vozackiot prostor bidejki zenicevo moe e 1m i zelba za rast proba i 2ka punto i 1 punto ova izleze pomalecko nekako i polesno gi kontrolirase pedalite. Plus najbitniot faktor za mene e odrzuvanjeto. Delovi za ova duri smesni ceni ima a toa mi e najbitno za da mozam da odrzavam i vtora kola.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5400
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #13 на: 25 Декември 2020, 20:07:40 pm »
Denes i vikam na nevestava odi trgni kolata od pod edni drva naseleni so gulabi preparkiraj i vika abe kolava ja zapaliv trese celata.
Aj se simnav dole gledam raboti na 3 klipa. Svekjici nese glanc novi aj vikam kablite. Prviot sto go fativ koga me plesna struja oci mi svrte. Imav nekoj star kabel rezerva od 128cata smeniv gledam se oprai. Pa utre da vidam kabli novi da mu kupam i smenam. Najdov i sofersajbna druga 1800 denari odlicna ama pusto treba da odam do naselba ilinden da ja zemam i da ja montira drugarceto.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2106
Одг: Fiat Punto 1.1 55s
« Одговори #14 на: 25 Декември 2020, 20:37:33 pm »
Ќути не збори за гулаби, пред 2 дена ја светнав колата и денеска додека ја чекав сопругата од работа, за 5 мин лом ми ја направија колата, после со влажни марамици ја бришев  :) ....важно служи Пунтото
Претпоставката е мајката на сите заебувања