Автор Тема: Problem so Vektra B  (Прочитано 1264 пати)

Отсутен nikola1987

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Problem so Vektra B
« на: 19 Март 2020, 11:28:09 am »
Здраво. Нов сум на форумов и поздрав до сите.

Имам проблем со Вектра Б. Проблемот е тоа што пред 1 месец почна да глави на 4500 обртаи во место, а на поаѓање беше многу тромава едвај 60 возеше. Бев на мајстор сменивме сензор на брегаста (тој го јавуваше на компјутер) и проблемов го снема. Се појави после една недела на кратко изгасив кола запалив немаше никаков проблем после тоа. Откако сменив некое време подоцна  решив да го обновам плинот т.е од обичен да ставам дизна систем. ми се јави проблем со тоа што на загреана колата почнуваше да трокира дури и ако застанеш да изгаси. Сменивме кабли, свеќици, бомбина , но проблемот сеуште постои, само што сега откако се сменивме и бев на плинар да го извадат плинот да не прави тој проблем колата и на ладно работи како на 3 клипа. Втор мајстор ми рече дека немало струја на 3та дизна, ја однесов на електричар и на брза проверка провери дека струја иде на 3та дизна. Ме упати да мерам компресија на мотор. На двајца разлчни мајстори бев и меревме компресија компресија е ок.

ДАли некој има претпоставка што може да биде? КОлата работи како на 3 клипа и троши бензин како ненормална

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Problem so Vektra B
« Одговори #1 на: 19 Март 2020, 13:02:04 pm »
Добредојде.

Што мотор има? Дали исто работи и на бензин и на плин? Од каде си? Маф, ламбда сонда имате проверено?

Отсутен nikola1987

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Problem so Vektra B
« Одговори #2 на: 19 Март 2020, 14:07:08 pm »
maf senzor proveren , egr iscisten. Lambda sonda ja javuva na kompjuter, no spored 2ca majstori ne e toa problem. lambda javuvalo zatoa sto sum ja vozel na plin . INace 1.8 16v na benzin e momentalno plinot e izvaden. SKopje

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7706
  • Плинаш!!!
Одг: Problem so Vektra B
« Одговори #3 на: 20 Март 2020, 00:58:24 am »
Слушни се со дечково, мислам дека може да ти го реши проблемот.
Саше 070/223-223 сервисот се наоѓа во Хром.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk