Автор Тема: Outdoor дискусија: искуства, препораки и сл.  (Прочитано 5409 пати)

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Outdoor дискусија: искуства, препораки и сл.
« Одговори #90 на: 01 Август 2024, 08:49:07 am »
Јас ќе сум таму следниот викенд, од работа одиме на планинарење и таму избраа да се сместиме колегиве (тие секако по бунгалови и куќички на дрва, јас во шатор сопствен). Ако не ти е за итно, ќе ти пренесам искуства :)

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Outdoor дискусија: искуства, препораки и сл.
« Одговори #91 на: 01 Август 2024, 10:01:22 am »
Јас планирам да одам на 7ми ама уште не знам каде. Секако пиши искуства ќе знаеме за друг пат кога ќе треба да се оди.

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Outdoor дискусија: искуства, препораки и сл.
« Одговори #92 на: 01 Август 2024, 10:08:09 am »
Дали некој бил во кампот scout во струга? Кој е подобар споредено со Љубаништа?

Еднаш после возење кајаци се имам туширано таму и имаше топла вода и беа прифатиливи услови во бањата како за камп.

Од друга страна кајаците што ги рентаа не беа добри и требаше да си ги носиш до езеро преку многу лош пристап.

Отсутен МулевР

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1375
  • Велешанче
Одг: Outdoor дискусија: искуства, препораки и сл.
« Одговори #93 на: 01 Август 2024, 10:37:17 am »
Сум бил јас, еднаш со сопствен шатор, еднаш во дрвените куќички. Има убави сенки, вецињата беа чисти, топла вода имаше цело време, има кујна и скари кои слободно можеш да ги користиш. Во однос на плажата не знам како е, зошто првиот пат бев во септември, а вториот пат во мај. Е сега локацијата му е во центарот на градот, па знае да биде малце по бучно од возила што минат, за разлика од љубаништа
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Outdoor дискусија: искуства, препораки и сл.
« Одговори #94 на: 26 Август 2024, 08:08:33 am »
Викендов го поминав во кампот во Љубаништа, пријатели беа сместени таму со шатор, јас имав изнајмено апартман во Охрид. Интересно е и ми се допадна, да имав каде да преспијам ќе останев и вечерта. Дури и се размислувам да си купам шатор (тие што се монтираат на кров се идеални за мобилност и посета на различни места во текот на “одморот”). Лабаво е, никој не те притиска, си печеш скара, има сенка, вистински одмор. Негативната страна е што нема никаква организација, нема одбележани парцели па да се знае чие до каде е. Немаш близу достапна вода, да наполниш да измиеш. Народот стока, се мешаат 300 музики, вц-то измочано/испосрано, тушевите мршник, нема хартија, течен сапун ако си среќлија, нема редарска служба што патролира и опоменува ако некој после 22ч урла, да види дали прават ѓубре, да им изгаси светло на игралиштата да не урлаат спортистите у 1 по полноќ итн итн. Се надевам во по цивилизираните земји е регулирано тоа и основните услови за живот се обезбедени.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Outdoor дискусија: искуства, препораки и сл.
« Одговори #95 на: 26 Август 2024, 12:24:22 pm »
Da e sredeno nemalo ni interesno da e ni da ti se dopadnelo...
@vladic3110 твоа препорака за фрижидер ?