Автор Тема: Golf 4 tdi  (Прочитано 7586 пати)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Golf 4 tdi
« Одговори #30 на: 27 Април 2012, 23:58:08 pm »
Не мора да значи дека е до тоа мада провери ги цревата да не имаш пукнато црево провери во интеркулерот дали има насобрано масло ако има тоа значи дека турбината е при крај.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Golf 4 tdi
« Одговори #31 на: 28 Април 2012, 00:11:23 am »
Не мора да значи дека е до тоа мада провери ги цревата да не имаш пукнато црево провери во интеркулерот дали има насобрано масло ако има тоа значи дека турбината е при крај.
А од друго место каде може да влезе улје таму или неможе, ууу сложена работа за до интеркулерот :) ама ќе проверам додека е време :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Antonio

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 397
Одг: Golf 4 tdi
« Одговори #32 на: 28 Април 2012, 01:32:01 am »
Кои црева? Вакумските тие малите или големите во интеркулер што одат и што излегуваат до усисна грана. Ако се овие вториве треба да се појави црн чад кога го стискаш, и ќе се слуша шуштење.
valjda malite poso koa go turirashe se slushashe dishenje od nekoe crevo koa ke se prai servisot ke se razgledaat site creva deetalno sea za pola saat nishto ne se sredi .....

Отсутен Antonio

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 397
Одг: Golf 4 tdi
« Одговори #33 на: 28 Април 2012, 01:33:09 am »
Не мора да значи дека е до тоа мада провери ги цревата да не имаш пукнато црево провери во интеркулерот дали има насобрано масло ако има тоа значи дека турбината е при крај.
ako troshi ulje znaj i bel cad ima togash turbinata e pri kraj poso ja menjav turbina :)

Отсутен Antonio

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 397
Одг: Golf 4 tdi
« Одговори #34 на: 28 Април 2012, 01:36:30 am »
Кои црева? Вакумските тие малите или големите во интеркулер што одат и што излегуваат до усисна грана. Ако се овие вториве треба да се појави црн чад кога го стискаш, и ќе се слуша шуштење.
kaj mene ima malo shushtenje  i mn malku cad pushta koa ke go stisnam skoro ich epten nekat ako mu e zort ali slabo

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10272
Одг: Golf 4 tdi
« Одговори #35 на: 28 Април 2012, 01:48:09 am »
na drugar mi mu bese malce zatnat filterot za gorivo, pa vo srevcata se gledaa meurcinja, go menive,  ima razlika, ama sepak ne bese 100% oporaven... imalo nekoj egr (taka misla go vikaa) ventil, i toj cesto prajt frki... (Vidi bombinata xD )

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Golf 4 tdi
« Одговори #36 на: 28 Април 2012, 06:21:32 am »
Абе дете слушај паталец, а не гаталец. Оди на МАЈСТОР и ќе си ги скратиш маките. Се надевам ме разбра што сакам да ти кажам. Еве овде имаш доволно стручни лица но тие не ја гледаат колата не го гледаат проблемот tet a tet. И да погодат што е, а гледаш дека се можни еден куп одговори што со тоа? Ќе направиш се што ќе слушниш? А друго прашање е дали можиш. Затоа оди кај мајстор што си ја знае работата и кога ќе провери ќе ти речи ОВА е проблемот, ќе го отстрани и се ќе биди во ред. Вервај сум го поминал тој пат и ти кажувам најдобронамерно за да го решиш проблемот побрзо и побезболно. Овде доби неколку препораки кај да одиш. Дали си платил за дијагностиката или не незнам но проблемот не ти е решен. Сега ќе одиш кај втор, трет, четврт мајстор за дијагностика?  Што и ако одиш кај 5 доктори кои ти велат да, настинат си ама не ти препишат лек? Ќе знаеш само дека си болен но не и како да оздравиш...
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!