Автор Тема: HID и LED светла  (Прочитано 481080 пати)

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6949
 • хаУс мајстор
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2250 на: 04 Јули 2024, 17:59:20 pm »
Со шипинг се, ама јас лошо се изразив, не каснат од Али, туку Али касни од пошта.

Отсутен Tommy

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7125
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2251 на: 04 Јули 2024, 21:41:09 pm »
Нешто несврзано со темава, ама последниве неколку пратки од Али Експрес ми ги донесоа од B Post и Еко Логистик. Наводно, нашава пошта нема повеќе да ги разнаса праткиве. Не знам за каков договор се работи. Ликот од B Post го потпрашав, ама Македонскиот слабо му идеше. Спомна нешто во стил дека пошта посрале работа бајаги.

Присутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 509
  • ibiz.mk
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2252 на: 04 Јули 2024, 21:55:51 pm »
@Tommy вчера ми стигнс пратка(релативно брзо од нарачување) од пошта. А имаше тие постари кои каснеа по 2 -4 месеци ми ги донесе од бпост.

Мене ми кажаа како пошта неможела да постигне(имало доста доцнење и одеднаш сите пратки ги пуштиле) и бпост им помагале


Инаку лед од али не би земал, може ebay од проверен производител само

Присутен Bicikle

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10128
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2253 на: 05 Јули 2024, 01:14:02 am »
Нешто несврзано со темава, ама последниве неколку пратки од Али Експрес ми ги донесоа од B Post и Еко Логистик. Наводно, нашава пошта нема повеќе да ги разнаса праткиве. Не знам за каков договор се работи. Ликот од B Post го потпрашав, ама Македонскиот слабо му идеше. Спомна нешто во стил дека пошта посрале работа бајаги.
да е приватизираат сакат.наводно ако платиш не змам колку шипинг 100-150 ден земаат еко огистик.
инаку, све е меј ин Кина.
тоно дека имат 10тина видови платики и нивни комбинации, но, пластика  е пластка, кога оем држи 10 год, заменските не верувам дека ќе држат  повеќе.

Отсутен NiceNaumóski2000

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 10
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2254 на: 10 Јули 2024, 00:50:34 am »
другари,се работи за Алфа 147 facelift,колата ја имам 6 години и до сега се било H7 halogen 55W,купив Osram LED пред некое време арно ама голема е сијалицата и е заедно со вентилатор...

јас од тој вентилатор неможам да го затворам фарот со онаа капачка од внатре што е за прашина,влага,песок...

какво решение нудите,дали да возам без капачка, дали да ги сечам капачките...купив накнадно исто од Osram но биле за друг модел на кола а таа е големината,и длабоки се што значи го собира и вентилаторот...

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11718
 • Архитект
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2255 на: 12 Јули 2024, 00:43:01 am »
Да бараш капачки за фарови за лед. Имаат повеќе место, како полутопки се од позади.
Јас имам купено од овде таква..

https://autolux.mk/k-t-kapachki-osram-za-farove-f102mm-2-broya

Не можам да најдам на сајтов како шо имам јас.
Ама оди до кај нив, види.

Можиш да провериш и во другите вакви продавници. Автолидер или Аутокинг.

ЕДИТ:  еве ти во аутокинг колку сакаш има...

https://autoking.com.mk/?s=%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0&post_type=product

Присутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6632
 • French diamond
Одг: HID и LED светла
« Одговори #2256 на: 14 Јули 2024, 16:12:20 pm »
Еве ги  Osram H7 led