Автор Тема: Квалитетот на воздухот во Скопје  (Прочитано 571221 пати)

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #600 на: 25 Декември 2013, 00:09:26 am »
Se na se dobro si pominal , toa tamu e haos...
so pomin @falanga samo vnimatelno so dijagnozite tamu...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #601 на: 26 Декември 2013, 02:05:15 am »
pa na pulmo neme cudi sto se umira tamo kakvi idioti rabotat jas  pred 5 godini za malce so pistol kje otidev i kje  resev nekoj.
Stokata 5 meseci me lecea i me kljukaa so apcinja za hemoterapija i na kraj dami recat ti mora pod hitno na operacija imas rak na beli drobovi so metastazi..imas uste 5 meseci zivot... >:( >:( >:(
Otidov otvorija - zatvorija doktorot me budi i mi vika dete abe tebe dane ti utnale slucajno dijagnozata !!!!
Kraj na moabetot pritisok 100000 idam  koa me vidoa  sami pocnaa grob dasi kopaat abe vika decko izvini  SE GRESI PONEKOGAS...

ииии да ти ибам еј... мене вака да ми напраат јас нема “за малце ке им отидев“...  одма ЌЕ им отидев и ке потепав некого... боље мајка му да плаче на гроб одошто мојата да плаче кога ке умрам од лекови со грешно лечење или на маса операциона за џабе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #602 на: 26 Декември 2013, 02:25:04 am »
I doktorite se lugje. Gresat de sto ima loso. I vo Germanija gresat, i nasekade po beliot svet

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #603 на: 26 Декември 2013, 02:34:03 am »
бугар, не треси зелени... да згрешат за настинка... ама да згрешат до толку да го турат на операциона маса и да кажат после ИЗВИНИ? во германија таква грешка значи дека си отишол у пензија тогаш и во тој момент... до крај на живот ке ти плаќаат и они и државата за да живееш раскошно, пост трауматски да се лечиш доживотно...

ало бре.. 5 месеци хемотерапија, и на крај под нож за бели дробови и се тоа поради СЕРИЈА ГРЕШНИ НАОДИ... свесен ли си ти што збориш? има да ги одлежам сите тие во болницата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен martin_bt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2513
  • Дете Битолчанче
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #604 на: 26 Декември 2013, 02:58:07 am »
Сите сме јаки на збор
Што вредат коњските сили ако зад воланот седи магаре ... ? ;D


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #605 на: 26 Декември 2013, 03:06:30 am »
не ме познаваш очигледно... недај боже да ми се деси вакво нешто на мене или на дете мое... другачие ке збориш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5621
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #606 на: 26 Декември 2013, 09:51:45 am »
Jas zbrkav vrski vikam da gi tuzam.Zborev so nekolku advokati i site istoto mi go rekoa deka doktorite. Kje se vadat na toa DEKA SUMLJALE. pa zatoa te pratile na operacija da se osiguraat.Od tie skapani apcinja za 1 mesec se ugoiv 15kg. Se napraiv kako prasence moj i den denes nemozam da gi vratam nazad starite kilogrami.
Inace jas posle operacijata im otidov znam bese ponedelnik  imaa sostanok im vlegov vnatre onaka so zavoj abe toa bese pizdarenje do beskraj sakaa obezbeduvanje da mi viknat eden doktor ripna daja brani profesorkaAta mu vikam sedi prijatele da ne go jades ti ni kriv ni dolzen ka me vide kako curam se pribra nazad na stolce..
Toa e lugje bilo pominalo se trudam kolku mozam dA izbrisam toj period od glava..
« Последно менување: 26 Декември 2013, 15:27:18 pm VLATCE-PUNTO »

Присутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2663
  • Слобода или смрт
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #607 на: 26 Декември 2013, 10:03:18 am »
Кај тебе барем реагирале и ете жив и здрав.. но во штип имаше случај каде жената има рак а докторот ја заебавал дека салото и се топи.. и прекасно открија по што жената почина и остави 2 мали деца сирачиња.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #608 на: 26 Декември 2013, 10:51:05 am »
а онаа што ја лечеле од тумор во стомак, а излезе дека жената е трудна? им се породи во вц шоља бе.. од апчињата и хемикалиите што ги примала против болки последните 24 саати, (кога добила породилни болки) не ни чуствувала сиротата дека уствари се пораѓа. отишла во вц да се испразни и се породила... сама... и излегол туморот ебате беља ебате...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6568
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #609 на: 27 Декември 2013, 14:20:52 pm »
Официјално најзагадениот град во светот има 372 ПМ10, Скопје сега има 600!


Иако Скопје го нема на списокот на СЗО, мерењата во македонскиот главен град покажуваат дека во декември во неговиот воздух имало просечна концентрација на ПМ10 од 600, а понекогаш таа бројка достигнува и до 1.000.
Во 2010 година околу 223.000 луѓе од целиот свет починале од рак на белите дробови предизвикан од изложеност на загаден воздух, соопшти во октомври Светската здравствена организација (СЗО). За повеќе од половина од овие смртни случаи се смета дека биле во Кина и на други места во Источна Азија. Еве листа на најзагадените градови во светот, според СЗО.

Изложеноста на загадување на воздухот се влошува во некои делови на светот, особено во индустријализираните земји, според СЗО. Главната најава на СЗО во октомври беше дека ја вклучила надворешната загаденост на воздухот на својот список на светски познати карциногени - додаток што, се надева организацијата, ќе ги натера владите да сторат нешто околу тоа. Загаденоста на воздухот е најлошиот карциноген во светот и е поопасна, на пример, од пасивното пушење, рече светското здравствено тело.



Како што покажува табелата погоре, градовите со најлош воздух често не се главните градови, туку провинциски места со големи индустриски капацитети во нив или во нивна близина. Ахваз, на пример, во југозападниот дел на Иран, далеку ги надминува озлогласено загадените градови како Њу Делхи или Пекинг, со 372 дела на милион честички помали од 10 микрометри (ПМ10) на кубен метар годишно, во споредба со светскиот просек од 71. Животниот век во градот со 1.200.000 жители е најмал во Иран.

Иако Скопје го нема на списокот на СЗО, мерењата во македонскиот главен град покажуваат дека во декември во неговиот воздух имало просечна концентрација на ПМ10 од 600 на кубен метар, а понекогаш таа бројка достигнува и до 1.000.

http://www.mkd.mk/makedonija/skopje/oficijalno-najzagadeniot-grad-vo-svetot-ima-372-pm10-skopje-ima-600?fb_action_ids=10201379091583456&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map=%5B1391017031149895%5D&action_type_map=%5B%22og.recommends%22%5D&action_ref_map=%5B%5D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #610 на: 27 Декември 2013, 14:31:12 pm »
Колку што гледам загаденоста е преполовена денес. Дожд си врши работа. Испод 200 е ПМ10.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #611 на: 27 Декември 2013, 14:48:17 pm »
Дожд значи некое облаче донесено, тоа белким и малку ветер.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #612 на: 27 Декември 2013, 15:21:18 pm »
Киселински дожд фтв  8)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #613 на: 27 Декември 2013, 15:24:13 pm »
Колку што гледам загаденоста е преполовена денес. Дожд си врши работа. Испод 200 е ПМ10.

ako ne pa so creva da prskame cela zima za da vrne neshto za da ne sme zagadeni

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #614 на: 27 Декември 2013, 15:57:32 pm »
Изгледа и некое ќумбе помалку чади, потопло е.