Автор Тема: термостат шкода фелиција 1.3 бензин  (Прочитано 1931 пати)

Отсутен martin_87

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« на: 21 Октомври 2014, 18:41:36 pm »
Проблемот е следен

Последниве 4-5 години секоја зима го менувам термостатот-поради тоа што колата не постигнува работна температура

колата нема други никакви симптоми-не прегрева,или слично

во шкода на југо дрво ми рекоа дека е можно да е дихтонот,и дека не е пракса да се менува толку често термостатот,чим се крши значи нешто му прави притисок..

Што мислите вие?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #1 на: 21 Октомври 2014, 19:26:28 pm »
Ај што мака видов јас со тој термостат. истиот проблем го имав, но јас направив ремонт ве моѓувреме, и тоа успешен ремонт, но проблемот го имам ден денес. Фелиција GLX 1.3 плин

Ретко кога можам да ја качам над 70 степени зимно време. А од стража надоле кога ќе ја пуштам температурата паѓа под 50 степени. 3 комада сменив, два нови и еден стар од друга фелиција што наводно го немала тој проблем пред да ја удрат, али џабе. Или сите фелиции го имаат тој проблем или нешто мајсториве не рпават како треба.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #2 на: 21 Октомври 2014, 23:26:45 pm »
ке си турите по едно картонче, напред пред ладилникот, така што ке ја покрива половина од перката (од надвор повторувам) и ке немате проблем...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #3 на: 21 Октомври 2014, 23:57:24 pm »
Ја така на кадетот му правам

Отсутен martin_87

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #4 на: 22 Октомври 2014, 00:08:34 am »
ке си турите по едно картонче, напред пред ладилникот, така што ке ја покрива половина од перката (од надвор повторувам) и ке немате проблем...


-Па нема ли некое по модерно решение? :))


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #5 на: 22 Октомври 2014, 00:41:56 am »
Ја така на кадетот му правам

Кај мене до сега немал проблеми со температурата да ја држи ниско. Обично ја држи на прва црта, околу 80 степени. Порано знаеше да тера и до 3 црта во град, значи 100 степени, ама задниве 2 години не се случило тоа. Дури и лани на плетвар, пошто ја кога го возам, со гас до даска искачувам по нагорнини, не стигна до трета црта на Плетвар.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #6 на: 22 Октомври 2014, 22:23:34 pm »
ке си турите по едно картонче, напред пред ладилникот, така што ке ја покрива половина од перката (од надвор повторувам) и ке немате проблем...
-Па нема ли некое по модерно решение? :))
има... наместо картонче, ке туриш матична плоча од десктоп... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #7 на: 23 Октомври 2014, 11:37:41 am »
Татко ми покоен викаше: сакам да му наместам венецијанер ролетни напред, за да можам од кабина со онакво пемпеле да ги затворам и отворам кога ќе загрее ;D :D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #8 на: 23 Октомври 2014, 12:02:10 pm »
Татко ми покоен викаше: сакам да му наместам венецијанер ролетни напред, за да можам од кабина со онакво пемпеле да ги затворам и отворам кога ќе загрее ;D :D



Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: термостат шкода фелиција 1.3 бензин
« Одговори #9 на: 24 Декември 2014, 12:32:13 pm »
ке си турите по едно картонче, напред пред ладилникот, така што ке ја покрива половина од перката (од надвор повторувам) и ке немате проблем...
вака сум постапил со фиат типо кој зимно време никако да дигаше температура над 60 степени  ;D него шо да му праам не леонот кој последно време ме заебава со парното , и гледам температурата на моторот варира од 75-90 степени , па се спушта низ градска вожња па се крева бог да чува, а по некогаш перката се уклучува и на 50 степени работна температура на моторот замисли, ова ќе да е некој термостат или сензор или свич на перката, инаку знам јас температурата обавезно ми стоеше 90 степени лето зима, и не мрдаше, ќе одам на сервис шо ќе ми кажат ::)
VW MK-7 (1.6 тди)