Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 702057 пати)

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4950 на: 27 Јуни 2023, 11:57:02 am »
Во најава врвно легло од расата Белгиски овчар Малиноа

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4951 на: 10 Јули 2023, 14:18:38 pm »
Почнаа резервации за Белгиски овчар, Малиноа. Работна линија, врвни родители. Повеќе инфо во порака

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4952 на: 18 Август 2023, 14:41:33 pm »
Малиноата пораснаа и стигнаа за вдомување. Родени на 09/07/2023, со педигре, татко Дуке 8ми во свет, мајка Зина со многу титули во Македонија,двајцата со снимени лактови и колкови. Кутрињата се со педигре,вакцинирани, здрави и весели.Кој сака активно куче, заштитник на двор, приврзано со фамилија, нема да најде подобро

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 649
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4953 на: 27 Септември 2023, 10:42:47 am »
drugari aj kako na novopechen hranach so kupena suva hrana predlozete ubava suva hrana za kuchinja po prifatliva cena

(ubava = 30+ procenti protein vo sostavot, 15+procenti masti vo sostavot..shto e mozno pomalku zitarki)
(prifatliva cena = okolu 3000 denari vrekja od 12-15kg)

do sega sum chuval selski kucinja na domashna hrana ama vo momentov ne sum vo moznost sekoj den da spremam jadenje pa suva hrana mi e podobra kako opcija, a kuchevo shto go vdomiv e PREGLADNETO KOSKA I KOZhA pa sakam malku da ja (zenka e) prknam so ova suvive hrani.

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4954 на: 27 Септември 2023, 14:31:21 pm »
drugari aj kako na novopechen hranach so kupena suva hrana predlozete ubava suva hrana za kuchinja po prifatliva cena

(ubava = 30+ procenti protein vo sostavot, 15+procenti masti vo sostavot..shto e mozno pomalku zitarki)
(prifatliva cena = okolu 3000 denari vrekja od 12-15kg)

do sega sum chuval selski kucinja na domashna hrana ama vo momentov ne sum vo moznost sekoj den da spremam jadenje pa suva hrana mi e podobra kako opcija, a kuchevo shto go vdomiv e PREGLADNETO KOSKA I KOZhA pa sakam malku da ja (zenka e) prknam so ova suvive hrani.

Јас давав Брит, и ОК е, треба да прашаш цена по петшоповите, има со различен %. Сега ја хранам со друга храна и плус готвам, поради леглото, и сум задоволен. Ќе ти пратам порака ,па ако ти одговара цената..

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20598
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4955 на: 27 Септември 2023, 14:45:12 pm »
На времето зимавме Trainer, ја имаше храната во пет шоп Фауна во близина на Соборен Храм, во Скопје. Таа храна би ја препорачал, само појма неам дали сеуште ја носат.

https://maps.app.goo.gl/i2EHBfBMYxeieE5v6
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6389
 • Бенве сие бенве
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4956 на: 08 Октомври 2023, 09:27:19 am »
Каде може да купам црн лабрадор? Пријатели од грција ми бараат, ваљда нема да е проблем да се пренесе легално преку граница. Кучето треба да е со педигре.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4957 на: 08 Октомври 2023, 11:51:56 am »
Каде може да купам црн лабрадор? Пријатели од грција ми бараат, ваљда нема да е проблем да се пренесе легално преку граница. Кучето треба да е со педигре.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Дома имаме внесено/купено малтезер од Србија т.е има српски пасош  :-XВеројатно и кај нас имаме исто

https://www.fakulteti.mk/news/12072022/milenicite-ne-mozhat-da-patuvaat-vo-stranstvo-samo-so-pasosh-eve-shto-se-e-potrebno

Ќе треба веројатно на твое име да го извадиш пасошот и да го чипираш кучето, па после во Грција на ветеринар да го пишат новиот сопственик во нов грчки/EU пасош. Или во стариот/македонскиот, не знам како е точно.
Или ќе треба Грците да дојдат тука и да си го извадат пасошот и чипот на нивно име.

На српскиот пасош за малтезерот има 2 сопственика променето: Србинот од одгледувачницата, па потоа сме ние.
« Последно менување: 08 Октомври 2023, 12:04:38 pm balanar »

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4958 на: 08 Октомври 2023, 16:43:37 pm »
Каде може да купам црн лабрадор? Пријатели од грција ми бараат, ваљда нема да е проблем да се пренесе легално преку граница. Кучето треба да е со педигре.


Sent from my iPhone using Tapatalk

За да го однесеш кучето во ЕУ легално,треба да има најмалку 3 месеци и 21 ден. На 3 месеци се става вакцина против беснило, чип,и пасош,, неколку дена пред поаѓање се вади здравствен сертификат 2500 ден,и после 21 ден од вакцината за беснило можеш да го изнесеш. Ветеринарот ти дава сертификат, и во АХВ треба да ти го заверат. Сега јас ги терам постапкиве,едното ќе го носам за Хрватска а друго ќе оди во Германија
Ако го шверцуваш,можно е да не може да го регистрира во Грција, и да треба казни да плаќа
Мој пријател купи од Ресен, некој дечко Марио,можам да добијам контакт. Внимавај при купување на лабрадор,да имаат предците снимени лактови и колкови,ппради честа појава на дисплазија

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6389
 • Бенве сие бенве
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4959 на: 08 Октомври 2023, 18:35:30 pm »
Фала ти за советот, не знаев дека е можно такво нешто. Ако најдеш контакт од проверено легло пушти ми.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Leonid

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 848
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4960 на: 08 Октомври 2023, 19:07:21 pm »
https://m.facebook.com/profile.php/?id=584749629

https://m.facebook.com/profile.php/?id=100003857764254

прашај си дали имаат снимени лакти и колкови,најчест проблем е дисплазијата

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 624
 • Pixel Perfect.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4961 на: 11 Октомври 2023, 23:41:26 pm »

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 649
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4962 на: 20 Февруари 2024, 00:54:49 am »
kuckari, koja ampula za na vratot ja koristite protiv paraziti (krlezi, bolvi, munshichka)?

Отсутен fcwizard

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 187
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4963 на: 20 Февруари 2024, 07:41:05 am »
Форесто бидејки ампулите имаат пократкотрајна заштита 2/3 месеци а ако го темпираш ова во март немаш проблем цела година.


Отсутен Jimny

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
 • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4964 на: 20 Февруари 2024, 08:01:35 am »
Каде може да купам црн лабрадор? Пријатели од грција ми бараат, ваљда нема да е проблем да се пренесе легално преку граница. Кучето треба да е со педигре.


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://www.halooglasi.com/kucni-ljubimci/psi/labrador-retriver-stene/5425642619082?kid=1&sid=1708412459665