Автор Тема: BMW 335d e90  (Прочитано 37941 пати)

Отсутен kirilsbmw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 361
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #15 на: Февруари 27, 2019, 21:00:07 pm »
Супер е бмв-то какви бандажи имаш за летни?

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #16 на: Февруари 27, 2019, 21:29:02 pm »
Супер е бмв-то какви бандажи имаш за летни?
Style 285 извадени од фејслифт е90, идентични во димензии како фабричките на мојата 8x17 ET 34
Претходно пробав 2 комплета 18ки, Style 260 оригинал од е92 м3, многу беа широки па закачуваа позади и Style 189, овие ги повозев 50км и ги вратив, лоша комбинација се 18ки и м-спорт подвозје за МК патишта, има луѓе не им смета ама за мене е неприфатливо тврда вожњата.
« Последно менување: Март 22, 2019, 16:19:23 pm Molec »


Отсутен kirilsbmw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 361
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #17 на: Февруари 27, 2019, 21:56:40 pm »
Во право си зависи кај се вози изгледа, ама дефинитивно многу многу подобро изгледа со 18ки посебно  во стагеред варијанта 255/35 позади со 225/40 напред. јас сега земав нови бандаши со таа димензија па набрзо ке ги монтирам

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #18 на: Март 21, 2019, 20:38:22 pm »
Денес сменети зимските со летни бандажи/гуми кај Борче и исправен еден бандаж. Одма се осети разлика во вожња, летниве гуми осетно потврди :(
« Последно менување: Март 22, 2019, 13:11:14 pm Molec »


Отсутен kirilsbmw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 361
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #19 на: Март 21, 2019, 21:59:49 pm »
Одлично изгледа.
Инаку и кај мене се примети од зимски 17ки на ран флет потенза 18ки, ама исто брзо се осети колку колата поостро и подобро реагира.
Дали имаш ТПМС сензори во бандашите?

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #20 на: Март 22, 2019, 07:15:04 am »
Одлично изгледа.
Инаку и кај мене се примети од зимски 17ки на ран флет потенза 18ки, ама исто брзо се осети колку колата поостро и подобро реагира.
Дали имаш ТПМС сензори во бандашите?
Охооо на 18ки е ден и ноќ, особено па ранфлет, ако имаш прилика смени ги, далеку подобра вожња и перформанси ќе имаш + ако се дупне ранфлет фрлај. Како од дрво да се правени, на МК патишта нема теорија да се возат ќе треба да мењаш подвозје секоја година.

Имам TPMS на зимските (фабричките) бандажи, на летните немам.


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11426
 • Архитект
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #21 на: Март 22, 2019, 10:52:00 am »
Мене ми се поубави летните бандажи.

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #22 на: Март 22, 2019, 12:49:44 pm »
Мене ми се поубави летните бандажи.
И мене! :)

Ставив нови слики на прва страна да не оптеретувам и тука.
« Последно менување: Март 22, 2019, 16:18:47 pm Molec »


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11426
 • Архитект
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #23 на: Март 24, 2019, 22:26:45 pm »
Мене ми се поубави летните бандажи.
И мене! :)

Ставив нови слики на прва страна да не оптеретувам и тука.

Извини сум згрешил во куцање.
Зимските ми се поубави. Тие со повеќе „шпици“.

Ама па сега која ја загледав пак, дискутабилно е кои се поубави.
Треба во живо да се одлучи.

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #24 на: Март 28, 2019, 11:13:34 am »
Денес чисто од љубопитност побудена од @KaZaN тестирани амортизери во Ауто Мобил, резултати = 68-75%. Не сум ги менувал до сега, ја возам веќе 3 години низ балканов 70% низ Скопје и покрај сите кратери добро се држат.


Отсутен kirilsbmw

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 361
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #25 на: Март 29, 2019, 20:25:13 pm »
Одлично е тоа за оригиналните 
Дали си размислувал за апгрејд? 

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #26 на: Март 29, 2019, 20:56:59 pm »
Да, размислував да ставам помеки амортизери и спирали :D ама веќе ми легна колава.
Ако има некоја опција да ги задржи перформансите а да биде помека вожњата да, штом дојде ред да се менуваат би го направил тоа.

Апгрејди во план ми се:

1. Bi-Xenon retrofit (Morimoto TRS)
2. Hella штопови со бели жмигавци за да личи уште повеќе на Daewoo Lanos :D https://i.ebayimg.com/images/g/y2QAAOSwn7JYCQ8O/s-l300.jpg
3. Федери на багажник: https://youtu.be/c41QKH7ZkaY
4. QUAIFE ATB LSD 8)

Со останатото сум ок.Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33189
 • Таков е животот... јебига
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #27 на: Март 30, 2019, 00:34:13 am »
Кажи ми, осеќаш ли луфта малце при поаѓање нагло, ако да доцни карданот со пренос на снагата позади? Затресува ли малце при нагло тргнување?

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #28 на: Март 30, 2019, 08:51:14 am »
Кажи ми, осеќаш ли луфта малце при поаѓање нагло, ако да доцни карданот со пренос на снагата позади? Затресува ли малце при нагло тргнување?
Во Drive да, во Sport не. Кога стоиш во место/држиш кочница а мењачот е во Drive, избацува од брзина (лер) да заштеди гориво ваљда, штом пуштиш кочница си шалта во 1ва (се приметува на стрелката на обртомерот), за ова му треба дел од секунда па ако нагло дадеш гас пред да убаци ќе се осети. Во Sport (DS) ваљда не избацува од брзина па не се осеќа, без разлика колку брзо/нагло си стиснал гас.

Ова го имам приметено кај сите 6 степенски ZF мењачи во BMW што сум ги возел (е60 525d, 530d, 535d, е90 335i/d, e66 730d).

Има опција да му флешнеш Alpina софтвер на мењачот (ако постои за твојот модел) при што не избацува од брзина кога стоиш во место, побрзо мења брзини и покажува во која брзина е и во Drive (D1, D2...etc). Пример: https://youtu.be/QrOHNB0pmvQ

Ама јас не би се замарал, убаци си во DS и љетиф на кров :)


Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4601
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: BMW 335d e90
« Одговори #29 на: Јуни 02, 2019, 16:32:46 pm »
Автопат...мала забава:

Not a valid vimeo URL