Автор Тема: Opel Astra H GTC - 1.8  (Прочитано 16764 пати)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7565
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #45 на: 11 Октомври 2019, 21:11:57 pm »
На здравје сервис. Туку што е разликата помеѓу обичната 5w40ка од ликви моли и ова што си го ставил?

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #46 на: 05 Ноември 2019, 19:59:16 pm »


Променета нова бомбина и конечно решено сецкањето и трокирањето на колата.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #47 на: 04 Јануари 2020, 16:07:45 pm »
Зимски сет возиме оргинални Opel 17" бандажи со Windforce SnowPower 205/50/17 гуми.

Некоја слика со нив:Малку Aliexpress "tuning"

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6820
 • хаУс мајстор
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #48 на: 04 Јануари 2020, 16:59:44 pm »
На прва како ти изгледаат? Бучни се?
Баш пиши и на снег кога ќе (ако) падне, како ќе се понашаат.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #49 на: 04 Јануари 2020, 18:19:29 pm »
Дојдоја заедно со бандажите, не се нови 2017 година се.
Бев скептик дека ке бучат како Комфорсерот, пријатно ме изненадија не се бучни и доста меки.
На малку снег без проблем се качив на Пелистер, за повеќе ќе видиме ако падни :)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #50 на: 14 Јуни 2020, 03:28:15 am »
Се регистриравме пред некој ден.
Комплет трошоци: 13500 ден. без никакви попусти.

1 година дружење и поминати 12000км без посериозни проблеми.

Апдејти следуваат наскоро.    ;)


Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #51 на: 07 Ноември 2020, 14:52:12 pm »
Направен сервис на километража нешто под 274 000км.

- Масло Liqui Moly Molygen 5W-40, маслен и воздушен филтер.
- Сменети останатите 3 држачи на мотор.
- Предни плочки
- Стабилизатори
- Диктон на издувна грана
- Исчистен катализатор

Иако ми спомнуваја дека 1.8 троши масло, околу 13500км извозив со старото масло не дотурив ниту грам.
Смирени вибрациите во кабина и со чистење на катализаторот е многу пожива колата посебно на ниски обртаи.Делови како и секогаш нарачани од @Prcot , благодарност и препорака!

 :-* :-*


To be continued...


Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5340
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #52 на: 07 Ноември 2020, 15:29:08 pm »
Katalizatorot go cistese so nekoe sredstvo ili go ispraznivte skroz vnatre od toa sakjeto ?

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #53 на: 07 Ноември 2020, 16:25:55 pm »
Испразнето скроз саќето, бидејќи катализаторот е на самата грана не може да се стави цевка.
Звукот е малку резонантен но ништо страшно.

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1904
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #54 на: 07 Ноември 2020, 18:57:06 pm »
Drzacite so marka gi zema?

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #55 на: 07 Ноември 2020, 23:05:36 pm »
Најефтините STC и Stellox,

Отсутен Kozanostra

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1904
 • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #56 на: 07 Ноември 2020, 23:31:55 pm »
Jas koa go prasav Prcot za astrata mi rece samo febi imal .....Dobri se vikas ovie prestana vibraciite ?

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #57 на: 09 Ноември 2020, 16:01:41 pm »
Се смирија вибрациите бидејќи претходно некој ставил што му се нашло при рака од половна кола, држачи несоодветни за оваа кола.
Затоа и ги зедов најефтините понудени да видам дали ке се среди.
Колку ке истераат - толку, следно менување поквалитетни.

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9208
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #58 на: 30 Декември 2020, 15:12:52 pm »
Направен сервис на плинскиот уред на километража нешто под 276 000км.

- Променети филтри
- Променета расплинача Ловато
- Исчистени дизни

Oваа зима се тркаламе на челични 16“ со Sava Eskimo S3+За 2020 година толку, во 2021 следуваат интересни апдејти.

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1878
Одг: Opel Astra H GTC - 1.8
« Одговори #59 на: 30 Декември 2020, 16:57:32 pm »
Зошто ја промени расплињачата? Имаше некој проблем?