Автор Тема: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje  (Прочитано 3952 пати)

Отсутен vlado30

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 7
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #15 на: 09 Ноември 2020, 18:47:32 pm »
Kakvi se tie paricki na common rail??

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

на дизните  - тие гумиците што се ко парички  :)
Вака изгледа сензор за брегаста, не за радилица тоа ти е добро еве онлине ти кажувам, брегаста ќе видиш сензорот и точка, ова пари кошта и живци

Sent from my STK-L21 using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #16 на: 09 Ноември 2020, 21:41:55 pm »
Мене ми доаѓа да плачам од мака братко, не се заебавај, ако знаеш помагај околу ова.

Извини, алудирав на текстов :)
Цитат
Па што ти викам и јас немав никакво проблем ништо не светкаше само првото палење е проблем, хахахахаха не ме разбираш,

Инаку, и јас имав проблем со i10ката.
Или не пријавуваше никаков проблем на дијагностика, или пријавуваше сензор на брегаста, слаб притисок на бензинска пумпа, сензор на радилица...кога се палеше чек енжин, кога не.

Се влечкаше работата 2 ипол години, се утепаа од менување делови во сервисот, софтвери, чуда, го сменија и ECU, за на крај случајно да мрднат кабел од инсталација од сензори до ECU...го сменија и се оправи работата.
Среќа под гаранција беше колата.

Ти посакувам среќно и со помалку издатоци да си го решиш проблемот.
Убаво си кажал се изнамачи и ти и јас два месеца кај ќе беше е оставав и си одев да преноќи хахахаха

Sent from my STK-L21 using Tapatalk
хахахаха ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #17 на: 10 Ноември 2020, 13:53:34 pm »
Пробај kога ја палиш на ладно не притискај гас (туража). Онака ова го споменувам.

Мој совет и мислам дека НАЈверојатно тука ти е проблемот - имаш проблем со пумпата за гориво. Провери го тоа.

Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #18 на: 11 Ноември 2020, 14:15:00 pm »
Proveriv dali crevoto za visok gorivo e dobro, dali go vraka, no i toa e ok. Inaku proverena e i pumpata za gorivo.
Mi rekoa moze da e do alanserot, dodeka motorot ne postigne okolu 250 o/min (ili tuka negde, ne znam tocno kolku treba za ovoj motor) ECU ne dava gorivo i ako 'vergla" ECU toa ne go gleda i ne moze da zapali.
Ne znam dali da go otvoram i nego da proveram cetkici, gubbre vnatre .. uste toa ostana .. se drugo e provereno :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #19 на: 12 Ноември 2020, 11:47:59 am »
Нема што да изгубиш кога веќе сѐ си проверил.
Мада 90% од нашиве мајстори отвораат гледаат не знаат што гледаат 😅

Отсутен Alex.mkd

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 158
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #20 на: 12 Ноември 2020, 12:33:10 pm »
Proveriv dali crevoto za visok gorivo e dobro, dali go vraka, no i toa e ok. Inaku proverena e i pumpata za gorivo.
Mi rekoa moze da e do alanserot, dodeka motorot ne postigne okolu 250 o/min (ili tuka negde, ne znam tocno kolku treba za ovoj motor) ECU ne dava gorivo i ako 'vergla" ECU toa ne go gleda i ne moze da zapali.
Ne znam dali da go otvoram i nego da proveram cetkici, gubbre vnatre .. uste toa ostana .. se drugo e provereno :)
Сум имал сличен проблем, извади го анласерот земи сет цел четкици пиксни исчисти го подмачкај ако има планетар и тој убаво провери го. 99% сум сигурен дека ке се реши со 2000ден

Отсутен Samo-citam

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #21 на: 14 Ноември 2020, 19:47:00 pm »
Имам Хјундаи
Имав сличен проблем да на прочитав некаде на форумиве сите сензори ќе ги сменев
Кај мене проблемот беше у сензор за висок притисок

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #22 на: 15 Ноември 2020, 01:04:07 am »
Од сите работи што ги кажа, мене ми звучи дека моторот не добива гориво на ладен старт. Во прашање е некоја пумпа, освен ако не е некоја глупа ECU логика, па некој параметар му е off, па не дозволува палење. Тоа на добра дијагностика и мајстор што знае што гледа ќе се види.

Анлансерот ќе ти прави проблем и на ладен и на топол мотор.

Отсутен vane_busav

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #23 на: 16 Ноември 2020, 15:22:41 pm »
Пред да го сервисирам алансерот, еден стар мајстор ми даде совет, ми рече да пробам навечер да ја паркирам свртена наудолу, за да горивото не се враќа назад.. еве од 4-5 дена немам проблем сабајле на палење .. температурата е негде околу 2 - 6 степена .. ми рече да ставине ел.вентили на цревата за нафта и да го смениме филтерот за нафта и дека проблемот 99% ќе го решиме ... ќе ги вградам тие вентили, па ќе видам што ќе се случи ... :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Hyundai Santa Fe 2.0 2002 - problem prvo palenje
« Одговори #24 на: 16 Ноември 2020, 15:45:10 pm »
Ти викам имаш проблем со довод на гориво :) Ајде би требало да е easy fix.