Автор Тема: Како да ги променам добошите со дискови?  (Прочитано 3571 пати)

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Здраво момви...

Неколку прашања.

Дали е можно во кочниот систем наместо добоши позади да се вградат дискови.
Дали тоа може да се направи на сите коли или на одредени.
Дали за истата работа треба долго време и посебма најсторија или не е толку сложен принципот.


Има ли некој на форумов што веќе го правел ова или има видено некој друг како го прави ова?

Од дамна ми се врти идеата наместо добоши да ставам дискови но незнам дали е изводливо ( мислам дека е пошто имам гледано и на други постари коли систем со 4 диска ) па деновиве сум загреан и тоа да го направам... ајде дајте ваши совети и искуства во врска со оваа работа - споделете некое искуство.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #1 на: 23 Март 2014, 02:24:04 am »
имаш потреба или од курташак ?

зошто е големичок зафат,а и трошок е

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #2 на: 23 Март 2014, 14:59:26 pm »
На кој автомобил? Има опции, прва и најлесна ако има модел што има вградено дискови, е прилично едноставно. Ефтино не е, прави го ако ти треба многу поголема кочиона сила, т.е. ако си го исфризирал моторот или заменил со нешто многу помоќно.

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #3 на: 23 Март 2014, 18:55:38 pm »
Немам никаква потреба затоа што и онака е слаба машината - чисто информативно прашувам пошто ми се уврте од у глава деновиве.. ако е многу пари т.е голем трошок и ако треба многу време ич не ни правам

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #4 на: 23 Март 2014, 19:43:06 pm »
Не е толку скап, зависи за кое возило се работи иначе се комбинираат делови :)

Ти треба држач за клешта, нели дискови, плочки, клешта...па после треба да се подеси кочењето и така....има за работа ама ако е мерак нема проблем

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #5 на: 23 Март 2014, 20:11:17 pm »
инаку имењаков има ланчиа ипсилон... комплетно е непотребно дискови на задни кочници, бидејки моторите се фијатовите 1.2 мислам дека беа... од пунтиќ, моноинјекционен... да не речам со карбуратор и елкетрична дизна... тој мотор и да го фризираш и да го појачаш (чисто механички) никогаш нема да имаш поотреба од дискови позади...

инаку колку што гледав јас пред некое време (имав идеа да зимам ваква ипсилон за проект возило) позади одговараат дискови од пунто соле.. од штраф на штраф... и петти цилиндар ке мора да се вгради бидејки нема... или ке правиш пајкански на секоја кривина стискајки само со ножна кочница... задната сајла (мост помеѓу двете тркала) треба да се смени за да ти функционира и рачната...

а да..и  тркалото ке ти се помести наназад за 2,5 сантими, со тоа ке изгледа не соодветно во отворот за истото т.е. односот тркало-крило ке биде во нај мала рака смешен и ке ти наликува како на убавиот корсата бела...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #6 на: 23 Март 2014, 21:39:00 pm »
Прекомплицирано и непотребно според мене :)
Ако толку мерак го фати...нека земе да префрли се од Punto и нека го направи некој салам оти нема заебанции...
Убаво опиша онак...

Отсутен Leon-cist

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 774
  • .
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #7 на: 23 Март 2014, 22:04:54 pm »
онака чисто информативно прашувам, што е условот за да колите имаат позади дискови а не добоши? Прашувам бидејќи сум видел слаби коли со мала кубикажа и килажа а сепак имат дискови назад, пример пежо 207, цитроен ц1 , ц3 и ткн
VW MK-7 (1.6 тди)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #8 на: 23 Март 2014, 22:08:56 pm »
онака чисто информативно прашувам, што е условот за да колите имаат позади дискови а не добоши? Прашувам бидејќи сум видел слаби коли со мала кубикажа и килажа а сепак имат дискови назад, пример пежо 207, цитроен ц1 , ц3 и ткн
http://cars.about.com/od/thingsyouneedtoknow/a/discvsdrum.htm
Цитат
Why do so many cars still use rear drum brakes?

All cars sold in the United States use disc brakes for the front wheels, but many cars still use drum brakes in the rear. Braking causes the car's weight to shift forward, and as a result about 70% of the work is done by the front brakes. (That's why your front brakes tend to wear out faster.) By fitting disc brakes to the front wheels and drum brakes to the rear wheels, manufacturers can provide most of the benefits of disc brakes while lowering costs. (Drum brakes are less expensive to make than disc brakes, largely because they can also double as a parking brake, whereas disc brakes require a separate parking brake mechanism.) Even so, a car with four-wheel disc brakes (versus front disc/rear drum) will still provide superior braking performance in wet weather and on long downgrades. (That said, you should always downshift and let the engine control the car's speed on long downgrades.)

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #9 на: 23 Март 2014, 23:23:39 pm »
ете го тоа е тоа зашто ги затворив темите. Човекот прашува дали може а вие пишувате све друго освен тоа.............
може да се стават на било која кола
треба да најдеш шепи со рачна, носач на шепи и дискови што одгавараат на тие шепи
Треба да бараш од кола што вози иста големина бандаши како твојата за да шепата не ти мава во бандашот
Од кога ќе ги собереш сите делови треба да прави адапатер плоча за да можеш да го ставиш носачот на шепа
тоа е тоа во принцип, треба убаво да се проанализира
Иначе да немаш потреба од дискови ако имаш 1,2 мотор
а ако ти требаат шепи, дискови, носачи на шепи имам за продажба

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #10 на: 23 Март 2014, 23:26:44 pm »
онака чисто информативно прашувам, што е условот за да колите имаат позади дискови а не добоши? Прашувам бидејќи сум видел слаби коли со мала кубикажа и килажа а сепак имат дискови назад, пример пежо 207, цитроен ц1 , ц3 и ткн

Јас имам Daewoo Nubira 1.6 (2002 година) со 107 коња...а назад добоши..

Имав Фиат 1300 од 1969 година...со дискови назад :D :D :D

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 920
  • Virus-Alfa
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #11 на: 23 Март 2014, 23:27:28 pm »
Фиат е машина :D
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #12 на: 23 Март 2014, 23:39:36 pm »
ете го тоа е тоа зашто ги затворив темите. Човекот прашува дали може а вие пишувате све друго освен тоа.............
може да се стават на било која кола
треба да најдеш шепи со рачна, носач на шепи и дискови што одгавараат на тие шепи
Треба да бараш од кола што вози иста големина бандаши како твојата за да шепата не ти мава во бандашот
Од кога ќе ги собереш сите делови треба да прави адапатер плоча за да можеш да го ставиш носачот на шепа
тоа е тоа во принцип, треба убаво да се проанализира
Иначе да немаш потреба од дискови ако имаш 1,2 мотор
а ако ти требаат шепи, дискови, носачи на шепи имам за продажба

Tacno za komentarite :)
Kolku sto znam site zadni sepi si imaat rucna
Adapteri ne mu se potrebni bidejki diskovite valjda kje gi kupi so nosacot na sepa i glavcinata. Dosega sum videl adapteri za da gi butne trkalata ispod krilo uste povekje bez da prai promena na trap. (Ili adapteri ako ne najde sapi od istiot brend na vozilo> Valjda fiat lancia imaat isti sapi pa bez problem bi gi upasiral i za cena od 100tina evra


______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #13 на: 23 Март 2014, 23:42:45 pm »
Пецони, мојот пост конкретно е насочен правилно, ако сака може детално да му опишам како јас тоа го планирам, комплетна задница од 318ti compact и ау фидерзен. Истата ми ја оставија за 250 евра комплетна од растурен компакт.

Отсутен аллександар

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 98
Одг: Како да ги променам добошите со дискови?
« Одговори #14 на: 24 Март 2014, 02:05:43 am »
Значи вака да разграничиме.  Прашвував чисто информативно - деновиве ми се моташе таква идеа во глава зашто сум гледал на некои коли такви преправки - пример конкретно на сузуки свифт оние со 3 клипа сум видел вакво нешто..... интересно изгледа пред се а инвестицијата и меракот се башка муабет.. знам дека коалта ако е толку брза и тешко може да се сопре самата фабрика би го направила тоа т.е би ставила дискови и позади - пак ке речам јас чисто информативно прашував затоа што ми се моташе таква идеа но како што ми објаснивте погоре.. ако треба тркалото да оди поназад па да треба да правам посебни плочки или што и да треба уникатно и специјано да се прави - сето тоа кошта и време и пари пред се... а голема инвестиција е ко што приметувам за многу небитна ствар....

во секој случај фала ви на одговорите - нека послужи темава за во иднина ако некој има потреба или толку мерак да прави нешто нека се консултира тука.