Автор Тема: Последици од МАФ на мапа  (Прочитано 2540 пати)

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 772
Последици од МАФ на мапа
« на: Ноември 21, 2013, 20:34:47 pm »
Сакам да чипувам ауди а3 1.9 тди 90 кс ALH. Знам нешто, но не доволно па незнам правилно да се изразам. Се распрашував за costom remap и иам 2 варијанти. Едната е со маф сензор да си работи ( мафот ми е за мењање) , а втората да иде мафот преку мапа (да се исклучи софтверски) и така многу подобро ќе идело. Ако може некој ова да ми го објасни и што би било боље варијанта.  :)

Отсутен Borce-Fiat

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 899
  • Virus-Alfa
Одг: Последици од МАФ на мапа
« Одговори #1 на: Ноември 23, 2013, 00:52:06 am »
Ако се исклучи мафот моторот нема да има информација колку воздух влегува и нема да знае колку нафта да смеши со колку воздух.Мош има некоја финта како на пример компјутерски да се програмира лажовно колкава количина влегува воздух па според тоа да знае колку да прска нафта ( но ова е моја предпоставка не мора да значи дека може да постоа :D ).Сепак и на мене не ми е јасно како би било тоа да се исклучи мафот.А ако мафот ти стои ке биде програмиран да лажи дека влегува повеке воздух така повеке нафта повеке притисок на турбо...повеке снага.
LA MACCHINA DELLA EMOZIONI

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10569
Одг: Последици од МАФ на мапа
« Одговори #2 на: Ноември 23, 2013, 01:13:55 am »
Чипувај кај проверени професионалци и они ќе ти средат се како што треба. Ако може бес МАФ ок, ако не... На форумов само има четири фирми за ремап, па помини ги сите и одлучи ;)