Автор Тема: Вентилација кај Astra G  (Прочитано 1774 пати)

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Вентилација кај Astra G
« на: 05 Декември 2011, 21:33:21 pm »
Ајде некој што има Astra G нека кажи дали кога вентилацијата е наместена на позиција шофершајбна дува и низ решетките горе на конзолата?
Денес ја растурив цела конзола и провервав на кој принцип работи регулацијата на вентилацијата но никако неможи да се направи клапната за шофершајбна да е отворена, а онаа за дување кон внатрешноста да е затворена. Многу ми е нелогична работата на контролните команди но не постои начин тоа да се корегира. Дали е ист случајот кај сите и дали можеби е во прашање фабричка грешка или некој пропуст?
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Вентилација кај Astra G
« Одговори #1 на: 06 Декември 2011, 00:31:11 am »
Така е кај сите да ти донесам да се увериш ? :)

Единствен начин да ги наместиш на 0 (нула) оние за дување кој внатрешноста.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Вентилација кај Astra G
« Одговори #2 на: 06 Декември 2011, 10:33:05 am »
Абе знам дека е тоа начин но тоа е само заобиколување на проблемот. По она што јас го забележав има пропуст во регулациониот систем. Незнам од која друга оправдана причина би требало кога дува кон шофершајбна да дува и кон внатрешноста (?!). Претходно имав Акцент и ваков проблем немаше се знаеше дека она што го покажува симболот на регулациониот преклопник е она што го добиваш како краен резултат
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Вентилација кај Astra G
« Одговори #3 на: 06 Декември 2011, 20:33:57 pm »
Јебига, никој не е совршен :)

Истото можиш да го забележиш и ако е свртено да дува надолу, пак ке дуваат и горните. Т.е. како и да го свртиш ке дуваат и горните. :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Вентилација кај Astra G
« Одговори #4 на: 06 Декември 2011, 20:55:18 pm »
и кај мене во реното е така, го местиш за в шофершајбна, а дува низ сите ... како шо рече ракунче треба да ги затвориш другите за да дува само во шофершајбната. Мене не ми смета баш, и така решетките ми се скоро секогаш само пола отворени. Баш ќе проверам после дали ако е наместено да дува само во нозете, пак дува и низ решетките.

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Вентилација кај Astra G
« Одговори #5 на: 06 Декември 2011, 21:14:11 pm »
Јасно..очигледно тоа е така како што е. Админ може lock  на темата
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!