Автор Тема: копија на клуч  (Прочитано 2124 пати)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
копија на клуч
« на: 20 Март 2013, 14:30:09 pm »
Ме интересира при правење на копија на клуч кај поновите возила со кодирани клучеви, дали е можно автомобилот да препознае дека клучот е копија и да дојде до заклучување на воланот при возење. Има вистина во муабетов или рекла казала е ?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: копија на клуч
« Одговори #1 на: 20 Март 2013, 14:31:51 pm »
Не би требало да се заклучи воланот туку-така, ама можно е да угаси колата...

Уствари, ако имобилајзерот познае дека е копија, тогаш нема ни да ја запали колата. Не ми се верува дека ќе ја запалиш, па ќе почнеш да возиш, па тогаш ќе му текне на имобилајзерот дека клучот е копија, па ќе те убие :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: копија на клуч
« Одговори #2 на: 20 Март 2013, 14:32:46 pm »
Ме интересира при правење на копија на клуч кај поновите возила со кодирани клучеви, дали е можно автомобилот да препознае дека клучот е копија и да дојде до заклучување на воланот при возење. Има вистина во муабетов или рекла казала е ?
Не.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: копија на клуч
« Одговори #3 на: 20 Март 2013, 14:44:16 pm »
и јас тоа викам, кодот колата го чита при палење, не го чита константо при возење. Претпоставував дека е рекла казала муабетов ама да си прашам :)

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: копија на клуч
« Одговори #4 на: 20 Март 2013, 14:49:21 pm »
Зависи од марката на возилото, Тојотата има систем на препознавање на копии, ако познае дека е копија клучот стиска пуна гас.... Системот е (беше) достапен само во С.Америка !

Абе кој го измили ова .... ????

Како прво заклучувањето на воланот е механичко, а не електронско. Со првото вртење на клучот се отклучува нема врска дали клучот е кодиран или не, воланот ќе се отклучи!

Ако електрониката познае дека клучот не е кодиран нема да дозволи палење како што кажа Веле, ама да го заклучи воланот во вожња.... мало сутра.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: копија на клуч
« Одговори #5 на: 20 Март 2013, 19:17:38 pm »
стиска пуна гас?

нешто во стилот, ме крадеш?
сега ќе ти ебам мајката

;D

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: копија на клуч
« Одговори #6 на: 31 Март 2013, 21:28:12 pm »
стиска пуна гас?

нешто во стилот, ме крадеш?
сега ќе ти ебам мајката

;D

ovakva rabota samo na filmovi... prvo  može gazdata da napravi kodiran kluč, a i lopov da napravi, ako pri kradenjeto - vozenjeto nastrada će ja tuži fabrikata, baška može da nastradaat DRUGI luge, ni krivi ni dolžni, n.pr. pešaci na semafor... taka da ova se prikaski..
.. A imaše drugo so tojotkite u USA, serija soobraćajki poradi defekt vo kompjuterska kontrola na gasot, iako se šireše nekoja novinarska patka deka problemot bil vo patosnicite ?? ..jas mislam od patosnicite može samo da nema gas a ne pregolem... ovie problemi mislam bea najpoveće na Hibridot, no mislam i na običnite imaše..