Автор Тема: Дечки ај мала помош ако може!!!  (Прочитано 5247 пати)

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #15 на: 01 Декември 2011, 22:41:30 pm »
drugarot na komsijata mu ja praese felicijata, 2000, ama  karburatorska e, samo ima elektronska plocka i taa go zezala, pa i nova zemaa i taa ne cinese, posle kupija polovna ispravna, a drugarot najde sto e problemot, na el.plocka imalo strafce za masa, slab kontakt, gi prelemi dobro i site mu gi napravi... no ako se raboti za multipoint, drugo e... a  da se proveri pumpata dali dobiva struja, t.e. ima tamu na konektorot  zican  osigurac, da ne e izguben ... moze li i bonbina da zeza, ako e problemot sto nema iskra ?

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #16 на: 01 Декември 2011, 22:45:36 pm »
За искра незнам дали нема, неможев прееска да вадам кабли, утре би требало да видам што е проблемот.
Може негде да губи маса.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #17 на: 01 Декември 2011, 22:48:47 pm »
откачи го цревото за бензин стави го во шише и види на контакт дали ке тече бензин

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #18 на: 01 Декември 2011, 22:50:27 pm »
откачи го цревото за бензин стави го во шише и види на контакт дали ке тече бензин

Ми текна на тоа ке пробам :), сега неможев светло нема :(

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #19 на: 01 Декември 2011, 22:51:00 pm »
Однеси ја кај Гугле бе ???

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #20 на: 01 Декември 2011, 22:55:40 pm »
Однеси ја кај Гугле бе ???
А-хахахаха...
Џиџи ѕвер ;D

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #21 на: 01 Декември 2011, 22:56:52 pm »
Има некој бројче од гугл да ми пиеше на ПП?
Па утре да му се јавам, ако ништо не направи пријателов.
Бидејќи мислам ќе поминел некој мајстор утре сабајле.

Отсутен nefer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 643
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #22 на: 01 Декември 2011, 23:59:59 pm »
За искра незнам дали нема, неможев прееска да вадам кабли, утре би требало да видам што е проблемот.
Може негде да губи маса.

.. ako e injection  ne smee da se probuva iskra kako na obicna kola, so dobližuvanje  na kabel (svekička ) do masa
.. može da gi vidis svekickite, ako se mnogu mrsni  nemalo iskra

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #23 на: 02 Декември 2011, 16:55:40 pm »
Еве да пишам значи пумпата беше отидена сабајле си запали одма ама после 30 мин возење почна да заебава и на крај ништо, откажа, измеривме до позади си оди струја, пробавме со кабли директно да се пушти ама пак ништо, ја чукнавме 2-3 пати проврте уште малце и толку. Ќе се смени пумпа сега па ќе видиме како ќе работи.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #24 на: 02 Декември 2011, 16:58:13 pm »
Еве да пишам значи пумпата беше отидена сабајле си запали одма ама после 30 мин возење почна да заебава и на крај ништо, откажа, измеривме до позади си оди струја, пробавме со кабли директно да се пушти ама пак ништо, ја чукнавме 2-3 пати проврте уште малце и толку. Ќе се смени пумпа сега па ќе видиме како ќе работи.

И фала ви на сите за предлозите, кога ќе се смени пумпата ќе има апдејт дали е тогаш ок. :)
« Последно менување: 04 Декември 2011, 10:38:40 am Ogi88 »

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #25 на: 04 Декември 2011, 10:39:34 am »
Сменетп пумпа за гориво, сега колата работи ама пак како да не е нешто ок, претходно некој мајстор го извадил термостатот и му рекол на пријателов не ти треба само малце зимно време ке ти загрева поспоро (бидејќи еднаш прегреала најверојатно запекол), деновиве на тестер ќе ја закачиме па ќе видиме што грешки дава. Исто така некој ја откачил ламда сондата.
Плус ABS-от не работи :)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Дечки ај мала помош ако може!!!
« Одговори #26 на: 05 Декември 2011, 17:34:45 pm »
Сменетп пумпа за гориво, сега колата работи ама пак како да не е нешто ок, претходно некој мајстор го извадил термостатот и му рекол на пријателов не ти треба само малце зимно време ке ти загрева поспоро (бидејќи еднаш прегреала најверојатно запекол), деновиве на тестер ќе ја закачиме па ќе видиме што грешки дава. Исто така некој ја откачил ламда сондата.
Плус ABS-от не работи :)
И плус е шкода :P