Автор Тема: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den  (Прочитано 14947 пати)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« на: Јануари 25, 2014, 13:37:51 pm »
Decki..
Koj e najdobar fotoaparat koj moze da se kupi kaj nas za cena od 6000 do 12.000 den?

Megu ostanatoto mnogu bitno e da vadi dobri (ne matni) fotografii bez blic i da mozam so nego da snimam barem 720p klipcinja slicni na ovie:Znaci baram aparat best bang for buck...klik, slik :)
Ne mi treba nekoj nerdy aparat so milion opcii od koi ke iskoristam 2-3 i manual od 50 strani.

Tenks in advens.Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5986
 • 69
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #1 на: Јануари 25, 2014, 15:18:25 pm »
Hmzzzzzzzzzz
Ако сакаш од тука да го купиш би ти го препорачал овој модел:
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=354&pid=12894

Ако имаш некој од надвор, конкретно од србија да ти донесе би ти го препорачал она што и јас го купив, односно  Canon Ѕ110
http://pcfoto.biz/789_Canon-PowerShot-S110

Кај нас истиот ти е 358 евра во Пикс Плус.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50758
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #2 на: Јануари 25, 2014, 15:35:50 pm »
Го спомнав С120 и мислам дека е во ред. Ако се мрднува до Солун да си земеш нешто вакво и да си вратиш 15-20% на граница е исто многу исплатливо.

Може и С110 ако се најде некаде. Предност за просечниот кориник кон С120 е тоа што има слоу моушн видео 60fps, с110 нема.

Цената од пикс плус е висока, зошто е заборавена од времето кога го имале на лагер. Сега го немаат, а зошто е излезена с120 нема ни да го имаат.

Да се врачуна треба и една картичка од барем 16Гб со најголема брзина (1300 денари): http://www.pixplus.com.mk/index.aspx?directoryid=+281&ctrl=productlist&mid=179 никако некоја спора.

Само ми мати ова за вадењево слики без блиц, а да не се матни. Тоа не е до апаратот туку до твојата рака која се стресла во тој момент. Е сега С110 и С120 имаат ф2 објективи или посветли, и плус оптичка стабилизација на слика. Тука незнам како би бил задоволен, они се можеби најдобри за парите во тој поглед. Но, дали се доволно добри е прашање за тоа што го бараш.
« Последно менување: Јануари 25, 2014, 15:46:59 pm Deni »


Отсутен SirPsyhoSexy

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 768
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #4 на: Јануари 25, 2014, 15:45:30 pm »
@Stratro

Тоа е тој палец :D


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #5 на: Јануари 25, 2014, 16:18:33 pm »
Ke razgledam ubavo sto ste predlozile pa ke preprasam..

Inaku veke 10 godini imam Sony Cyber Shot 4.1 megapixeli (lol znam) aaali:

- dusata mu e bukvalno izvadena od slikanje i snimanje...preku 15.000 sliki mozda imam slikano i uste raboti bez problem.
- boite na slikite se mnogu po zivi od mnogu ponovi aparati so koi sum slikal i koi znaat da izvadat onakva siva,utepana slika..

@SirPsyho...palec samo kaj Wooten. ;D

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #6 на: Јануари 26, 2014, 19:52:13 pm »
Od ova sto ste pisale izborot se sveduva na
-Cannon SX 500 vs Nikon L 820 kako poskapi varijanti.
-Sony DSC H90B vs Cannon SX 160 kako poeftini varijanti.

E sega dali poevtinive ke zavrsat rabota za ona sto baram, ne znam..neka pise koj ima iskustvo.


Mislenje xza Fuji F600?

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6213
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #7 на: Јануари 26, 2014, 20:02:50 pm »
И фуџито ти е во ранг со Sony DSC H90B и Cannon SX 160,Nikon L 820 и Cannon SX 500 ти се бриџ камери,имаат голем оптички зум и се малце погломазни од комактите.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50758
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #8 на: Јануари 26, 2014, 20:31:57 pm »
Фуџито е апсолутна лепота и невиден потенцијал. Го обожувам од дното на душата. ЕXRот е она кое се бара oд мене и нешто налик тоа имаа и во нивните големи фотоапарати. Но, за она кое ти го бараш so тешко срце ќе речам не. За во лошо светло и без блиц не е таа камера. Нажалост.

Еве некои споредби, по ред од сите фотоапарати кои ги спомна погоре. Кој тепа иде даље.
http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-SX500-IS-vs-Fujfilm-F600-EXR
Тука го растрти Ф600, у све е бољи од SX500. Осевн во Зум што е крајно небитно.

Со никонот се тука некаде во близина, нешто бољи објектив има никончето, но скоро незначително.
http://snapsort.com/compare/Fujfilm-F600-EXR-vs-Nikon-Coolpix-L820

Сајбершотот е веќе класи испод овие.
http://snapsort.com/compare/Nikon-Coolpix-L820-vs-Sony-Cyber-shot-DSC-H90

Канонот е малку бољи од сонито.
http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-SX160-IS-vs-Nikon-Coolpix-L820

А еве под рекомендејшн што дава ако селектирам тоа што е битно за тебе: http://snapsort.com/recommend#!features=built-in-flash&general=price&image-quality=best-overall-quality&lens=wide-aperture,wide-angle&low-light=image-stabilization,high-iso,low-noise&movies=hd-1080p,slow-motion&price=200&type=digicam
S110 e прв кој го кажавме веќе и си тепа глатко,
Па Coolpix P330 е високо со ф1.8 леќата исто солиден за потребите.
Г15 јасно Г класа.
С120 со малку повисока цена од С110.
Па Ф550 (претходникот на Ф600, заради цената е повисоко рангиран) итн види си ги надоле другите.

ако не те мрзи да побараш видевце во лоу лајт од Ф600 и по некоја слика без блиц, да видиш како изгледа. Ако ти е задоволително тоа, тогаш нема муабет. Ама мислам дека S110 е бест бет ако го има останато.Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #9 на: Јануари 26, 2014, 20:49:52 pm »
А тој f31fd го бива?

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #10 на: Јануари 26, 2014, 22:50:41 pm »
Fala be Deni  toa se bara.;D...a koja cena se S110,Coolpix P330 ili  C120 kaj nas?
Ima li nesto od ovie modeli do 12.000?

Inaku Fuji F600 imam prilika da go zemam na test na nekolku dena.
Ako veke e podobar od Canon SX500, a so Nikon L820 se tuka nekade, na kraj ke resi cenata, normalno..

..ili ako mislis deka vredi da se doplati 1000-2000 denari poveke za Fuji pred Nikon,kazi.


Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5986
 • 69
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #11 на: Јануари 26, 2014, 23:07:11 pm »
@Stratro
Незнам дали го прочита постот кој го постирав за цените.
А и незнам од каде излезе дека Фуџито е подобро од Канонот?
Изгледа нешто погрешно си разбрал :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50758
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #12 на: Јануари 26, 2014, 23:08:57 pm »
Земи го на тест. Нема подобро од сам да си пробаш.

Сале проблем е да се најде С110 кај нас. Ќе прашам утре за поточно ќе ви кажам, ама џабе ако е добар а го нема.

Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5986
 • 69
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #13 на: Јануари 26, 2014, 23:46:41 pm »
Може да се најде во Србија. Таму е 240 евра за комплетот кој го постирав.
Со достава до Скопје цената би била за 40 до 50 евра повисока за истиот комплет.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22223
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #14 на: Јануари 27, 2014, 09:24:15 am »
@Stratro
Незнам дали го прочита постот кој го постирав за цените.
А и незнам од каде излезе дека Фуџито е подобро од Канонот?
Изгледа нешто погрешно си разбрал :)

358 eur e nad planiraniot budzet...

Inace Deni postirase za F600 vs SX500..

http://snapsort.com/compare/Canon-PowerShot-SX500-IS-vs-Fujfilm-F600-EXR

Pisuva deka Cannonot e Winner..ali pisuva i ova:
"We are not aware of any reasons to consider buying the Canon PowerShot SX500 IS over the Fujifilm Finepix F600 EXR.".
 ???