Автор Тема: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)  (Прочитано 2402 пати)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« на: Декември 30, 2019, 16:06:21 pm »
Епа момци да не пишувам во рекла казала тема решив да направам овде  тема за вградување на темпомат на Фиат Браво,верувам оти и на други форумаши ќе им се најде во иднина да си вградат темпомат 😁 (кој немаат нели).
Прво @Simo-Carrier159 ми прати линк од fiatforum.com од таму дознав и видов некој фотографии дека пасува темпомат и од Алфа 147 фејслифт од 2005 нагоре и од Фиат Стило,потоа се спомнуваше и не секое Браво имал фабричка инсталацина за темпомат над воланот,така да првиот чекор беше да проверам дали има фабричка инсталација,гледав на јутуб и најдов како да дојдам до неа,штета шо не сликав од почеток како оди постапката,затоа почнав со расклапање на пластиките ииии воалааа џекот беше овде и чека темпомат 😁
Потоа инсталацијата ја повлеков надоле,за да не го вадам повторно горниот капак кога ќе ставам темпомат,така да сеа си седи кај шо треба 🙂
Е сеа сум по потрага на оригинал темпомат и пластика со отвор за темпомат за да не ја жлебам мојата...во спротивно најдов темпомат од алфа 147 и ке ја жлебам мојата пластика,така да ако некој има идеа од кај да побарам слободно нека постира овде :D
Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #1 на: Декември 30, 2019, 17:21:28 pm »
Засега пишав на овие Алфи шо растураат дали ке се најде од Алфа 147 фејслифт,па чекам одговор т.е ваков :)

Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1670
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #2 на: Јануари 03, 2020, 17:39:46 pm »
Едвај чекам краен резултат од ова!  :D

Па да ми кажиш после пп или овде трошоци околу проектот па да го копирам истото и кај мене.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #3 на: Јануари 03, 2020, 21:29:22 pm »
Нарачав од Алфа 147,утре треба да го земам.

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #4 на: Јануари 04, 2020, 11:25:04 am »
Стигна донаторот од алфа за вградување у фиат 😁


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #5 на: Јануари 04, 2020, 12:05:14 pm »
Прва фаза монтирање на темпоматот,жлебовите одговараат перфектно од алфа 147,само треба малку поголем штраф,на местото кај шо се држи тој темпомат се вади и се става поголем и темпоматот работи јееее 😁,сеа друга фаза жлебање на пластиката loading....

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7002
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #6 на: Јануари 04, 2020, 12:09:21 pm »
Ќе смрзнеш надвор по влечки.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #7 на: Јануари 04, 2020, 12:16:30 pm »
Желбата е голема 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #8 на: Јануари 04, 2020, 12:46:10 pm »
Значи вака се ижлеба пластиката (најбрзо шо може) хахха
Еве краен резултат,не е лошо 😁,се вкупно трошоци 1000 мкд за темпоматот,односно моите најдобро потрошени 1000 денари 😁


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5328
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #9 на: Јануари 04, 2020, 14:07:09 pm »
Топ. Со здравје да го користиш.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #10 на: Јануари 04, 2020, 14:26:38 pm »
Фала 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Passat3B

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1670
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #11 на: Јануари 04, 2020, 15:43:38 pm »
Беше потребно некаква активација софтверски преку компјутер или е директно plug&play само се приклучува темпоматот, т.е се поврзува џекчето?

Со здравје служење сеа.  :D

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #12 на: Јануари 04, 2020, 15:52:35 pm »
Plug&play 😁
Фала и ти побрзо да си ставеш  🙂.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10806
 • Архитект
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #13 на: Јануари 08, 2020, 09:51:59 am »
Со здравје да си го користиш.
Најдобар апдејт за Фиат/Алфа за евтини пари.
Јас стално си го користам, убава работа.

Причитај во упатството како се користи, има некои финти.

п.с. Ова со пластиката ептен си ја исекол лошо. Најди оргинална со темпомат и смени ја во иднина.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4463
Одг: Фиат Браво вградување темпомат (Cruise control)
« Одговори #14 на: Јануари 08, 2020, 10:25:21 am »
Фала 🙂,И да најдам оригинал пластика од браво пак нема да пасува со темпоматот од алфа,на браво темпоматот е бааги подебел и со заштитниот пречник нема да се совпаѓат,вака ме кошташе 1000 ден,од браво само за темпоматот ми побараа 5000 ден,не е чудно и за пластиката да ми побараа 3000 ден,така да за дупче од 2цм не ми се исплаќа толку пари да фукнам,плус исполнета е од темпомато 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk