Автор Тема: Opel Meriva A 1.7 CDTI  (Прочитано 38469 пати)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #270 на: Ноември 06, 2020, 20:27:27 pm »
Денес, на 144.488км, ставени зимските гуми.

Со летните поминато сезонава 5.271км.

Деновиве регистрација, во нарениве месец-два редовен сервис, и тоа ќе е тоа.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6014
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #271 на: Ноември 06, 2020, 20:36:49 pm »
Не е рано за зимски?
Или немаш бандажи па да избегнеш гужви на вулканизер?

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #272 на: Ноември 06, 2020, 20:48:15 pm »
Ене го 15ти.

Дома бев деновиве, па искористив прилика.

Не ги мењам на вулканизер. Исклучиво дома у двор. Имам комплет сет со бандажи, само вади - стави.

Сабајле у 5 саат, кога идам на работа, прилично е ладно и лигаво, па условите веќе и налагаат зимски гуми.

Sent from my Mi 9T Pro

« Последно менување: Ноември 06, 2020, 20:56:15 pm KaZaN »

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #273 на: Ноември 07, 2020, 14:07:03 pm »
Бидна денес и регистрација. Помина без проблеми.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен ARCHER

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 18
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #274 на: Декември 13, 2020, 10:59:13 am »
Здраво! Од скоро и јас возач на Мерива, па ајде да ве замолам за препораки за сервисер. :)

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #275 на: Декември 31, 2020, 11:16:15 am »
Денес, на 145.460км, направен мал/редовен сервис.

Масло, филтер за масло, филтер за воздух и филтер за клима.

Тоа е тоа, среќна нова.
Sent from my Mi 9T Pro

« Последно менување: Декември 31, 2020, 11:26:39 am KaZaN »

Отсутен Zile

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6186
 • Плинаш!!!
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #276 на: Декември 31, 2020, 17:51:46 pm »
На здравје!!!

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk


Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3716
 • Боинг 747
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #277 на: Декември 31, 2020, 19:04:41 pm »
Левата задна шепа ти е замастена. Провери си ја, сепак Opel е.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #278 на: Декември 31, 2020, 20:22:20 pm »
нема нишо замастено бе, немој вакви муабети :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32198
 • Таков е животот... јебига
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #279 на: Јануари 01, 2021, 22:34:03 pm »
Левата задна шепа ти е замастена. Провери си ја, сепак Opel е.
Тоа од празнициве, се мрси.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #280 на: Јануари 01, 2021, 22:52:26 pm »
Вода е. Од вировите по улициве. Нема ништо замастено.

Sent from my Mi 9T Pro


Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #281 на: Март 31, 2021, 11:05:36 am »
После 20 дена стоење у место (поради изолација), флека од уље под кола. По повод таа флека, на 146.767км, вчера променети неколку o-rings, на филтерот за уље и ладилникот за уље.

Друго, фала богу се е ОК. Следно - да ги ставам летните гуми викендов и можда едно хемиско на седиштата. Здравје :D
« Последно менување: Април 03, 2021, 13:31:14 pm KaZaN »

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 21550
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #282 на: Март 31, 2021, 11:57:40 am »
Џабе си мењал.
Од шалтерот ти капе.

;D

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #283 на: Март 31, 2021, 11:59:07 am »
Џабе си мењал.
Од шалтерот ти капе.

;D
Немој сеа вакви муабети. Да не го урочиш...

Немаше ништо до вчера кај шалтерот.

Sent from my Mi 9T Pro
« Последно менување: Март 31, 2021, 15:26:06 pm KaZaN »

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3408
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Opel Meriva A 1.7 CDTI
« Одговори #284 на: Април 10, 2021, 23:51:48 pm »
Никако да пишам...

Понеделников, на 05.04.2021, ставени летните гуми на 146.848км.

Со зимскиве сезонава поминати 2.360км. Заклучно со овие, зимските имаат поминато вкупно 9.921км од 2017та наваму.

Летните, земени крај на 2018та, моментално се на 12.314км. Сега ќе им биде 4та сезона. Сега за сега - одлични.