Автор Тема: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos  (Прочитано 4667 пати)

Отсутен newpain01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 76
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #15 на: 06 Јуни 2014, 16:16:00 pm »
Кaј мене се пoјaви друг прoблем, кумплугoт пoчнa тешкo дa се стискa и мнoгу спoрo се врaќa, a и не се врaќa дo крaј. Зa менувaње брзини е oк зa сегa. Гo прoверив глицеринoт и нa мaксимум е. Некoј дa не знaе штo мoже дa биде прoблем?

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #16 на: 06 Јуни 2014, 18:01:51 pm »
Кaј мене се пoјaви друг прoблем, кумплугoт пoчнa тешкo дa се стискa и мнoгу спoрo се врaќa, a и не се врaќa дo крaј. Зa менувaње брзини е oк зa сегa. Гo прoверив глицеринoт и нa мaксимум е. Некoј дa не знaе штo мoже дa биде прoблем?
Најверојатно имаш проблем со хидроуликата

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #17 на: 06 Јуни 2014, 21:42:28 pm »
сега знам што е кај тебе проблемот... и како и досега скоро за се, во право бев...

никој не го чита човекот убаво... он стиска ама поише од пола неможе да ја стисне педалата, т.е. му се закочува педалата, тоа не е потисна расипана, не е ни ламела... опции:

-пумпата на педалата ти е отидена (или самиот систем на пренос на педлата), во принцип се менува тоа т.е. цела педала.
-полугата ВО мењачот што ги стиска крилцата од друх лагерот е деформирана-оштетена
-има нешто (страно тело) упаднато ВО мењачот од кај полугата и не и дава да се движи.
-последно но и нај малку можно е да се закочил друх лагерот.

имавме и еден ваков смешен случај во сервис, му го најдовме изгубеното зипо на чоекот. му паднало точно во преносот од педалата. истите симтпоми ги маше колата... стиска ама неможе поише од пола да ја притисне педалата... се надевам нешто вакво смешно може и кај тебе да испадне...

во секој случај, мајстор ке мора да провери. ако немаш мајстор, во ново лисиче, боро ке ти ја зирне и нај веројатно среди.. пиши ми пп да ти дадам број ако немаш...

п.с. боро го изгубил твојот број инаку ке ти се јавел уште вчера... денес од мене го бараше бројот да му го дадам  ;D ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #18 на: 06 Јуни 2014, 21:44:02 pm »
Можно е :) но менувачот е секако ваден :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #19 на: 06 Јуни 2014, 21:46:10 pm »
ноуп. таа полуга може да се извади и без да се извади мењачот... во ситуацијава изваден е пошто претресол боро се по ред од горе надоле и на крај останало или полугата или друх лагерот... и тоа е тоа...

инаку, во конкретниов случај, по мое видување се работи за замор на материјал. едноставно, железото си го одсвирело своето...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #20 на: 06 Јуни 2014, 21:49:10 pm »
да но вилушката што го бута друк лагерот неможе да се извади така, а и во неа е проблемот :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #21 на: 06 Јуни 2014, 21:59:58 pm »
на некои коли се вади полугата без да се вади мењачот. куглата-преклопникот се отштрафува од звоното наназад и се ослободува полугата.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг:
« Одговори #22 на: 07 Јуни 2014, 01:36:59 am »
Да да, ми јави и ми кажа дека од тебе барал број :D Проблемот испадна до вилушката, како што кажа ти. Ја земав од Боро за мустра и утре ќе ми бараат, па потоа ќе ја склопува. Фала што ми искочи во пресрет што ми посочи за Боро екстра мајстор, а и човек.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #23 на: 10 Јуни 2014, 14:39:25 pm »
И јас имав проблем со вилушката на ланос, ми се скрши и остана педалата на под. Што се случило со твојата?

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #24 на: 10 Јуни 2014, 16:52:32 pm »
И јас имав проблем со вилушката на ланос, ми се скрши и остана педалата на под. Што се случило со твојата?
Кај мене едноставно почна да не иде до крај педалата, доаѓав до отпор и поради тоа неможев да убацам во брзина. Како што кажа onak погоре едноставно делот си го отслужил своето или пак фабричка маана при варење на делот (ова Мајсторот Боро ми го кажа) што кога ја гледаш се приметува дека не е добро направена.

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #25 на: 10 Јуни 2014, 20:54:35 pm »
Јас возев низ град и застанав на пешачки, сменив прва тргнувам и да сменам во втора кумплунгот ми остана на под неможев да убацам, ја извлеков кај мајсторот и ми дијагностицира дека е скршена вилушката. И ајде вадење цел мењач ја однесов вилушката на дреар ја завари добро и еве веќе повеќе од две години нема гајле.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #26 на: 10 Јуни 2014, 23:22:39 pm »
Јас возев низ град и застанав на пешачки, сменив прва тргнувам и да сменам во втора кумплунгот ми остана на под неможев да убацам, ја извлеков кај мајсторот и ми дијагностицира дека е скршена вилушката. И ајде вадење цел мењач ја однесов вилушката на дреар ја завари добро и еве веќе повеќе од две години нема гајле.
А зошто не нова? 2200 денари денес земав, 1600 денари половни. Иначе и кај мене можеби можеше да се среди со преварување, ама сепак подобро нова

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Проблем со кумплугот на Daewoo Lanos
« Одговори #27 на: 11 Јуни 2014, 00:23:43 am »
Ако мајсторот добро го изведе заварувањето ке тера. Пример за мојот случај. Куглата што ја држи виљушката моравме да ја завариме оти беше скината, но мајсторот премногу ја испакнал накај моторот и поради тоа лани неможевме да наштелуваме кумплуг, премногу горе факаше.
Сеа пред недела-две почна и во вожња да пролизгува ламелата и на крај земавме друг менувач и кога нашиот го извадивме и направивме споредба, на нашиот менувач куглата беше 1 цм повеке испакната према моторот него на другиов менувач што го земавме, а доле кај ламелата 2-3 мм прават огромна разлика, а не па 1 цм.