Автор Тема: Linea дизел нова!  (Прочитано 7347 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Linea дизел нова!
« Одговори #30 на: 08 Јуни 2012, 13:04:16 pm »
Се возев еднаш во Ибица, и бев разочаран. Назад нема воопшто место за колената, суспензија е одлична за кршење камења во бубрези.

тоа е друго, тесна е позади и точно нема место за најкомотно седење, и да тврда вожња има ама мене тоа ми праи мерак

зборував најмногу за чувството дури ја возев, кокпит поставеност на инструменти инт

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: LINEA DIZEL NOVA!!!
« Одговори #31 на: 08 Јуни 2012, 15:09:57 pm »
Dobla-та се покажаа како ептен неекономични. Ебате ко да возиш BMW 525tds :D а возиш прпалце со 1.3 мотор. Ама то е аеродинамика а можда и преносот си го прават своето.
Штотуку го прашав колегата кај мене на работа што го вози Доблото 1.3 цдти. Вика дека над 7л никогаш не надминало а се вози секогаш товарено до крај.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Linea дизел нова!
« Одговори #32 на: 08 Јуни 2012, 19:01:21 pm »
Јас 5 години возам Добло...Прво возев 1.9D па после едно 4 години возам 1.3 JTd. Обичниот дизел трошеше околу 9 литра...
Џеј ти ди то троши околу 6 до 7 литра на отворено...Односно максимум што сум успеал да го симнам на Скопје-Охрид било 5,7 литри...
Возење со брзина од 80, 90 до 110 преку сила...во просек како што реков околу 100-тка...
Инаку ако го возиш над 120 во просек потрошувачката не оди повеќе од 7,2, а со бркање стигнува и до 7,8...Под бркање зборувам за брзина од 140 на автопат...
Град...Градот е многу различен...Во зависност од начинот и стилот на возење...Нормална вожња од 7 до 7,8 литри...Со стисната педала под 8,2 не паѓа...Значи нонстоп пуна низ град кај што може. Агресивно возење.
Ова се податоци кој ги дава борд компјутерот...
Цитрноенче Немо, на отворено троши за цел литар помалку од џеј ти дито... Во град потрошувачката е исто така помала за едно литро...Станува збор за 1.4 хадеи мотор...

Инаку во поглед на расипливост, за 52000 км, се заменети само филтри, масло и една сијаличка за жмигавец, и една сијалица за средно светло...Друго немало ништо мука! Дури и да се чудиш...Нити јабучица, нити стабилизатор, нити спона...ништо, буквално ништо...Колата се вози секојдневно по различни терени и воопшто не се штеди...Со еден збор можам да кажам дека сум задоволен од неа...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Linea дизел нова!
« Одговори #33 на: 08 Јуни 2012, 23:40:46 pm »
@Salesk isto i jas iskustvo so Doblo. Pozitivno. Mnogu maltretiranje i nekolku soferi i na 130000Km ne bese smenet vitalen del osven filtri i maslo... Isto so potrosnjata. Ne e mala ama i sepak Doblo e so golem tovaren prostor (bere edna paleta).