Автор Тема: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci  (Прочитано 9993 пати)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #75 на: 29 Март 2012, 19:46:34 pm »
Не гледам ниту јас... затоа што последниот пат кога ја видов ме кошташе 850Е :)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #76 на: 29 Март 2012, 19:51:36 pm »
Да бидам искрен, имавме Меган 1.9 DCi...Исклучително тивок мотор, се е супер...само што на 140 000 мораше да се отвори моторот, нови карики, хилзни, блокот беше изеден над трета специјала...зошто како, појма немам. Дали од претходниот сопственик (купена со 80К километри) или од сервисот (кога ги извадија клиповите беа катран црни, и коментарот на мајсторот беше „Дечко ти имаш менувано масло?“) тоа незнам.
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #77 на: 29 Март 2012, 20:00:31 pm »
pa normalno plakjas promena maslo i mu davas novo maslo. On go pretocuva toa sto si mu go dal vo drugi tubi, tebe ti stava nekoe "krsteno", ti si srekjen, posle 100000Km nesto kolata trosi maslo i mora da se otvora. I ti vika abe ovie koli ne se pogodeni be ! Isto kako so Polo Classic SDI (kaj nas isteruva 100000Km a vo edna Bugarija preku 500000Km). Pa vikaat abe takvi se motorite ne se pogodeni  ! Ima nesto.... Izgleda sme golemi ovci !

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #78 на: 29 Март 2012, 20:11:06 pm »
Верувам дека постојат и такви мајстори... но каде ќе им оди душата? Како и да е ... ако немора да оди во овластен сервис зарди гаранција и слично тогаш масло можиш да смениш и сам или кај проверен мајстор во кој имаш доверба
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Мислења и искуства за Laguna 1.9 dci
« Одговори #79 на: 29 Март 2012, 20:14:46 pm »
Koga licno jas menuvam maslo ok znam. Koga odam na majstor sedam mu kupuvam pivo pijuckame zaedno i gledam kako raboti i koga ke go istoci staroto licno mu davam moe novo maslo da sipe.
I filtri isto taka.