Автор Тема: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????  (Прочитано 16480 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #45 на: 23 Мај 2020, 09:51:24 am »
Некој дали го знае или користи Carly?

Ми излезе на Инстаграм, па некако ветувачки делува, а има попуст од 20%, па не знам дали да го земам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #46 на: 23 Мај 2020, 14:20:09 pm »
За наши услови е скапичко, ама е топ.

Samcrac барај на YT, мислам дека има фул ривју.

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 633
 • Pixel Perfect.
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #47 на: 23 Мај 2020, 21:36:37 pm »
Carly е оверкил. Ќе мора да им го купиш и адаптеро 5-60еур + годишно 90еур мислам кошта.
Зависи шо сакаш да правиш, ако ти е само за чистење грешки од компјутер, не вреди. Вреди само ако си механичар па да си вратиш парите.

За каква кола станува збор?

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5990
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #48 на: 23 Мај 2020, 22:34:02 pm »
Не би рекол.

Можеш со него и софтверски да манипулираш со скриени функции во ЕКУ-то, се разбира - доколку ги има самата кола.


Изгледај го, ќе видиш поточно за што правам муабет.

Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 633
 • Pixel Perfect.
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #49 на: 23 Мај 2020, 23:48:27 pm »
Скриените функции пример кај мене на Е90 можам да ги кодирам со BMW Tools (ISTA, INPA, EDIABAS, NCSExpert), ама не ми е тоа работа оти сѐ си функционира како што треба. Сите овие алатки се бесплатни ако си ги најдеш.

За сѐ друго користам bimmer-tool експерт верзијата за само 10 долари, и работи со K+D-Can кабел преку усб на тел и OBD адаптери од Алиекспрес (v1.5), а не да плаќам 60ина евра за "премиум" адаптер..
Изгледај го видеото да знаеш на шо мислам, или еве накратко:
 • read / clear fault codes from various  modules like engine, CAS, airbags
 • view live data like coolant temperature, boost pressure, air mass and many more
 • read DPF regeneration status and detailed information
 • request DPF regeneration any time
 • reset DPF adaptation values (required after filter replacement)
 • read injectors adjustments
 • read actual and expected values for air mass, intake manifold pressure, fuel pressure
 • log data to CSV file for further analysis
 • register battery replacement (without changing battery properties)
 • reset lamps circuits blocked due to short-circuit error
 • reset oil service or change interval (for cars below mid 2007 K+D-Can cable required)Затоа го прашав за шо кола ќе му е Карли, оти има и други поевтини опции, како на пример оваа - Car Scanner ELM OBD2

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #50 на: 24 Мај 2020, 00:04:02 am »
За Opel Insignia и Ford Fiesta, а не е дека ми треба нешто многу многу, него како што реков, ми излезе реклама на Инстаграм, па се замислив дали да си купам.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2618
Одг: OBD 2 Bluetooth модул - искуства????
« Одговори #51 на: 24 Мај 2020, 00:13:01 am »
I mene cesto mi iskaca reklama za Carly popust 20% 
Nekao se vozdrzav :)  zemav soliden za 25 evra od ali.