Автор Тема: A disk read error occurred  (Прочитано 6040 пати)

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1486
A disk read error occurred
« на: 26 Февруари 2015, 08:33:47 am »
Постојано ми се појавува оваа порака кога го укл. лаптопот  .
Го рестартирам повеќе пати , направив некои работи кои ги најдив на Гоогле ама ништо ,
имал ли и некој друг ваков пробле и како го решил  ???

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #1 на: 26 Февруари 2015, 09:53:48 am »
Со нов хард диск обично се решава, ако веќе си пробал со chkdsk

Отсутен damjanku

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 299
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #2 на: 26 Февруари 2015, 23:39:22 pm »
Пробај со hdd regenerator да направиш скенирање и поправка на бед сектори, го имаш по торент сајтовите.

Отсутен Sans

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #3 на: 27 Февруари 2015, 02:10:03 am »
Ако можеш воопшто да го вклучиш компјутерот и да се подигне ОС, симни го HD Tune Pro и провери дали имаш лоши сектори (bad sectors) на хард дискот. Ако не подига ОС, направи го ова:


Потоа ако видиш дека има лоши сектори направи го следново:


После ќе си инсталираш одново ОС и се останато, ако биде во ред си успеал, ако не, нов HDD.
« Последно менување: 27 Февруари 2015, 02:17:17 am Sans »

Отсутен The Ghost

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 301
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #4 на: 27 Февруари 2015, 03:02:47 am »
Провери во Биос дали Sata Operation ти е сетирано на Legacy, освен ако користиш Windows 8, тогаш најчесто треба да е на AHCI.

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1486
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #5 на: 27 Февруари 2015, 09:32:53 am »
Со нов хард диск обично се решава, ако веќе си пробал со chkdsk
Изгледа тоа ке биде спасот :)
Бидејќи ми појави дека има промена во меморијата изгледа заебан е дискот.
Али прво ке ги проверам горниве решенија , па ќе видиме каде лежи зајакот :D

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33949
 • Таков е животот... јебига
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #6 на: 27 Февруари 2015, 09:47:13 am »
Провери во Биос дали Sata Operation ти е сетирано на Legacy, освен ако користиш Windows 8, тогаш најчесто треба да е на AHCI.

Нема никаква врска ова што го кажуваш.

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1486
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #7 на: 28 Февруари 2015, 15:13:50 pm »
Ако можеш воопшто да го вклучиш компјутерот и да се подигне ОС, симни го HD Tune Pro и провери дали имаш лоши сектори (bad sectors) на хард дискот. Ако не подига ОС, направи го ова:


Потоа ако видиш дека има лоши сектори направи го следново:


После ќе си инсталираш одново ОС и се останато, ако биде во ред си успеал, ако не, нов HDD.

Фала на инфо.
Направено , еве што појави
и како што разбрав - му нема спас :)
Колку пари e нов\сочуван хард диск за лаптоп  ?
« Последно менување: 28 Февруари 2015, 15:24:16 pm koce1102 »

Отсутен Sans

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг:
« Одговори #8 на: 28 Февруари 2015, 15:17:34 pm »
Ауу е за ова стварно нема спас.  Провери во сет ( сетек ) мислам дека таму има најефтина ИТ опрема.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54860
 • Махер
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #9 на: 28 Февруари 2015, 15:19:07 pm »
Meњај го под хитно.

Еве цена за 256ка.
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=1008&pid=37297

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1486
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #10 на: 28 Февруари 2015, 15:26:47 pm »
Meњај го под хитно.

Еве цена за 256ка.
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=1008&pid=37297
Ќе земам нов лаптоп за тие пари :)
Ќе оди во темата Продавам
« Последно менување: 28 Февруари 2015, 15:33:38 pm koce1102 »

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1486
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #11 на: 28 Февруари 2015, 15:36:10 pm »
За 50е би се продал ли за делови ?

конф.
intel core 2 duo  t5550  Dell Inspiron 1525 t5550
1.83 ghz (2 CPUs)
3 gb RAM
mobile intel 965 express chipset family
dvd writer ....

Отсутен ARMEX

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3617
Одг:
« Одговори #12 на: 28 Февруари 2015, 15:39:36 pm »
Тoлку.

Отсутен Sans

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 142
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #13 на: 28 Февруари 2015, 17:36:46 pm »
Побарај половен HDD, можеби ќе најдеш нешто..
Инаку можеш да купиш надворешен HDD и да го користиш лаптопот тоа е поскапата варијанта, а поефтината е да купиш половен (ако не и нов) SATA/IDE HDD кои се значително поефтини и преку SATA/IDE to USB конвертер да си го користиш како статичен комп. во гаража/работилница или пак во соба со тоа што нема да личи на ништо со кабли на сите страни  :D

Отсутен koce1102

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1486
Одг: A disk read error occurred
« Одговори #14 на: 05 Март 2015, 10:52:29 am »
Инсталирано ХП и работи , не се појавува - A disk read error occurred.
Значи ХД Туне ме излажа :D