Автор Тема: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)  (Прочитано 14583 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #30 на: Февруари 19, 2017, 16:36:54 pm »
@stapmkd: уште не ја знам точната цифра на се, ќе знам деновиве. знам дека од прилика сите гумици (дихтунзи и семеринзи) ќе фатат околу 5000 (збориме за оригинал). рамнење на глава (и што иде уз тоа не знам) околу 3000. гумици на вентили (ќе се мењаат ако има потреба) ќе се околу 2000. зборам грубо, од прилика.

@Димитар: да, ќе се мењаат ремени, водна пумпа, затегачи, сите филтри, масло, еден стабилизатор, мислам дека и една спона... дихтунзи, семеринзи, рамнење глава, нова свирка, термостат (некој нешто со уљето беше), свеќиците, антифризот и гумици на вентили по потреба... и имаше уште некои ситници, ќе кошта се комплет скоро 30 000 денари. кога ќе ја земам, ќе ја знам точната цена и листа на заменети делови.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #31 на: Февруари 21, 2017, 20:48:55 pm »
Си ја земавме денеска колата од сервис.

Беше променето:
-масло
-филтер за масло
-филтер за воздух
-филтер за кабина
-сет ребраст каиш и водна пумпа
-клинаст каиш
-термостат за масло
-хладњак
-дихтунг на глава и семеринзи
-гумици на вентили
-рамнење глава
-стабилизатор
-носач на спона
-спона
-антифриз

Беа проверени свеќици, дискови, плочки и амортизери. Тие се ОК.

Целото ова задоволство со работна рака не кошташе 32.200 денари.

Останува да се смени сирена и фасонка на задна десна магленка. Да се носи на центрирање. И да се средат ситниците во внатрешноста.

Фала многу, пријатно. :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #32 на: Февруари 23, 2017, 11:56:00 am »
Денеска бидна и центрирање.

Отсутен tjolie

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #33 на: Февруари 23, 2017, 13:05:58 pm »
Прво честито количка другар, со здравје да се возе, за убаво да ве служе.

Гледам и други членови пишаа кои се општи проблеми(дихтунг на глава) кај овој модел на Ц4, само да те прашам, овие проблеми се јавуваат и кај другите мотори, поточно и кај 2.0 или само кај 1.6?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #34 на: Февруари 23, 2017, 15:12:34 pm »
Фала, фала.

Да ти кажам искрено, не знам. За 1.4 е 100% така, еве и другите потврдија. За другите бензинци, не знам.

Отсутен Vlatzki

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2071
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #35 на: Февруари 23, 2017, 16:24:50 pm »
Пред да ја менуваш свирката, провери со волтметар дали доаѓа струја до неа воопшто.

И со здравје да се вози колата. :)

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 825
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #36 на: Февруари 24, 2017, 16:43:17 pm »
Прво честито количка другар, со здравје да се возе, за убаво да ве служе.

Гледам и други членови пишаа кои се општи проблеми(дихтунг на глава) кај овој модел на Ц4, само да те прашам, овие проблеми се јавуваат и кај другите мотори, поточно и кај 2.0 или само кај 1.6?

Хм, јс го имав на Berlingo 2.0HDi, истото, нов чигитка ко купивме на 160.000 се деси тоа,  и рамневме глава и го шитнавме после 5000. Да речеме тоа со партнерот со 1.9 мотор го немавме и со 206-ката. А еве 207 има накај 100.000 па ќе видиме како ќе биде.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #37 на: Февруари 24, 2017, 17:23:57 pm »
^ Ете ти чоек со искуство. Мене C2-ката до сега ми е супер.

Отсутен tjolie

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1267
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #38 на: Февруари 24, 2017, 18:00:00 pm »
Фала за инфото другар. Казан ти на Ц2ката викаш не си имал таков проблем нели? Истите мотори ги имат Ц2 и Ц3(можеби и Ц4) или различни се?

Ми се допаѓа многу Ц4, евтини се, ама не сакам да имам проблеми. И така нема многу да ја возам, само летно време месец-два. Многу ме предомисли изгледот и цената, ама штета што имаат зајбанции.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #39 на: Февруари 24, 2017, 18:26:51 pm »
C2-ката, моментално е со скоро 180.000км. Кај мене е последниве 30.000км. Проблем од овој тип, сум немал. Бар не до сега. :)

Отсутен stefanel984

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 825
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #40 на: Февруари 25, 2017, 11:26:25 am »
Мое мислење е дека и тежината на возилото игра улога. Пријателче со алтеа 1.4 имаше сличен проблем на 150.000->160.000 рамнеше глава. Мој блиок роднина купи поло со 1.4 мотор со иста снага 80кс, до сега на плин го истера 220.000 ,од кои 70.000 на плин, нема таков проблем. Така да мислам дека игра улога и тежината на каросеријата, не е исто  да влечеш 3 и 5килограми.

П.С у секој случеај добар избор. Да не ја кварам тематата со глупости. На половно возило некои работи треба да се занемарат, ако некеш проблем од салон ново.Со здравје да се вози во секој случај.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг:
« Одговори #41 на: Февруари 25, 2017, 11:38:27 am »
1.4 е и на Астрата. Никаков проблем до сега, 6 и пол години.

Фала иначе. Поубава да си купиш. :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #42 на: Март 07, 2017, 12:05:08 pm »
си купив:од Самад. :)

Деновиве уште две летни гуми. :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #43 на: Март 09, 2017, 09:54:04 am »
Нарачани денеска 2 x Nexen N Blue HD Plus од egumi.mk
Ќе стигнат за ден - два.


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3445
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Citroen C4 Coupe 1.4 65kw (2007)
« Одговори #44 на: Март 15, 2017, 16:23:51 pm »
Благодарение на класниот, плус 5 коња со налепниче: