Автор Тема: Постапка при рачно палење на плин??  (Прочитано 13983 пати)

Отсутен Vlado_78

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 228
    • Audi A4 1.8T quattro
Постапка при рачно палење на плин??
« на: 15 Јули 2016, 11:51:38 am »
Здраво,
Лани во септември имав дефект на безниска пумпа(Пумпа за гориво) и не знаејки како да ја запалам колата директно на плин морав да викам шлеп служба. Деновиве слушам пак некаков чуден звук кој доаѓа од кај пумпата, а сакам да одам на одмор од понеделник.
Од луѓе слушнав од пријатели а и од ченови на форумов дека постои таа опција за палење на возилото директно на плин.
Па сакав да ве замолам да ми кажете каква е процедурата/шемата за палење на колата директно на плин и да се прескокне автоматскиот дел кој бара да се постигнат условите температура/обратаи, за во случај на дефект на бензиска пумпа/систем на гориво(бензин)?? Како не би барал пак шлепање и сервиси во Грција :)

Се работи за AUDI A4 1.8T 2003g со уред Landirenzo LSI Plus Max
Благодарам..

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Одг:
« Одговори #1 на: 15 Јули 2016, 12:03:21 pm »
Се прави краток спој со спојувалка на конекторот ама не сум сигурен меѓу кои две жици. Ако овде никој не ти помогне прашај во било кој сервис за плин.

Sent from my 6036Y using Tapatalk


Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #2 на: 15 Јули 2016, 12:03:52 pm »
Пробај пред да дадеш контакт држи го копчето за бензин/плин па дади контакт и верглај ама со задржано копче додека запали, така директно ќе ти запали на плин. Пред да одиш на одмор, обавезно пробај дали ке ти запали директно на плин.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг:
« Одговори #3 на: 15 Јули 2016, 12:08:24 pm »
Не бре каков спој да се прави, од плинот што е она во кабина, се задржува копчето (мислам 10 секунди беше) и ја палиш колата. Само мислам дека така можеш/смееш неколку пати да ја палиш колата.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3760
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #4 на: 15 Јули 2016, 12:13:55 pm »
Zavisi kaj koj plinski ured, kaj nekoj nema takvi ogranicuvanja, konkretno kaj Ac stag sigurno nema ogranicuvanje :D

Отсутен Vlado_78

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 228
    • Audi A4 1.8T quattro
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #5 на: 15 Јули 2016, 12:26:55 pm »
Фала ви на одговорите, лани кога ми откажа пумпата пробував со држење на копчето да верглам, и пред и после од кога ќе дадам контакт али ништо не успеав...
Па затоа викам ПЛИМОНТ да ги прашам да не има некој посложена шема :)
« Последно менување: 15 Јули 2016, 12:33:14 pm Vlado_78 »

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #6 на: 15 Јули 2016, 12:35:03 pm »
И јас мислам дека беше така нешто со стискање на копчето имаше некои комбинации,имаа плимонт негде пишувано дали овде или на фб имаше совети некои...


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #7 на: 15 Јули 2016, 15:06:57 pm »
И мене така ме зезна пред некоја година и јас не знаев. Мораше да ја шлепам. После ми кажаа за финтава ама неам пробано.

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #8 на: 15 Јули 2016, 15:55:28 pm »
Јас имам пробано на АЦ СТАГ, работи. Додека работи, цело време на 10-15 секунди ке титка уредот. Нормално е тоа.

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #9 на: 16 Јули 2016, 09:44:40 am »
Како беше конкретно комбинацијата?

Јас имам ландирензо омегас ево

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #10 на: 16 Јули 2016, 10:01:10 am »
[ Совет на неделата:]
Дали постојат штетни последици доколку моторот се стартува на плин?
Одговор: Секој професионален сервис за врградување на автогасни системи ќе ве посоветува задолжително да го палите автомобилот на бензин затоа што на испарувачот му е потребно топла вода од разладниот систем која го загрева течниот нафтен гас и придонесува да премине во гасовита состојба. Доколку моторот е ладен, гасот претерано ќе се лади во текот на испарувањето, што може да доведе до оштетување на одредени компоненти.
Меѓутоа оваа препорака многумина не ја почитуваат и секогаш го стартуваат моторот на плин, па дури и во текот на зимата. Постојат многу примери каде возачите тоа го практикуваат со години без никакви проблеми.
Сепак, ви препорачуваме да ги почитувате советите на професионалните сервисери, но доколку се одлучите на спротивното, сепак повремено стартувајте го моторот на бензин се со цел системот да остане во исправна состојба.
Plimont plinski uredi пријател на Вашето возило.

еве од фб

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 864
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #11 на: 16 Јули 2016, 11:31:11 am »
Здраво,
Лани во септември имав дефект на безниска пумпа(Пумпа за гориво) и не знаејки како да ја запалам колата директно на плин морав да викам шлеп служба. Деновиве слушам пак некаков чуден звук кој доаѓа од кај пумпата, а сакам да одам на одмор од понеделник.
Од луѓе слушнав од пријатели а и од ченови на форумов дека постои таа опција за палење на возилото директно на плин.
Па сакав да ве замолам да ми кажете каква е процедурата/шемата за палење на колата директно на плин и да се прескокне автоматскиот дел кој бара да се постигнат условите температура/обратаи, за во случај на дефект на бензиска пумпа/систем на гориво(бензин)?? Како не би барал пак шлепање и сервиси во Грција :)

Се работи за AUDI A4 1.8T 2003g со уред Landirenzo LSI Plus Max
Благодарам..

Postapkata za interventno startuvanje na voziloto direktno na plin e objasneta vo servisnata kniska na Plimont koja se predava so sekoj vgraden plinski ured, na strana broj 15:
_Ako pri startuvanjeto na voziloto na benzin se javi nekoj problem, na pr. nema benzin, defektna benziska pumpa i sl. motorot moze da se startuva ina LPG na sledniot nacin:
-   stavi go klucot na bravata i vkluci kontakt
-   pritisni go kopceto za prefrluvanje i drzi go pritisnato najmalku 5 sekundi bez da go startuvas motorot
-   Zelenata LED dioda ostanuva da sveti.
-   Startuvaj go motorot (bez prethodno da go isklucis kontaktot). Na ovoj nacin voziloto moze da bide startuvano direktno na LPG pogon
Interventnoto startuvanje  kaj nekoi vozila ne e mozno da se aktivira.

Отсутен Vlado_78

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 228
    • Audi A4 1.8T quattro
Одг: Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #12 на: 16 Јули 2016, 15:18:21 pm »
Здраво,
Лани во септември имав дефект на безниска пумпа(Пумпа за гориво) и не знаејки како да ја запалам колата директно на плин морав да викам шлеп служба. Деновиве слушам пак некаков чуден звук кој доаѓа од кај пумпата, а сакам да одам на одмор од понеделник.
Од луѓе слушнав од пријатели а и од ченови на форумов дека постои таа опција за палење на возилото директно на плин.
Па сакав да ве замолам да ми кажете каква е процедурата/шемата за палење на колата директно на плин и да се прескокне автоматскиот дел кој бара да се постигнат условите температура/обратаи, за во случај на дефект на бензиска пумпа/систем на гориво(бензин)?? Како не би барал пак шлепање и сервиси во Грција :)

Се работи за AUDI A4 1.8T 2003g со уред Landirenzo LSI Plus Max
Благодарам..

Postapkata za interventno startuvanje na voziloto direktno na plin e objasneta vo servisnata kniska na Plimont koja se predava so sekoj vgraden plinski ured, na strana broj 15:
_Ako pri startuvanjeto na voziloto na benzin se javi nekoj problem, na pr. nema benzin, defektna benziska pumpa i sl. motorot moze da se startuva ina LPG na sledniot nacin:
-   stavi go klucot na bravata i vkluci kontakt
-   pritisni go kopceto za prefrluvanje i drzi go pritisnato najmalku 5 sekundi bez da go startuvas motorot
-   Zelenata LED dioda ostanuva da sveti.
-   Startuvaj go motorot (bez prethodno da go isklucis kontaktot). Na ovoj nacin voziloto moze da bide startuvano direktno na LPG pogon
Interventnoto startuvanje  kaj nekoi vozila ne e mozno da se aktivira.
Blagodaram za odgovorot
Taa Srevisna knishka za zal ja nemam poshto prethodniot gazada ne mi ja dade pri kupoprodazbata.
Inaku denes probav, i obidot bese bezuspesen....Go drzev kopceto povekje od 10sec posle davanjeto na kontaktot i ne svetese nitu edna sijalicka.... sijalickite se palat tek koga kje zavergla(ili mozda bese koga kje zapali kolata)
Dali ima sansi da ovoj ured ima ograniceni broevi na interventni startuvanja, pa prethodniot gazda vekje da gi ima iskoristeno i sega nekje da nepostoi taa moznost???.... ili vo drugo e problemot????
« Последно менување: 16 Јули 2016, 23:27:29 pm Vlado_78 »

Отсутен Bumb

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1196
Одг: Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #13 на: 16 Јули 2016, 18:15:58 pm »
Здраво,
Лани во септември имав дефект на безниска пумпа(Пумпа за гориво) и не знаејки како да ја запалам колата директно на плин морав да викам шлеп служба. Деновиве слушам пак некаков чуден звук кој доаѓа од кај пумпата, а сакам да одам на одмор од понеделник.
Од луѓе слушнав од пријатели а и од ченови на форумов дека постои таа опција за палење на возилото директно на плин.
Па сакав да ве замолам да ми кажете каква е процедурата/шемата за палење на колата директно на плин и да се прескокне автоматскиот дел кој бара да се постигнат условите температура/обратаи, за во случај на дефект на бензиска пумпа/систем на гориво(бензин)?? Како не би барал пак шлепање и сервиси во Грција :)

Се работи за AUDI A4 1.8T 2003g со уред Landirenzo LSI Plus Max
Благодарам..

Postapkata za interventno startuvanje na voziloto direktno na plin e objasneta vo servisnata kniska na Plimont koja se predava so sekoj vgraden plinski ured, na strana broj 15:
_Ako pri startuvanjeto na voziloto na benzin se javi nekoj problem, na pr. nema benzin, defektna benziska pumpa i sl. motorot moze da se startuva ina LPG na sledniot nacin:
-   stavi go klucot na bravata i vkluci kontakt
-   pritisni go kopceto za prefrluvanje i drzi go pritisnato najmalku 5 sekundi bez da go startuvas motorot
-   Zelenata LED dioda ostanuva da sveti.
-   Startuvaj go motorot (bez prethodno da go isklucis kontaktot). Na ovoj nacin voziloto moze da bide startuvano direktno na LPG pogon
Interventnoto startuvanje  kaj nekoi vozila ne e mozno da se aktivira.
A dali vidot na plinskiot ured ima vrska neso? Ili kaj site ova e vaka.. konkretno jas imam omegas evo

Sent from my MI 5 using Tapatalk


Отсутен Vlado_78

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 228
    • Audi A4 1.8T quattro
Одг: Постапка при рачно палење на плин??
« Одговори #14 на: 16 Јули 2016, 23:29:01 pm »
Taa Srevisna knishka za zal ja nemam poshto prethodniot gazada ne mi ja dade pri kupoprodazbata.
Inaku denes probav, i obidot bese bezuspesen....Go drzev kopceto povekje od 10sec posle davanjeto na kontaktot i ne svetese nitu edna sijalicka.... sijalickite se palat tek koga kje zavergla(ili mozda bese koga kje zapali kolata)
Dali ima shansi da ovoj ured ima ograniceni broevi na interventni startuvanja, pa prethodniot gazda vekje da gi ima iskoristeno i sega nekje da nepostoi taa moznost???.... ili vo drugo e problemot??