Автор Тема: Антифриз под патосница, возачко седиште  (Прочитано 4943 пати)

Отсутен Mikky

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Антифриз под патосница, возачко седиште
« на: 30 Ноември 2013, 15:55:05 pm »
Здраво,

Се работи за peugeot 307 HDI 2.0. Mи губи антифриз во зависност од времето. Се случува само во зима кога е ладно. Лани првпат приметив, минатата зима дотурив на 2 пати по 200-300мл. Летото немаше никаков проблем, не мрдна. Штом почна оваа зима пак исто, посебно кога е влажно времето.
Антифризот што се губи го "најдов" под патосница на возачко седиште. Изгледа ептен по малку протекува од казанчето за парно. Кога ќе има протекување се осеќа мирис на изгорена гума.

Ајде дајте некое искуство со вакви работи, читав се спомнуваат некои течности за санирање на вакви мали протекувања. Исто така предложете добар мајсто што знае да ги работи овие работи како што треба.

Поздрав,

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #1 на: 30 Ноември 2013, 17:23:44 pm »
Slicen problem,bratmi imashe so negovoto peugeot 405 GRD do pred dve nedeli,koga ja paleshe kolata,mu teceshe voda na patosot,mu ispadna dupnat ladnik za parnoto shto stoi pod shal tablata kaj papucata za gas,ako e istiot problem i kaj tebe,dali dupnat ladnik ili skinato crevo treba da se vidi.Koga bevme na majstor,majstorot rece deka mora da se vadi cela shal tabla,pa neznam shto den ipol trebalo da gubi vo vadenje,baska i delot da se smeni,si pluknavme na race,ja izvadivme cela shal tabla,i na krajot ladnikot ispadna kaj shto se dava gas,edno zashtitno kapace se odstrafuva,crevata se vadat i ladnikot e vonka,dzabe nervoza i gubenje denovi za vadenje shaltabla i si pominavme so 25eu ladnik od Grcija,taka da odi vo nekoj ovlasten serviser za Peugeot chisto da ti kaze do shto e problemot,ako ti reche deka e ladnikot za parnoto,ne veruvam deka treba da se vadi shaltablata kako shto mu kazaa na bratmi

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #2 на: 01 Декември 2013, 01:27:37 am »
Здраво,

Се работи за peugeot 307 HDI 2.0. Mи губи антифриз во зависност од времето. Се случува само во зима кога е ладно. Лани првпат приметив, минатата зима дотурив на 2 пати по 200-300мл. Летото немаше никаков проблем, не мрдна. Штом почна оваа зима пак исто, посебно кога е влажно времето.
Антифризот што се губи го "најдов" под патосница на возачко седиште. Изгледа ептен по малку протекува од казанчето за парно. Кога ќе има протекување се осеќа мирис на изгорена гума.

Ајде дајте некое искуство со вакви работи, читав се спомнуваат некои течности за санирање на вакви мали протекувања. Исто така предложете добар мајсто што знае да ги работи овие работи како што треба.

Поздрав,

летно време не ти троши зашто кога на рачката за греење и ладење, ке ја свртиш кон ладење, автоматски и протокот на вода кон хладњачето го затвараш. сега на греење е отворено и има притисок па тече... решавај го побрзо додека не дошле поладни денови, пола од истечениот антифриз ке ти се испозалепи на шофершајбна. нема да можеш да ја избришеш, замаглена ке ти биде цело време...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #3 на: 01 Декември 2013, 01:55:45 am »
Нема на пежо вентил на радијаторчето нон стоп врти водата :) со клапни е само решено топло ладно

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #4 на: 01 Декември 2013, 01:56:57 am »
како и да е, треба да го мења под хииииитнооооо...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Mikky

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #5 на: 01 Декември 2013, 11:17:31 am »
Фала на одговорите, бидејќи и планот ми е да го заменам дајте предлог за добар мајстор што знае да работи како што треба, бидејќи од тоа што го читав има многу заебанции со расклопување на предниот дел од таблата.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #6 на: 01 Декември 2013, 11:34:38 am »
И на другарка со 206ка истото и се деси пред 3 дена, го однесе кај ДАЦ во Лепенец, промена на радијатор од клима и можеби уште пар работи и 2-3 дена работа = 150 евра.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #7 на: 01 Декември 2013, 12:04:49 pm »
breee

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #8 на: 01 Декември 2013, 19:09:55 pm »
meni si go sam :) ne e slozeno, ke ti utepa eden vikend :)

Отсутен TDI-freak

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 57
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #9 на: 02 Декември 2013, 02:03:22 am »
druze da si proveris crevoto na ladnikot od parnoto dve se eden sto vleguva voda i eden sto izleguva proveri gi dvete da ne teci antifriz, vakov slicen problem imav prvata zima koga ja kupiv kolata tecese antifris od crevoto sto vleguva voda koga pustiv parno za malce ke se zaebiv kje ja otvoriv cela shal tabla za dzabe

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #10 на: 02 Декември 2013, 16:01:12 pm »
abe kazanceto e najverojatno

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3156
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #11 на: 02 Декември 2013, 17:29:08 pm »
hladnjaceto za parno najverojatno

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #12 на: 02 Декември 2013, 17:52:05 pm »
Два проблема може да бидатЧ
1. Поефтинитиот (иначе работата е иста) - гумиците на цевките од парното што се спојуваат со цевките што одат во моторниот дел знаат да се разјадат од разладната течност и од нив да процури.
2. Пеоскапата е дека радијаторчето е пукнато и од таму пушта стандард проблем на пежо 206, 306, 406 за 307 не сум читал дека имаат толку проблеми ама можно е и кај нив не е ништо чудно.

Отсутен Dando

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 339
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиште
« Одговори #13 на: 02 Декември 2013, 18:21:22 pm »
Imav ist problem ustvari ispadnaa na kraj tri ama da pocnam so prviot, napuknat hladnjak za parno vadenje cela chal tebla i promena. Vtor problem so mokar tepison na istoto mesto bese zaposen sreden odvoden oluk sto stoi na sredina pod shofersajbna i ja vreka cela voda od sekoj dozd vo kabina. Tret problem napuknati dzidovi na plasticna kutija na termostat zalepena na blokot. Ova bese dolgotraen proekt za mene ama go preebav, za sega uspesno.

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Антифриз под патосница, возачко седиш
« Одговори #14 на: 03 Декември 2013, 13:42:52 pm »

летно време не ти троши зашто кога на рачката за греење и ладење, ке ја свртиш кон ладење, автоматски и протокот на вода кон хладњачето го затвараш. сега на греење е отворено и има притисок па тече... решавај го побрзо додека не дошле поладни денови, пола од истечениот антифриз ке ти се испозалепи на шофершајбна. нема да можеш да ја избришеш, замаглена ке ти биде цело време...

eheee...se navrati vo vremeto na VW Golf mk1...

...kako i da e mora da se vadi shaltabla.

btw sezonata pocna, pune shake posao...mozes da pomines da se konsultirame ;)