Автор Тема: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje  (Прочитано 6430 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #15 на: 19 Декември 2014, 02:13:12 am »
за 1.5 дохц моторите знам дека се како камили издржливи... демек тоа е опелов мотор, ама според тој што му правевме ремонт (после 700.000+ илјади пројдени во такси), баш и не е.. изгледот на деловите се тие ама по димензија не се.. можно е да е произведен од опел само за ланосот... меѓутоа потврдувам дека е издржлив мотор а и мењачот исто... значи за 1.5 зборев... 8 вентилска глава, 1 брегаста, мултипоинт мотор... му одговара секвент плински уред, да му туриш и да се изнавозиш.. троши околу 10 градско возење...

 е сега, нели, зависи колку е одржувано возилото и во останатите сегменти... начелно остатокот е дефинитивно опел... мењач, сет ламела, подвозје, амортизери итн итн...
« Последно менување: 19 Декември 2014, 02:18:21 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #16 на: 19 Декември 2014, 02:52:44 am »
Најзачуваниот.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #17 на: 19 Декември 2014, 06:47:03 am »
Јас возев Ланос 1.5 8V '99-та 7-8 години и можам да ти кажам дека за одржавање е милина кола, делови ефтини и секаде достапни, барем јас немав проблем на тоа поле.

Најмногу проблем имав со бензиската пумпа што ми откажа, бомбината и друго нешто посебно немав мака.

За потрошња, за толку мала кола мислам дека троши повеќе од што треба, јас го возев секако на плин и не е баш најекономичен, Скопје -Битола бев среќен ако ми извади 8 литри на 100км, скоро секогаш бев на 9-10 со умерено возење.

За тие пари бев задоволен од колата, ама е градско количе на кое што му фали добра изолација во кабината, амортизација и стабилност за на отворено, али за низ град ми беше супер.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #18 на: 19 Декември 2014, 08:48:13 am »
за 1.5 дохц моторите знам дека се како камили издржливи... демек тоа е опелов мотор, ама според тој што му правевме ремонт (после 700.000+ илјади пројдени во такси), баш и не е.. изгледот на деловите се тие ама по димензија не се.. можно е да е произведен од опел само за ланосот... меѓутоа потврдувам дека е издржлив мотор а и мењачот исто... значи за 1.5 зборев... 8 вентилска глава, 1 брегаста, мултипоинт мотор... му одговара секвент плински уред, да му туриш и да се изнавозиш.. троши околу 10 градско возење...

 е сега, нели, зависи колку е одржувано возилото и во останатите сегменти... начелно остатокот е дефинитивно опел... мењач, сет ламела, подвозје, амортизери итн итн...

Чисто процедурално DOHC = Dual Overhead Camshaft. (Значи две брегасти) :-)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #19 на: 19 Декември 2014, 08:59:46 am »
за 1.5 дохц моторите знам дека се како камили издржливи... демек тоа е опелов мотор, ама според тој што му правевме ремонт (после 700.000+ илјади пројдени во такси), баш и не е.. изгледот на деловите се тие ама по димензија не се.. можно е да е произведен од опел само за ланосот... меѓутоа потврдувам дека е издржлив мотор а и мењачот исто... значи за 1.5 зборев... 8 вентилска глава, 1 брегаста, мултипоинт мотор... му одговара секвент плински уред, да му туриш и да се изнавозиш.. троши околу 10 градско возење...

 е сега, нели, зависи колку е одржувано возилото и во останатите сегменти... начелно остатокот е дефинитивно опел... мењач, сет ламела, подвозје, амортизери итн итн...

Чисто процедурално DOHC = Dual Overhead Camshaft. (Значи две брегасти) :-)
Za 1.5 motorot znam so sigurnost deka ne e opelov, mozebi e proizveden po nekoi opelovi standardi no opel ne e, toj motor e od tavrija-ukraina.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #20 на: 19 Декември 2014, 10:02:31 am »
за 1.5 дохц моторите знам дека се како камили издржливи... демек тоа е опелов мотор, ама според тој што му правевме ремонт (после 700.000+ илјади пројдени во такси), баш и не е.. изгледот на деловите се тие ама по димензија не се.. можно е да е произведен од опел само за ланосот... меѓутоа потврдувам дека е издржлив мотор а и мењачот исто... значи за 1.5 зборев... 8 вентилска глава, 1 брегаста, мултипоинт мотор... му одговара секвент плински уред, да му туриш и да се изнавозиш.. троши околу 10 градско возење...

 е сега, нели, зависи колку е одржувано возилото и во останатите сегменти... начелно остатокот е дефинитивно опел... мењач, сет ламела, подвозје, амортизери итн итн...

Чисто процедурално DOHC = Dual Overhead Camshaft. (Значи две брегасти) :-)
e ајде де.. дохц му пишува на капакот а е со 1 брегаста... прифатено процедурално, ама овдека можда нешто друго значи...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #21 на: 19 Декември 2014, 10:11:25 am »
e ајде де.. дохц му пишува на капакот а е со 1 брегаста... прифатено процедурално, ама овдека можда нешто друго значи...
Што знам? Затоа што според Википедија 1.5 во првите ланоси е всушност SOHC, значи со една брегаста. Да не му е менуван капакот?
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #22 на: 19 Декември 2014, 10:20:08 am »
можно е капакот да е сменет... јас ти кажувам што и како беше тука... а до толку со буквите и ознаките не се замарам... знаеш дека една иста ознака кај различни брендови знае да има различно значење...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #23 на: 19 Декември 2014, 11:32:06 am »
не сум видел ниеден, ама да кажеме хипотетички дека сите се зачувани, ме интересира на кој мотор да одам. Што читав рецензии го препорачуваат 1.4 со 75 коњи, потрошувачката не ме плаши многу, секако минимално возам кола, 4-5 илјади километри годишно, од кој повеќето на отворено. Овде имаат понуда на два од увоз со 1.5 и 1.6 мотори http://reklama5.mk/AdDetails?ad=887388. Овој изгледа добро http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1415987 регистриран цела година и 4 нови гуми, a овој е охридскиот http://vrapce.mk/ad/44163

Отсутен timoha

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 77
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #24 на: 19 Декември 2014, 12:53:47 pm »
Lanosot do 2004god se  proizveduvase vo Koreja , do 2007 vo Polska, a do den denesen se proizveduva vo Ukraina i vo Vietnam, imam kolegi od ukraina na rabota i go falat motorot 1.5 (1497cm3) so 16V. isto taka ima motor 1.5 (1498cm3) so 8V.razlikata megu tie motori e  vo 1cm3. motorot ne e opelov kako sto mislat poveketo, motorot e orginal ZAZ Ukraina, i do den denesen se vgraduva vo ZAZ vida , ZAZ forza, ZAZ lanos itn....

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #25 на: 19 Декември 2014, 16:19:58 pm »
Toj prviot lanos srebreniot se prodava mnogu vreme nesto ne e kako sto treba najverojatno nekolku pati siminjase cena go merkam onaka po oglasive dosta vreme nego iskluci go od start..
Lanos mozes da nacekas i od prv gazda ovdeka makedonski so realna kilometraza samo trpenie spasenie kje izleze nesto..

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #26 на: 19 Декември 2014, 21:05:02 pm »
1.6 16V е најдобриот избор а и доста потентен :) особено во таа шасија

Убаво ти кажа мечето, барај најзачувана.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #27 на: 19 Декември 2014, 21:13:51 pm »

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: DAEWOO LANOS tehnicko odrzuvanje
« Одговори #28 на: 20 Декември 2014, 00:42:22 am »
Овој црвениот со 1.6 мотор каросериски изгледа многу добро зачуван, ако и моторот му е во добра состојба зимај го.
Јас имам Ланос со 1.5 мотор кој е одличен ама би го сменил со исто така добар 1.6 16 вентилски... 107 коња... јебига... :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717