Автор Тема: Harman Kardon  (Прочитано 3716 пати)

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2213
Harman Kardon
« на: 21 Октомври 2013, 10:34:37 am »
Сакам да земам harman kardon avr 2000 домашно појачало, дали некој има искуство со пострите модели на HK?
Eве слика како изгледа и перформанси

http://reviews.cnet.com/av-receivers/harman-kardon-avr-2000/4507-6466_7-35293639.htmlИ имам намера да го сврзам на овие звучници>>>>><<<<<

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Harman Kardon
« Одговори #1 на: 21 Октомври 2013, 10:53:25 am »
Јас си реков продаваш...

Сметам дека засилувачот е доста слаб со само 40W по канал. Звучниците велат 180W дека се. Согласно тоа сметам дека е малку слабо за нив, но можеби во секојдневна употреба нема да се забележи ништо. Доколку не влегува во клипинг засилвачот, не би имало проблем. За вака слаби засилувачи треба секогаш да се гледа звучниците да се со висока ефикасносо dB/W за да може да ја се произнесат со мала побуда. Не најдов осетливост ан овие звучници, но според јачината верувам дека се под 90dB/W.

Јас би целел кон 150W засилувач за овие звучници како предни.

Иако нема да има никаков проблем при нормална употреба, звучниците нема да го дадат својот потенцијал со толку слаб засилувач. Но можеби тоа и не е проблем.
Ќе бидат потребни уште 3 звучници, еден централен и два задни. Но, пред се потребен е Сабвуфер кој ќе ги дополни фрекфенциите кои ќе недостасуваат или ќе се преслаби.

Од комерцијалната понуда (секако има и поефтини од ова што ќе го напоменам и подобри, ама немаат сајт), за овие звучници овој засилувач би ги работел без проблеми. Или нешто слично нормално.  2 x 245 Watts into 8 Ohms.
http://www.artist-macedonia.com/mex/artikal.php?glavna_kat=18&kat=30&pod_kat=37&art=7934&imea=Behringer_EPQ900
А за најефтино решение за сабвуфер би дошло нешто од овој стил, иако само 22Hz е најниската фрекфенција ама тоа е цената. Пожелно за домашно кино е да се има долна фрекфенција под 20Hz. The VP1520 is capable of extremely high sound pressure levels (94 dB full space 1 W @ 1 m) and provides a 50 Hz to 22 kHz frequency range.  (250 Watts Continuous / 1000 Watts Peak Power)
http://www.artist-macedonia.com/mex/artikal.php?art=8235&imea=Behringer_EUROLIVE_VP1520

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2213
Одг: Harman Kardon
« Одговори #2 на: 21 Октомври 2013, 11:01:31 am »
Дени ако ти кажам дека појачалава на HK во странство одат од 50 до 100 евра, ке се чудиш :D Во МК по оглаиве тие 2-3 што продават се ненормални со цени за појачала од 80-тите барат по 100евра :)  сепак мислам дека harman e harman за квалитет.

 за 100 евра (во странство) го имаш AVR 7000 модел 5x100 whttp://www.harmankardon.com/resources/brands/harmankardon/products/productrelateddocuments/en-us/productinformation/avr7000.pdf

A za звучниците што гледав клипови на youtube  џигер вадат, мада мене ми треба за домашни услови

>>>>><<<<<

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Harman Kardon
« Одговори #3 на: 21 Октомври 2013, 11:04:39 am »
AVR 7000 е многу подобра опција за звучниците. Ова се купува еднаш и трае 30 години. (зошто ќе ти здосади, иначе 200 години ќе трае самото по себе)

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7692
 • Хорска Секција
Одг: Harman Kardon
« Одговори #4 на: 23 Октомври 2013, 23:24:35 pm »
Дефинитивно појачалото е преслабо. И јас би барал бар 3-4 пати помоќно појачало по канал.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2213
Одг: Harman Kardon
« Одговори #5 на: 24 Октомври 2013, 09:11:43 am »
Одлуката изгледа се падна вчера, за вакво чудоhttp://www.tehnomanija.rs/dvd-blu-ray-uredjaji/lg-dvd-sistem-hx-806cm.html

Уште останува да го слушнам убаво и да го земам.
>>>>><<<<<

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2213
Одг: Harman Kardon
« Одговори #6 на: 27 Октомври 2013, 18:12:18 pm »
Купено LG-то и можам да кажам дека е звер, од азвук до опции кои ги има и слика. Дали има некој blueray диск на заем :)
>>>>><<<<<

Отсутен Darkovski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1273
Одг: Harman Kardon
« Одговори #7 на: 27 Октомври 2013, 20:15:39 pm »
zosh se odluci na 2.1 pred 5.1?

Отсутен Vladeee

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2213
Одг: Harman Kardon
« Одговори #8 на: 27 Октомври 2013, 21:26:52 pm »
Искрено да ти кажам и јас бев скептик за 2.1, ама после LG-во, менувам мислење, можеби заради

Dolby Digital/Dolby Digital +
Dolby TrueHD
Zvučni efekti: DTS
DTS HD (Audio visoke rezolucije)
DTS HD (Master Audio Essential)

Навистина става смајли на фаца кога ќе дојдеш до половина од јачината на звукот. Уште симнувам bluray филм од 20 и кусур гига...
Го сврзав со комп преку LAN и директоно можам да гледам филмови...

Нема што нема
>>>>><<<<<

Отсутен Bugar

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5711
 • Почесен кинез.
Одг: Harman Kardon
« Одговори #9 на: 28 Октомври 2013, 11:59:49 am »
^^^ odlicen izbor

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Harman Kardon
« Одговори #10 на: 06 Ноември 2013, 20:58:21 pm »
Moже да ми пуштиш линк каде го гледаше Харман Кардон АВР 2000?