Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 65268 пати)

Отсутен Rakun4e

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9193
 • Аstra la vista baby !
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #360 на: Декември 03, 2022, 19:10:25 pm »
ЕПС може да ти свети од празен акумулатор, при вртење на полн волан кога ќе ти падне напон.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7278
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #361 на: Декември 03, 2022, 19:57:07 pm »
Епс е чест проблем на сите коли, не само на опел. Не секогаш проблемот е во ЕПС-от. Многу фактори влијаат за да работи ЕПС правилно. Акумулатор, алтернатор, компјутер, инсталација, сензори и ЕПС уредот. Мислам дека нема мајстор што може одма да го дијагностицира проблемот. А се ова да замениш пи коштало многу пари. Среќа што ретко се случува и тоа во место. Околу летвата за мерива бензинец за репарирање е околу 5-6000 денара а незнам за дизел дали е иста летва. За нова провери на аутоцентар.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #362 на: Декември 22, 2022, 10:10:27 am »
После 4 години и 20тина дена, откажа акумулаторот.

Земав нов, овој пат поевтина варијанта поради плановите за продажба на колава...

МонБат формула 75ah.Sent from my Poco F3

« Последно менување: Декември 24, 2022, 12:44:19 pm KaZaN »

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1832
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #363 на: Декември 22, 2022, 15:09:20 pm »
Можеби си требал уште поефтината верзија, Монбат Динамик, веќе кога продажба е во прашање а овој барем до гаранција ќе тера
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен M.Meskov

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 377
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #364 на: Декември 23, 2022, 00:36:21 am »
Ист ваков само 55А   на астра х  ми истера за чудо цели 7год. А познати модели се по тоа што брзо им рикнува акомулатор

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #365 на: Декември 23, 2022, 23:57:00 pm »
Можеби си требал уште поефтината верзија, Монбат Динамик, веќе кога продажба е во прашање а овој барем до гаранција ќе тера
Некако не ми се идеше на најевтина варијанта... Па ни на најскапа. Ќе иде на продажба секако, може ќе биде за месец дена, може за 6... Зависи од други околности.
Ист ваков само 55А   на астра х  ми истера за чудо цели 7год. А познати модели се по тоа што брзо им рикнува акомулатор
На нашата Астра Х, Exide истера 6 и пол години. Исто 55ка.

Sent from my Poco F3


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #366 на: Јануари 14, 2023, 17:53:06 pm »
Денес, 14.01.2023 и 158.564км, голем и редовен сервис на Меривава.

Сменето:

-сет ребраст
-пк ремен
-водна пумпа
-антифриз
-масло
-филтер за масло
-филтер за воздух
-филтер за клима
-филтер за гориво

се надевам толку ќе е од мене. :D

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5280
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #367 на: Јануари 14, 2023, 18:03:22 pm »
Барем затегачи и ролери да си сменил кога си менувал ребрест,таман за новиот газда да не дира 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #368 на: Јануари 14, 2023, 18:06:29 pm »
Барем затегачи и ролери да си сменил кога си менувал ребрест,таман за новиот газда да не дира 😁

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


цел сет е сменет. нема што да дира. :D

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5144
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #369 на: Јануари 14, 2023, 19:28:54 pm »
Ti kako mene napravi full servis i za 1 mesec daj kolata na nekoj narosi mu ocite.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #370 на: Јануари 14, 2023, 19:30:44 pm »
Мораше да се мења секако. 50.000км и 6 години...

Планот за околу нова година да ја дадам не бидна, останува за понатаму.

Може ќе биде месец, можеби 6... Не сакам да ризикувам.

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5280
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #371 на: Јануари 14, 2023, 19:36:09 pm »
Пиши еден оглас тука,би требало да ја шитнеш.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #372 на: Јануари 14, 2023, 19:43:41 pm »
Нека дојде денот. Обавензо ќе стаам и тука.

Sent from my Xiaomi 12x


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #373 на: Февруари 14, 2023, 13:57:26 pm »
Деновиве беше исчистен регулаторот за притисок на гориво и репарирана инсталацијата на ABS сензор.

Ставен и Diesel Engine System Cleaner на Liqui Moly.

https://www.liqui-moly.com/en/motorsystemreiniger-diesel-p000193.html#21623

За евиденција. :D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3679
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #374 на: Април 08, 2023, 10:50:09 am »
Може клуч на темава. Меривата ќе иде на продажба.

Добро служеше. Добро истера. Следниот сопственик нека и се радува. :D

Edit: Продадена.
« Последно менување: Април 09, 2023, 19:03:08 pm KaZaN »