Автор Тема: Мала помош околу електрониката alfa 146  (Прочитано 4229 пати)

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #15 на: 01 Ноември 2013, 23:58:57 pm »
А инструментите на таблата, ја менуваат ли вредноста, на пример покажувачот за количина на гориво,за температура ..?

Отсутен bozhinovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
  • Vruci Testisi
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #16 на: 02 Ноември 2013, 00:31:21 am »
А инструментите на таблата, ја менуваат ли вредноста, на пример покажувачот за количина на гориво,за температура ..?
Покажувачите океј се , а сијаличето за резерва и останатите ко пример крената рачна ,аир бег сијаличката(класика си свети) колата ако не е запалена или штотолку запалена  коа ке притиснам се губат на пола секунда она трепнуваат и пак си светат ,   им се губи и нив нијанса ама ептен треба да забележиш
« Последно менување: 02 Ноември 2013, 00:43:45 am bozhinovski »
Ne lzi lzov

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #17 на: 02 Ноември 2013, 00:38:32 am »
не сијаличките,туку вредностите што ги покажуваат мерачот на горивото и стрелката за температура :)

Отсутен bozhinovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
  • Vruci Testisi
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #18 на: 02 Ноември 2013, 00:41:13 am »
Лошо пишав погоре ... Преправено е ,покажувачите океј се :)
Ne lzi lzov

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #19 на: 02 Ноември 2013, 00:58:47 am »
друже... алтернаторот не ти чини дефинитивно... нај веројатно реглер, а можно е и некој калем да ти е прегорен. но ке да е реглер, бидејки велиш дека заслабува па се засилува. значи не ти полни доволно. сијаличката за акумулатор треба ИНСТАНТ-ОДМА да се изгаси чим ке запали моторот.. значи во дел од секунда... кога заслабува (тиња) полека полека тоа значи дека неполни убаво. моја дијагноза по се ова што го прочитав е дефинитивно реглер.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #20 на: 02 Ноември 2013, 11:36:16 am »
проблемот е со диодите на калемите што се,истото се случуваше и кај мене,ако ви текнува во темата кога барав ама таква нигде не најдов па морав сам да ја правам,еве го сега си полни без никаков проблем.

Отсутен bozhinovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
  • Vruci Testisi
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #21 на: 02 Ноември 2013, 13:24:47 pm »
проблемот е со диодите на калемите што се,истото се случуваше и кај мене,ако ви текнува во темата кога барав ама таква нигде не најдов па морав сам да ја правам,еве го сега си полни без никаков проблем.
Како го реши тој проблем ? и колку пари те фати
Ne lzi lzov

Отсутен The Ghost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 301
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #22 на: 02 Ноември 2013, 13:48:11 pm »
тоа што ти свети акомулаторот на кочница мислам дека нема врска со полнењето на алтернаторот.. И кај мене исто се дешава ама не увек, кога ке стиснам кочница мааалку се намалува светлото на шалтабла, и плус се познава акомулаторчето ко да свети малце, а проверено ми е, си полни алтернаторот и при палење одма си се гаси сијаличето.
Исто коа ке ми се намалува светлото, и коа ке излезам од кола знае да пецне струја малце на самата врата, што значи некаде си има проблем со масата, само што не е константен тој проблем.

Отсутен bozhinovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 39
  • Vruci Testisi
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #23 на: 02 Ноември 2013, 13:58:20 pm »
тоа што ти свети акомулаторот на кочница мислам дека нема врска со полнењето на алтернаторот.. И кај мене исто се дешава ама не увек, кога ке стиснам кочница мааалку се намалува светлото на шалтабла, и плус се познава акомулаторчето ко да свети малце, а проверено ми е, си полни алтернаторот и при палење одма си се гаси сијаличето.
Исто коа ке ми се намалува светлото, и коа ке излезам од кола знае да пецне струја малце на самата врата, што значи некаде си има проблем со масата, само што не е константен тој проблем.
Ке ја носам у сервис ондак , иначе да ми се има десено да ме пецне струја повеќе пати на врата
Ne lzi lzov

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #24 на: 02 Ноември 2013, 14:56:22 pm »
Ке  посетам сервис чим укажува на алетрнатор сигурно не е мала работа , него чудно па само на шал табла сијаличките тоа го прават  ниедни други...  и  друга работа што приметив  поточно вечерва чим ја запалам и како што додавам гас појачува светлината на цела шал табла

А на светлата напред?
Не не нит светла нит штопови нит светло у кабина, само шал табла

Чудно, обично ако е реглер или алтернатор би требало тоа да ти се случува со целата струја на колата (светла, штопот можда за нијанса..) Ова пак ми мириса на некоја слаба маса на шал табла... оди на автоелектричар (у меѓувреме ќе го прашам татко ми за мислење)

Отсутен trkalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 346
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #25 на: 17 Ноември 2013, 14:49:21 pm »
Здраво на сите ке ја искористам темава за проблем на Алфа 156. Кога е жешко топло внатре во колата се случува кога вртам да заглави свирката и свири постојано, или кога е паркирана а воланот свртен, некој со слично искуство или совет? Фала

Отсутен Pistorij

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 984
  • ECU rejected...
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #26 на: 17 Ноември 2013, 19:24:38 pm »
Здраво на сите ке ја искористам темава за проблем на Алфа 156. Кога е жешко топло внатре во колата се случува кога вртам да заглави свирката и свири постојано, или кога е паркирана а воланот свртен, некој со слично искуство или совет? Фала

Треба да се расклопи цела ракета...

Отсутен trkalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 346
Одг: Мала помош околу електрониката alfa 146
« Одговори #27 на: 06 Декември 2013, 13:13:26 pm »
за 156-ката излезе дека е флетот за airbag на воланот, средено со лесно помина