Автор Тема: Kia Sportage 1.6 CRDI  (Прочитано 20397 пати)

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #60 на: 17 Октомври 2020, 12:29:58 pm »
@packetloss99 фала за поддршката и нормално ќе се пофалам. Се договоривме дома да уплатиме во ноември за да ни дојде околу нова година за да не ја влече оваа во сообраќајна, а и треба маздата да се продаде. Во моментов имаат само црна и луна силвер. За нарачка за тој период можеме да нарачаме каква боја сакаме. Мене многу ми се допаѓа портокаловата, а на жена ми темно црвената.

Отсутен Ordevski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1475
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #61 на: 17 Октомври 2020, 22:41:46 pm »
@packetloss99 фала за поддршката и нормално ќе се пофалам. Се договоривме дома да уплатиме во ноември за да ни дојде околу нова година за да не ја влече оваа во сообраќајна, а и треба маздата да се продаде. Во моментов имаат само црна и луна силвер. За нарачка за тој период можеме да нарачаме каква боја сакаме. Мене многу ми се допаѓа портокаловата, а на жена ми темно црвената.
Аха, значи, разумен компромис, црвена :)

D-r Ordevski


Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #62 на: 17 Октомври 2020, 23:08:06 pm »
Ќе се бориме машки  ;D

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #63 на: 25 Декември 2020, 21:21:33 pm »
За бојата најверојатно ќе победи продавачот, бидејки ми нудат само мастило плава и луна силвер. Ме скрши кога ми кажа. Сега и на црвената би се радувал. А да се нарача неможе бидејки не примале порачки веќе во фабриката. Ќе имало некои промени, наводно цените ќе оделе нагоре, па така овие им се последни залихи од оваа година.

Отсутен packetloss99

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 71
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #64 на: 25 Декември 2020, 23:19:26 pm »
За бојата најверојатно ќе победи продавачот, бидејки ми нудат само мастило плава и луна силвер. Ме скрши кога ми кажа. Сега и на црвената би се радувал. А да се нарача неможе бидејки не примале порачки веќе во фабриката. Ќе имало некои промени, наводно цените ќе оделе нагоре, па така овие им се последни залихи од оваа година.

Се е до вкусот, искрено и двеве шо ти ги нудат му стојат одлично. Мене лично многу ми се допаѓа лунар силвер како на @head а и плава не е лоша :)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #65 на: 26 Декември 2020, 01:19:06 am »
Kia не даваат попуст.

За разлика од нив, онаа жената - ЗМАЈ во МИДА за Тусонот кога го гледав за малце што не ме продаде ама виде дека не ми направи мерак 1.6 атмосферец. Се нафати да носи од Србија 1.6 T-GDi. Попуст ми направи... сѐ како што треба.

Искрено не знам што си се решил,ама Тусонот ниво подобар е од Киата иако мене лично Киата ми е малце поубава.

1.6 атмо трошеше 11.5 градска, 8.5 со 120 на обиколница.

Чим исто и жена ми виде дека не повлекува кога ја стиснав... џабе.

Башка прашував за плин, не даваа гаранција. Сеа како е не знам. Плимонт ми кажаа дека нешто со катализаторот било проблем.

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #66 на: 04 Јануари 2021, 22:47:24 pm »
Дечки, ја резервирав silver lunar. Само ми кажаа дека прво ќе мора да чекам хомологација на моторот бидејки се работело за најнов модел еуро 6. Го прашав продавачот за предходниот мотор и ми рече дека предходниот мотор темпт бил припрема за овој и као дека се одклонети сите "детски болести" од кај предходниот. Е сеа само да дојде крај на јануари и да помине хомологацијата, па да пуштам слики.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #67 на: 04 Јануари 2021, 22:49:20 pm »
Хахаха, какви се преданија се вртат во тој салон ;D

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #68 на: 04 Јануари 2021, 23:02:09 pm »
Па ако не е така, тогаш би требало да ми дадат уште утре бидејки е тука, на лагер.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11709
 • Архитект
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #69 на: 04 Јануари 2021, 23:42:29 pm »
Можда и да не лажат..

The most recent, "clean-sheet" iteration is the 2020 Gamma II which is part of the new Smartstream family, reverting to MPI (multiport injection) in lieu of GDI (gasoline direct injection) for the non-turbo version, and first debuting in the 2020 Hyundai Accent and Kia Rio and in the 2020 Hyundai Venue

Отсутен Bauer

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1214
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #70 на: 04 Јануари 2021, 23:52:36 pm »
Хахаха, какви се преданија се вртат во тој салон ;D
После НГ ќе поскапи

*модел во залез, скоро да го презентираат новиот модел, тие ќе го поскапувале стариов кој се продава по таа цена од првиот ден

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #71 на: 05 Јануари 2021, 00:08:37 am »
Можда и да не лажат..

The most recent, "clean-sheet" iteration is the 2020 Gamma II which is part of the new Smartstream family, reverting to MPI (multiport injection) in lieu of GDI (gasoline direct injection) for the non-turbo version, and first debuting in the 2020 Hyundai Accent and Kia Rio and in the 2020 Hyundai Venue
Ме натера да гњурам, еве линк
https://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_Gamma_engine

"1.6 GDi (G4FD)...
Applications....
Kia Sportage (QL) (2015–present)"

@rile, нели накај дизел одеше?


Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #72 на: 05 Јануари 2021, 00:17:50 am »
Да да, па јас за дизел цело време зборам.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #73 на: 05 Јануари 2021, 00:29:48 am »
Не сум обрнал досега многу внимание...  интересно...наоѓам само 1.7 црди

1.7 L U-Line CRDi I4 (diesel)

      1.7 L (D4FD)   Edit
The 1.7 litres (1,685 cc) U2 diesel engine (known as D4FD) was introduced at the 2010 Paris Motor Show. It produces 139 hp (104 kW; 141 PS) and 251 lb⋅ft (340 N⋅m) of torque.[3] This engine features chain driven DOHC with 4 valves per cylinder, common rail direct injection (CRDi), variable geometry turbocharger (VGT).

1.7 CRDI

Displacement: 1.7 L (1,685 cc)
Bore x Stroke: 77.2 mm × 90 mm (3.04 in × 3.54 in)
Compression Ratio: 17.0:1
Power: 84 kW (113 hp; 114 PS) or 104 kW (139 hp; 141 PS) @ 4000 rpm
Torque: 260 N⋅m (192 lb⋅ft) or 340 N⋅m (251 lb⋅ft) @ 2000-2500 rpm[4]
Applications
Hyundai i40
Hyundai Tucson/ix35
Kia Optima
Kia Sportage
Kia Carens IV

Ако е за верување Википедија :)

Едит:
https://www.ultimatespecs.com/car-specs/Kia/114588/Kia-Sportage-2019-16-CRDi.html

Од 2018та
Кај нас дури сега на хомологација?
« Последно менување: 05 Јануари 2021, 00:35:46 am Mikius »

Отсутен rile

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 51
Одг: Kia Sportage 1.6 CRDI
« Одговори #74 на: 05 Јануари 2021, 23:59:00 pm »
Е не знам. Кај нас наводно 1.6 дизелот до сега бил euro 6d tempt. Тоа tempt наводно било припрема за еуро 6д. Е сега бил само еуро 6д. Така ми кажаа, ако ме лажаеа мене, и јас ве лажам вас (Балашевиќ)  ;D