Автор Тема: Kia ceed benzin/plin palenje  (Прочитано 662 пати)

Отсутен Arjan

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Kia ceed benzin/plin palenje
« на: 15 Јуни 2022, 12:17:21 pm »
Se raboti za kia ceed 1.4 benzin/plin
koga ka vozam na benzin i ke ja izgasam koga i da ja palam pali odma...
no koga ja vozam na plin i ja izgasam i ja palam dodeka motorot e topol isto taka pali odma

no koga ke posedi izgasena podolgo vreme a sum ja vozel na plin za da zapali treba da vegla edno 5-6 sekundi pa posle pali..
 nekoj iskustvo za ova elektronika neshto ili na mehanjcar da odam
« Последно менување: 15 Јуни 2022, 13:36:51 pm zeroSignal »

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Kia ceed benzin/plin palenke
« Одговори #1 на: 15 Јуни 2022, 12:43:41 pm »
Мислам дека имаш понов плински систем, така да секое палење ти е на бензин (или би требало да биде). Ми делува како да му треба време да се качи бензинот, можеби е бензинска пумпа, ама ова ти е нагаѓање.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Kia ceed benzin/plin palenke
« Одговори #2 на: 15 Јуни 2022, 13:00:57 pm »
Имав Ceed 1.4 бензин плин , и ми се случуваше истиот проблем ....

Проблемот е што се ствара на некој начин вакуум во бензискиот систем ( бидејќи подолго време не ставаш бензин ) и заради тоа тешко пали од прва , пошто првото палење ти е на бензин .
Кај мене се реши проблемот едноставно со отварање на капачката од резервоарот , за да прими воздух  ::)

Изгледа смешно решението , али господ здравје да му даде на плинарот кој ми го местеше уредот за советов , кога не сакаше ни за жива глава да запали Ceed-от дур бев у странство на одмор пред некоја година . Ме спаси човекот од викање на шлеп служба за до Македонија .


Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Kia ceed benzin/plin palenke
« Одговори #3 на: 15 Јуни 2022, 13:22:41 pm »
Se raboti za kia ceed 1.4 benzin/plin
koga ka vozam na benzin i ke ja izgasam koga i da ja palam pali odma...
no koga ja vozam na plin i ja izgasam i ja palam dodeka motorot e topol isto taka pali odma

no koga ke posedi izgasena podolgo vreme a sum ja vozel na plin za da zapali treba da vegla edno 5-6 sekundi pa posle pali..
 nekoj iskustvo za ova elektronika neshto ili na mehanjcar da odam

Како поминува време се потешко и потешко ќе ти пали на плин, расплињачата ти пушта плин во граната (диши), чаре нова расплињача, или у пари 100 евра.