Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2425226 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Кружниот е спас за Македонија. Во моето село, сеуште никој нема даден жмигавец на излез од кружен. И воопшто 50% од возачите не користат жмигавец. Скапани селјаци опинци.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43386
  • Il Moderatore
И во мое село исто, глобална појава е по селава.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг:
« Одговори #12932 на: 28 Мај 2016, 21:52:05 pm »
Ќе видиме во Охрид како ќе функционираат 16-те кружни текови на 2 км во летна сезона. Не ми личи на оптимално решение на начинот на кој се поставени.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54783
  • Махер
Се додека нема семафори, добро е.

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Кружниот е спас за Македонија. Во моето село, сеуште никој нема даден жмигавец на излез од кружен. И воопшто 50% од возачите не користат жмигавец. Скапани селјаци опинци.

А мене ме исмејуваат од Велес дека имаме 2 кружни тека и ја давам жмигавец на излез од него...За некој едноставно давањето на жмигавец е квантна физика и тоа е тоа.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Одг:
« Одговори #12935 на: 29 Мај 2016, 00:25:23 am »
Ќе видиме во Охрид како ќе функционираат 16-те кружни текови на 2 км во летна сезона. Не ми личи на оптимално решение на начинот на кој се поставени.
Денеска сабота, гужва со коли ама за чудо кај охридска банка се поминуваше за 20 секунди само тоа копилињата таксистите ја прават гужвата со паркираните коли, доста голем напредок.

Отсутен Ученик

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 524
Убај си се кружните со исклучок на оној пред пазарот. Луѓето се криви што 50 % незнаат да возат низ кружен со 2 ленти, и 50 % шо се прават на мутави па си се шетаат од лента во лента.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Најјаки се тие на кружен што вртат за лево, си даваат лев жмигавец пред кружниот, и така си возат додека не излезат... :D

Отсутен Passat3B

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1726
^ барем користат жмигавец за разлика од оние кои воопшто не користат ;)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11706
  • Архитект
Најјаки се тие на кружен што вртат за лево, си даваат лев жмигавец пред кружниот, и така си возат додека не излезат... :D


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Добро тоа во ред, кога се вклучуваш на кружен треби лев.. кога излагаш десен жмигавец.. Ама тој мисли дека е на обична раскрсница па треба да вози со жмигавец на кај што планира да оди..

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5228
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг:
« Одговори #12941 на: 31 Мај 2016, 11:19:47 am »
Ќе видиме во Охрид како ќе функционираат 16-те кружни текови на 2 км во летна сезона. Не ми личи на оптимално решение на начинот на кој се поставени.

Пред некои 2 недели влагам во Охрид, прв пат откога се ставени кружните текови. На првиот кружен тек гледам дека 2те ленти се 2 ленти реда ради, ем се претесни лентите, ем самиот круг е премал - сметајте ги тие 2 ленти како една лента.

Е сега што ме изнервира всушност... Пешачките премини не се дел од кружниот тек, ама се ВЕДНАШ ДО КРУЖНИТЕ ТЕКОВИ. Значи има мала прегледност дека доаѓаат пешаци (додека се кружи), плус колите мора да застануваат на самиот кружен тек (кој е премал, а 2те ленти се една лента).
Така на вториот кружен тек што го поминував, тој Охриѓанецот пред мене наеднаш буквално се вкопа во место заради надоаѓачки пешак. Среќа исклучително споро возев и веднаш го видов дека застана, па сепак блиску беше работата пошто човекот не даде жмигавец дека ќе се исклучува, едноставно наеднаш со шкрипка целосно застана на самиот кружен тек.

Предвидувам чести глупости штом ќе почнат гужвите, и препорачувам отварање четири очи. Посебно таму на 2та кружни текови блиску до пазарот.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9915
i ja ne dava zmigavec. Probav 2 pati, dva pati ke me udrea, i ne dava poke. Baska, kaj nas prednost ima toj shto e po zaletan, nikako toj shto e vo kruzen, po moznost da ti se upika da vlezi xD i jbg ke si pocekas neli... Ke bide veselo letovo, samo ja su bil svedok na 5-6 soobrakajki koga nemase, ami sega... 

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Сега сабајлечки во шпицот се поминува за 15 секунди на секоја раскрсница така да има ефект,  има и неписмени ама до летото ќе се научат да си држат лента  :D

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29244
    • CARclub.mk
Ме нанервира талент на Илинденска, во правец од Влада кон Парк. На првата раскрсница со Ленинова забрането е да се врти од Илинденска лево на Ленинова кон Партизанска. Еден талент не само што заврте лево, туку заврте лево на црвено. Кога легнав на свирка уште отвори прозор да ме пцуе.