Автор Тема: Оштетен екстерен хард диск...  (Прочитано 2646 пати)

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8070
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Оштетен екстерен хард диск...
« на: 11 Ноември 2016, 16:04:07 pm »
Си го нагазив со нога вестерн диџиталот, а јас оти на диета, ослабен па слабо тежина му дојде...  :)

Нема надворешни видливи траги на насилство ама не работи, дава звук како нешто да гребе некаде при работа - вртење.
Во сервис викаат, евентуално ако се најде дел (игла) од друг ист или сличен па да се замени или слично, то ест нема начин да се направи.

Може ли некој од искуство да предложи нешто?
Да се размести нешто во стар 3.5" или 2.5" диск за да се спаси некој податок внатре или нешто слично?

Сепак не доаѓаат во предвид оние експертско скапите поправки за спасување на податоците, не се дотолку вредни.
Станува збор да се поправи до макс 35% од неговата пазарна вредност за нов, ако бива воопшто.

Предлог за стручњак?
Или друг предлог за нешто да се искомбинира?

Отсутен yarre

 • Bearing Expert
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1269
 • www.lagermax.mk
  • LAGERMAX
Одг: Оштетен екстерен хард диск...
« Одговори #1 на: 22 Ноември 2016, 09:23:46 am »
Кумановецот
Дејан Краљевски
www.sistrum.mk

Не е скапчија.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8070
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Оштетен екстерен хард диск...
« Одговори #2 на: 22 Ноември 2016, 11:50:52 am »
Благодарам.

Му пишав, не се поправа дискот како што кажаа и по сервисите.
Немам интерес да враќам податоци кои потврдено е од "Sistrum" ке чини повеќе одколку да се купи нов диск.

Ум за понатаму  :)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: Оштетен екстерен хард диск...
« Одговори #3 на: 22 Ноември 2016, 12:02:57 pm »
Чим гребе отидена е површината. Со Систрум соработувам, одлично си ја работат работата ама твојов утеорија е невозможно да се извадат податоци ако гребе.

Отсутен pirat_07

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8070
 • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Оштетен екстерен хард диск...
« Одговори #4 на: 22 Ноември 2016, 15:43:34 pm »
Животот продолжува.