Автор Тема: VW Touran '05 2.0TDI  (Прочитано 27525 пати)

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #105 на: 09 Март 2022, 06:26:35 am »
Хахахаха, не издавај бе! 😂

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #106 на: 24 Март 2022, 21:24:17 pm »
Си доби нови патичиња денес, решив да се префрлам на Ултра Контакт и мислам дека не згрешив, ама ќе видиме, времето и километрите ќе покажат.


Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1308
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #107 на: 24 Март 2022, 21:53:13 pm »
Што категорија е оваа гума?

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #108 на: 24 Март 2022, 21:58:05 pm »
Не знам во која категорија би влегла. Својства исти како Премиум Контакт 6, ама подобрена трајност, односно изминати километри.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 619
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #109 на: 24 Март 2022, 22:14:09 pm »
Не знам во која категорија би влегла. Својства исти како Премиум Контакт 6, ама подобрена трајност, односно изминати километри.

@t0m1cA chestito gumite...tuku edno offtopic prashanje... vratata od garaza ti e obichna aluminiumska roletna ili neshto drugo? dojde red i garazna vrata da mislam za kukjata pa ako sakash da prenesish iskustvo so tvojata vo pogled zakluchuvanje i toplinska izolacija

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #110 на: 24 Март 2022, 22:57:09 pm »
Фала, фала :)
Обична алу ролетна. Заклучување нема, се спушта и моторот си блокира движење, рачниот погон го вадиш и без далечинско или преку модулот во гаража не може да се отвори.
Во поглед на изолација е солидна иако доле на подот поради нерамен бетон има процепи. Котларата ми е лепенка до неа, кога паѓаа навечер температурите до -15⁰С, во гаража одеше до минимум 13⁰С, што по мене е задоволително.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #111 на: 29 Март 2022, 13:03:03 pm »
Први импресии од гумите после Стража и малку така дивјачко тест возење. Страшно добро држат, во ниеден момент не се осетив несигурен или дека ќе попуштат под притисок, одлични 5+. Јас би рекол за нијанса подобри од Premium Contact 6.

Отсутен devourer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 336
  • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #112 на: 29 Март 2022, 15:16:10 pm »
Први импресии од гумите после Стража и малку така дивјачко тест возење. Страшно добро држат, во ниеден момент не се осетив несигурен или дека ќе попуштат под притисок, одлични 5+. Јас би рекол за нијанса подобри од Premium Contact 6.
Ако не е тајна колку пари се гумиве?

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #113 на: 29 Март 2022, 17:27:35 pm »
5650ден. со монтажа 205/55R16, иста цена се и Премиум Контакт 6. 2019та год. Премиум Контакт 6 ги платив 4600ден. со монтажа.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #114 на: 29 Март 2022, 20:06:17 pm »
Continental is now offering a summer tire with a very long service life and the familiar safety standards. For this, the tire developers have redesigned the compound and tread to combine maximum service life with safe handling characteristics, low rolling resistance and low noise emission.

UltraContact е направена за флотна продажба како што самите велат и за долг животен век. Уствари се гледа по самата шара. Нешто како повеќе од достојна замена за мишелин енерџи, далеку е ова од перформанси како премиум контакт6 но од друга страна ќе трае многу подолго. Паметен избор си направил во секој случај.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #115 на: 29 Март 2022, 20:30:00 pm »
Како утврди преку интернет, свака част  ;D

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #116 на: 29 Март 2022, 22:37:07 pm »
Continental is now offering a summer tire with a very long service life and the familiar safety standards. For this, the tire developers have redesigned the compound and tread to combine maximum service life with safe handling characteristics, low rolling resistance and low noise emission.

UltraContact е направена за флотна продажба како што самите велат и за долг животен век. Уствари се гледа по самата шара. Нешто како повеќе од достојна замена за мишелин енерџи, далеку е ова од перформанси како премиум контакт6 но од друга страна ќе трае многу подолго. Паметен избор си направил во секој случај.

Јас направив паралела затоа што претходниот сет ми беа PC6, и траеа 41к км што е солидно.
Сметам дека UC држат подобро.
Ќе видиме кога ќе излезат тестови од експертите каде ќе ја рангираат, до тогаш мојот тест ми е најрелевантен.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #117 на: 30 Март 2022, 00:15:47 am »
Continental is now offering a summer tire with a very long service life and the familiar safety standards. For this, the tire developers have redesigned the compound and tread to combine maximum service life with safe handling characteristics, low rolling resistance and low noise emission.

UltraContact е направена за флотна продажба како што самите велат и за долг животен век. Уствари се гледа по самата шара. Нешто како повеќе од достојна замена за мишелин енерџи, далеку е ова од перформанси како премиум контакт6 но од друга страна ќе трае многу подолго. Паметен избор си направил во секој случај.

Јас направив паралела затоа што претходниот сет ми беа PC6, и траеа 41к км што е солидно.
Сметам дека UC држат подобро.
Ќе видиме кога ќе излезат тестови од експертите каде ќе ја рангираат, до тогаш мојот тест ми е најрелевантен.

Јас земав нови Premium Contact 6, штета што се 15" иначе можевме еден тест со менување на два сета на голфот. Не дека сега не можеме, ама ќе споредуваме 195/65-15 со 205/55-16.

Ни треба само добра воља, празен паркинг, две дигалки и по две пива за на крај.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #118 на: 30 Март 2022, 06:29:25 am »
Не е интересно така, кој прв до Стража од Гостивар 🤣

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: VW Touran '05 2.0TDI
« Одговори #119 на: 30 Март 2022, 08:22:58 am »
Како утврди преку интернет, свака част  ;D
Континентал официјален извор. Они ја правеле и тестирале гумата и они кажуваат какви перформанси има.

Мислам чисто онака логички која е поентата да направат пневматик со подобри перформанси од PC6 кога е мешавина од спорт контакт и премиум контакт. Ова е гума која што ќе помине 50.000км со добри перформанси и комфорт. Тоа е што се бара денес уствари.

Continental is now offering a summer tire with a very long service life and the familiar safety standards. For this, the tire developers have redesigned the compound and tread to combine maximum service life with safe handling characteristics, low rolling resistance and low noise emission.

UltraContact е направена за флотна продажба како што самите велат и за долг животен век. Уствари се гледа по самата шара. Нешто како повеќе од достојна замена за мишелин енерџи, далеку е ова од перформанси како премиум контакт6 но од друга страна ќе трае многу подолго. Паметен избор си направил во секој случај.

Јас направив паралела затоа што претходниот сет ми беа PC6, и траеа 41к км што е солидно.
Сметам дека UC држат подобро.
Ќе видиме кога ќе излезат тестови од експертите каде ќе ја рангираат, до тогаш мојот тест ми е најрелевантен.
Таман работа субјективен тест колку "лепела" гумата на стража да е релевантен. Ново си е ново, во секој случај.