Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 690751 пати)

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #15 на: 24 Септември 2011, 23:48:04 pm »
пудлиците не смеат да се стрижат околу очите,барем не многу,пошо тогаш не можат добро да гледаат а можи да дојде и до целосно ослепување....е сега овај има очи,ама не му се гледаат како резултат на тоа што со повеќе крзно/‘коса‘ е многу поубав одколку како коза ошутен....згора на тоа,девојка ми го третира како шо ке и прдне на памет,затоа и е толку мрднат :D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #16 на: 24 Септември 2011, 23:51:58 pm »
Еве да видите каков е папагалот , некоја слика од интернет утре ќе ставам од мојот .

Папагалот се вика Рики , многу се приврзува за еден член од семејството , ноќеска спие со мене на глава ми спие . :D

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #17 на: 24 Септември 2011, 23:52:02 pm »
инаку како што кажав во другата тема,ке правам напори да си го купам ова куче,но некако не ми излегуваат математиките,но ке видиме,инаку немате поим,колку е интелегентно,чисто,и приврзано со газдата....оваа раса,побрзо би се дружела со човек одколку со својот вид

[датотека избришана од администраторот]
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #18 на: 24 Септември 2011, 23:53:08 pm »
инаку како што кажав во другата тема,ке правам напори да си го купам ова куче,но некако не ми излегуваат математиките,но ке видиме,инаку немате поим,колку е интелегентно,чисто,и приврзано со газдата....оваа раса,побрзо би се дружела со човек одколку со својот вид
Интересно е кутрево мада има малку вишок на кожа , не знам која им е цената на овие кутриња ?

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #19 на: 24 Септември 2011, 23:54:20 pm »
Боки многу е убав БЕН , одсекогаш сум сакал да чубам вучјак , ама си бара чување а немам време .
И јас немам време ама секогаш за него наоѓам :) A кога ќе се вратам од работа само он може да ме развесели
Знам и доберманот што го имавме беше многу приврзан со мене , а може и да земам еден вучјак , сега сум послободен . Како е со одржувањето ?
Па ништо страшно јаде ама не многу му земам сува храна и плус салами и колбасици обавезно има ;)
Фала ти за информација Боки.
Уште да те прашам дали е агресивно ? Од тоа ме фаќа страв малку .

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #20 на: 24 Септември 2011, 23:56:24 pm »
инаку како што кажав во другата тема,ке правам напори да си го купам ова куче,но некако не ми излегуваат математиките,но ке видиме,инаку немате поим,колку е интелегентно,чисто,и приврзано со газдата....оваа раса,побрзо би се дружела со човек одколку со својот вид
Интересно е кутрево мада има малку вишок на кожа , не знам која им е цената на овие кутриња ?
кај нас се движат околу 300 евра па нагоре....инаку вишокот на кожа со растењето се губи,односно кожата се истегнува,тоа е случај кај кинескиот вид(природниот вид),на ова куче,а кај американскиот вид,има вишок кожа и кога кучето е големо и со тоа настануваат несакани компликации....како инефкции по кожата,обавезен хирушки зафат на очите итн.итн.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #21 на: 24 Септември 2011, 23:57:50 pm »
Сега сакам да чувам хрчак. Набрзо иам у план да си ја остварам желбата, па ќе ви се пофалам со слики коа ќе го зеам ;)
Ивана јас имав хрчак и беше многу немирен , двапати ми испадна при чистење едвај го фаќав , ми изгриза се по дома . Капак беше кога ме гризна за прс и тоа не да болеше , од нервоза го фрлив низ прозор .

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #22 на: 25 Септември 2011, 00:00:32 am »
инаку ланското лето,3 месеци живеев со Шар Пеј кај еден човек под кирија кој и беше сопственик на кучето,немате појма колку интелегентно куче....кога дојде ред да го напуштам ми идеше да заплачам како магаре :D,се мислев да му го земам,ама немав можност да го носам преку граница,требаше да го украдам  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #23 на: 25 Септември 2011, 00:01:49 am »
Боки многу е убав БЕН , одсекогаш сум сакал да чубам вучјак , ама си бара чување а немам време .
И јас немам време ама секогаш за него наоѓам :) A кога ќе се вратам од работа само он може да ме развесели
Знам и доберманот што го имавме беше многу приврзан со мене , а може и да земам еден вучјак , сега сум послободен . Како е со одржувањето ?
Па ништо страшно јаде ама не многу му земам сува храна и плус салами и колбасици обавезно има ;)
Фала ти за информација Боки.
Уште да те прашам дали е агресивно ? Од тоа ме фаќа страв малку .
Не пошто строго го држам така да проблемот е што сака да си игра а пошто е голем сите се плашат. Агресивноста зависи од газдата како ќе го научиш

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #24 на: 25 Септември 2011, 00:03:01 am »
инаку како што кажав во другата тема,ке правам напори да си го купам ова куче,но некако не ми излегуваат математиките,но ке видиме,инаку немате поим,колку е интелегентно,чисто,и приврзано со газдата....оваа раса,побрзо би се дружела со човек одколку со својот вид
Интересно е кутрево мада има малку вишок на кожа , не знам која им е цената на овие кутриња ?
кај нас се движат околу 300 евра па нагоре....инаку вишокот на кожа со растењето се губи,односно кожата се истегнува,тоа е случај кај кинескиот вид(природниот вид),на ова куче,а кај американскиот вид,има вишок кожа и кога кучето е големо и со тоа настануваат несакани компликации....како инефкции по кожата,обавезен хирушки зафат на очите итн.итн.
Па добро ова мене повеќе ми се свиѓа од чивава , а чивавата е дупло поскапа . Девојка ми има чивава и кутрето е многу досадно , во саботата мене ќе ме испојадеа кучиња ради него (ради девојка ми инаку радо би им го дал да го изедат :D) , отишол малиот да му се сили на едно улично куче , тие кога му се пуштија 3 едното го подфати малку со шепата ова се стумба доле , јас со едно дрво отидов да ги бркам тие нејќат да бегаат , едвај сум мафтал како будала со тоа стапот , а и едното го акнав по муцката ;D

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #25 на: 25 Септември 2011, 00:05:34 am »
Боки многу е убав БЕН , одсекогаш сум сакал да чубам вучјак , ама си бара чување а немам време .
И јас немам време ама секогаш за него наоѓам :) A кога ќе се вратам од работа само он може да ме развесели
Знам и доберманот што го имавме беше многу приврзан со мене , а може и да земам еден вучјак , сега сум послободен . Како е со одржувањето ?
Па ништо страшно јаде ама не многу му земам сува храна и плус салами и колбасици обавезно има ;)
Фала ти за информација Боки.
Уште да те прашам дали е агресивно ? Од тоа ме фаќа страв малку .
Не пошто строго го држам така да проблемот е што сака да си игра а пошто е голем сите се плашат. Агресивноста зависи од газдата како ќе го научиш
Доберманот што го имав беше мирен , го учев уште како мал не напаѓаше луѓе тоа никако , ама многу ги напаѓаше мачките тоа беше и причината што го дадов , цел двор со изумрени мачки ми беше . Пит Булот го утепа татко ми бидејки нападна човек , и плаќавме оштета среќа не беше ништо сериозно .

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #26 на: 25 Септември 2011, 00:06:04 am »
и овај мрднатиот на девојка ми е таков,кога и да го извадам да го шетам,ке начека некој ПЕС огромен,ке му се исили,па после ке се пикни во мене,и ајде МеЧе бркај се со кучињата по улици.....трагикомедија  :D ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен IvAnA

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 487
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #27 на: 25 Септември 2011, 00:07:29 am »
Сега сакам да чувам хрчак. Набрзо иам у план да си ја остварам желбата, па ќе ви се пофалам со слики коа ќе го зеам ;)
Ивана јас имав хрчак и беше многу немирен , двапати ми испадна при чистење едвај го фаќав , ми изгриза се по дома . Капак беше кога ме гризна за прс и тоа не да болеше , од нервоза го фрлив низ прозор .
Хехеех. Знам, знам. Другар мој шо има чувано хрчак ми вика коа ќе идеш да го бираш у продавница, тоа шо е најуспано, најмирно, најмрзливо, тоа земи го, да не ти праи бељи. :)

Отсутен BokiCivic

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
  • Боинг 747
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #28 на: 25 Септември 2011, 00:08:10 am »
Боки многу е убав БЕН , одсекогаш сум сакал да чубам вучјак , ама си бара чување а немам време .
И јас немам време ама секогаш за него наоѓам :) A кога ќе се вратам од работа само он може да ме развесели
Знам и доберманот што го имавме беше многу приврзан со мене , а може и да земам еден вучјак , сега сум послободен . Како е со одржувањето ?
Па ништо страшно јаде ама не многу му земам сува храна и плус салами и колбасици обавезно има ;)
Фала ти за информација Боки.
Уште да те прашам дали е агресивно ? Од тоа ме фаќа страв малку .
Не пошто строго го држам така да проблемот е што сака да си игра а пошто е голем сите се плашат. Агресивноста зависи од газдата како ќе го научиш
Доберманот што го имав беше мирен , го учев уште како мал не напаѓаше луѓе тоа никако , ама многу ги напаѓаше мачките тоа беше и причината што го дадов , цел двор со изумрени мачки ми беше . Пит Булот го утепа татко ми бидејки нападна човек , и плаќавме оштета среќа не беше ништо сериозно .
Пазам како се понаша има голем бокс каде што го чувам така да поголем дел од времето е таму и на сигурно ми е

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4307
  • К’мет
Одг: Домашни Миленици .
« Одговори #29 на: 25 Септември 2011, 00:12:56 am »
и овај мрднатиот на девојка ми е таков,кога и да го извадам да го шетам,ке начека некој ПЕС огромен,ке му се исили,па после ке се пикни во мене,и ајде МеЧе бркај се со кучињата по улици.....трагикомедија  :D ;D
Тоа штрафта , ти се бориш со кучињата ;D ;D
Ова е навикнато , дека е кај мене повеќе кога ќе го извадам надвор , прво место кај што оди е кладилницата , самиот оди јас кога ќе стигнам тој пред врата стои , блиску е кладилницата затоа го пуштам , инаку не пази кога мине улица поминува одма не застанува .