Автор Тема: Перење возила  (Прочитано 546833 пати)

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12337
Одг: Перење возила
« Одговори #3510 на: Мај 25, 2023, 10:28:48 am »
Прашање до професионалците @dame @Diesel

Не знам зошто ама цела шофершајбна на Шкодата ми е како со слој каменец (претпоставувам од водава во пералниве).

На дожд кога ќе помине брисачот остава како магла и се гледаат остатоци од капки, а кај што застанува брисачот во највисока позиција нема ништо.

Се тоа ОК ама кога се вози навечер а врни, ми смета.

Е сеа прашањето ми е, има некое средство да испрскам да ја изчистам шофершајбната или да си играм со оцет и сунѓерче ако нешто воопшто помогне тоа?

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4547
 • Пиши лаже
Одг: Перење возила
« Одговори #3511 на: Мај 25, 2023, 10:33:03 am »
Кога сме кај тоа, дали има кај нас некоја четка или слично за чистење? Не можам да ја избришам шофершајбната убаво, се познаваат крпи.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5587
Одг: Перење возила
« Одговори #3512 на: Мај 25, 2023, 10:43:09 am »
Прашање до професионалците @dame @Diesel

Не знам зошто ама цела шофершајбна на Шкодата ми е како со слој каменец (претпоставувам од водава во пералниве).

На дожд кога ќе помине брисачот остава како магла и се гледаат остатоци од капки, а кај што застанува брисачот во највисока позиција нема ништо.

Се тоа ОК ама кога се вози навечер а врни, ми смета.

Е сеа прашањето ми е, има некое средство да испрскам да ја изчистам шофершајбната или да си играм со оцет и сунѓерче ако нешто воопшто помогне тоа?

Ако не ги гледаш остатоците кога е суво, не ќе да е каменец, туку ти е замастена шофершајбната.

Ако е стварно каменец, ти препорачувам dedicated waterspot remover, па глинирање, па комплетно обезмастување со концентриран АПЦ, па добро плакнење со вода.

Алтернатива, ако не ти се купуваат средствата, имаш оцет 50-50, само внимавај на гумиците околу шофершајбната, па да се истрие стаклото добро со сјај за садови (и не со зелената страна од сунѓерчето).

Ако и тоа не помогне, компаунд само.

Кога сме кај тоа, дали има кај нас некоја четка или слично за чистење? Не можам да ја избришам шофершајбната убаво, се познаваат крпи.


Sent from my iPhone using Tapatalk

https://carbox.mk/product/mikrofiber-krpa-za-staklo/

МОРА, ЗНАЧИ МОРА прво да се обезмасти стаклото, затоа ви остануваат траги од крпи.

Препорачувам поконцентриран АПЦ прво. АПЦ-то препорачувам да се отстрани со сквиџи, или од оние гумените алатки за стакла......Па чиста обична микрофибер крпа наредно, во комбо со ова...

http://carwash.mk/category-vcistenje/Split

...па финиш со таа на Сонакс.

Присутен kire95

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1266
Одг: Перење возила
« Одговори #3513 на: Мај 25, 2023, 11:06:16 am »
Во поглед на крпи за стакло https://www.dm-drogeriemarkt.ba/profissimo-krpa-za-prozore-p4058172674334.html јас од овие имам купено два комада со една страничните ги бришам со една само шоферката за цената од 100 и нешто денари досега најдобра добиена, али перење обавезно само со детергент ако се стави омекшивач отидоа јабана

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5587
Одг: Перење возила
« Одговори #3514 на: Мај 25, 2023, 11:08:37 am »
Омекнувач на крпи е убиство. Фрли ја право.

Користете две крпи кога бришете стакла. Ќе ви се олесни работата многу, а и резултатот ќе биде драстично подобар.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6264
Одг: Перење возила
« Одговори #3515 на: Мај 25, 2023, 12:06:34 pm »
За стакла ја користам оваа крпа и е најдобрата инвестиција. Со една страна премачкувам со другата бришам и нема никакви линии стаклото е како ново.


Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 376
Одг: Перење возила
« Одговори #3516 на: Мај 25, 2023, 12:43:49 pm »
За стакло или рецептата од @Diesel или овие две средства за комплетно да се исчисти

http://autopro.mk/produkt/nadvoreshna-upotreba/ceriglass-polish-kit-1300den

http://autopro.mk/produkt/nadvoreshna-upotreba/perfect-clarity-glass-polishing-compound-750den

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5587
Одг: Перење возила
« Одговори #3517 на: Мај 25, 2023, 14:09:28 pm »
Проблем е шофершајбната од внатре, реално.

Отсутен Boshe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4547
 • Пиши лаже
Одг: Перење возила
« Одговори #3518 на: Мај 25, 2023, 14:19:35 pm »
Се токмев сабајлево да ја носам на перење, веќе пола саат небото и земјата се споени.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 376
Одг: Перење возила
« Одговори #3519 на: Мај 25, 2023, 14:38:15 pm »
Проблем е шофершајбната од внатре, реално.

Од внатре мора средство за стакло, добро средство и две Мф крпи, се друго мачканици.

Отсутен s1n1sa

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 417
Одг: Перење возила
« Одговори #3520 на: Мај 25, 2023, 17:38:19 pm »
Проблем е шофершајбната од внатре, реално.

Од внатре мора средство за стакло, добро средство и две Мф крпи, се друго мачканици.
Предлог за добро средство и мф крпи ондак :D
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 376
Одг: Перење возила
« Одговори #3521 на: Мај 25, 2023, 18:13:55 pm »
http://autopro.mk/produkt/vnatreshna-upotreba/clarify-glass-cleaner-590den
http://autopro.mk/kategorii/akcesoari

било кои од крпите микрофибер и нови да се чуваат само за стакло

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12337
Одг: Перење возила
« Одговори #3522 на: Мај 28, 2023, 11:56:19 am »
Што е АПЦ?

Ќе пробам со ова 50-50 оцет и вода

Него, спомна сунгерче. Значи не со зелената страна ?

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 439
Одг: Перење возила
« Одговори #3523 на: Мај 28, 2023, 12:43:33 pm »
All Purpose Cleaner

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5587
Одг: Перење возила
« Одговори #3524 на: Мај 28, 2023, 14:19:41 pm »
Што е АПЦ?

Ќе пробам со ова 50-50 оцет и вода

Него, спомна сунгерче. Значи не со зелената страна ?

АПЦ, можеш од @Dejan Gj да си земеш Carpro MultiX, 700 денари мислам е, а се меша со висок размер (1:40, 1:60, дури до 1:100), а ќе ти користи за сѐ, буквално, внатре, надвор, текстил, пластика, гума, моторен простор, јер АПЦ.

А за сунѓерчето, те сетив. НИКАКО со зелената страна.

АПЦ-то е за дооообро да се исчисти и обезмасти површината. Оцетот 50-50 ти е за да го растопи каменецот, а не за да чистиш со него. Мора прво да исчистиш. Ако не ти се купува АПЦ, сјај за садови и топла вода.