Автор Тема: Камери за во кола (dash cam)  (Прочитано 54355 пати)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3023
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #60 на: 27 Март 2014, 18:16:55 pm »
Мислам дека на суд снимката од камера во кола нема да ја прифатат за доказ.

Имам слушнато дека и снимки од видео надзор не биле прифаќани со образложение дека системот за видео надзор не бил регистриран во Дир. за заштита на личните податоци. Повторувам ова е од муабети кои што сум ги чул.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #61 на: 03 Октомври 2014, 01:00:56 am »
Еве една ноќна снимка од камерчево мое.. Само незнам зошто на компјутер е многу подобро видеото, почиста е сликата, ваљда не ми е убаво подесено на youtube нешто...
И микрофонот е одличен, све се разбира што се збори, песните ова она, само го исклучив звукот пошто глупи муабети се правеа  ;D


П.с. Можи се приметува, и шофершајбната малце е замаглена  :)

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1908
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #62 на: 03 Октомври 2014, 01:20:29 am »
Сними денски на булевар да видам до кај се со работава :D

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #63 на: 03 Октомври 2014, 01:27:42 am »
Од пуцко надолу го средија (уште тревата ja чекаме да никне  ::) ).. Нагоре е хаос, подобро да не видиш ;D ..

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #64 на: 10 Јануари 2015, 19:46:02 pm »
Некој да не знае да ми кажи како да го подесам камерчево кога ќе снема меморија да бриши од последното ?
Пошто сега имам наместено мемориска од 4гб и снима 3часа, и кога ќе снема меморија пишува No Memory и не снима...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #65 на: 10 Јануари 2015, 19:49:45 pm »
Ова е истата камера како мојата. Имаш опција таму во менијата. Ако добро ме чува сеќавањето опцијата се вика DVR mode или слично.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #66 на: 10 Јануари 2015, 19:53:05 pm »
Ај ќе проверам попосле.. ваква е камерата

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #67 на: 10 Јануари 2015, 19:59:53 pm »
Таква е де...
Али опцијата ја има сигурно. Расчепкај и ќе ја најдеш.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #68 на: 10 Јануари 2015, 21:19:00 pm »
Kaj mene avtomatski prefrla znaci cim se napuni memorijata sama pocnuva od pocetok da brise..Ali arno ti vika mile mora da ima po toa opciite..

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #69 на: 11 Јануари 2015, 12:39:10 pm »
Мислам дека на суд снимката од камера во кола нема да ја прифатат за доказ.

Имам слушнато дека и снимки од видео надзор не биле прифаќани со образложение дека системот за видео надзор не бил регистриран во Дир. за заштита на личните податоци. Повторувам ова е од муабети кои што сум ги чул.

За сообраќаен прекршок не знам,...за други дела да...дури можат да те тужат оти не основано сте снимале.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #70 на: 12 Јануари 2015, 16:24:05 pm »
Ова е истата камера како мојата. Имаш опција таму во менијата. Ако добро ме чува сеќавањето опцијата се вика DVR mode или слично.
Нема таква опција.. Ај ако можиш да провериш ко ќе мојш како е поточно..


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #71 на: 27 Јануари 2015, 18:37:35 pm »
Некој да не знае што можи да му биди на камерчево.. Ми цркна оргиналниот полнач и го ставив со усб кабле во кола и трепка екранот, и снима така некое време (додека има батерија) и се гаси и више не се пушта.. Додека на 220v полнач (штекер) си работи сосема нормално..

Дали тоа е што полначот го ставив на 1Ампер или па ? Да му барам полнач за во кола со 3а или ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #72 на: 27 Јануари 2015, 20:14:48 pm »
Тоа е сосема нормално за тие катастрофални кинески говна. Јас имав такво, и успеа дури еднаш да работи како што треба. Фрли го и купи си подобро камерче.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #73 на: 27 Јануари 2015, 23:02:51 pm »
Не не, со оргиналниот адаптер си работеше нормално веќе 4/5 месеци.. Сега спој направив нешто со жиците и цркна полначот (тоа за во упаљачот..)
Не чини тоа полначот што е со усб излез.. Прашањето ми е дали е до амперите или па кај да барам оргинал полнач ?
Додека на нормален полнач (220v) камерчево си работи сосема нормално без гајле..А и пробав со од ЏПС од комшија (исти како оргиналниот на камерчево) и си работи нормално..

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Камери за во кола (dash cam)
« Одговори #74 на: 27 Јануари 2015, 23:19:59 pm »
Што значи дека очигледно си бара соодветен извор на струја. Побарај го стариот полнач за во кола сигурно треба да пишува колку ампери на 12 волти испорачува.