Автор Тема: Пребушување бандажи. Промена на растојание.  (Прочитано 3020 пати)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Ај да подискутираме за пребушување бандажи, промена на растојание на штрафови. Старите отвори се пополнуваат и се бушат нови отвори со саканото растојание. Низ светот се прави доста, кај нас малку е скептично.

Да/Не ?
Како се прави?
Каде може да се направи?
Колку би коштало?


Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Пребушување бандажи. Промена на растојание.
« Одговори #1 на: 28 Јануари 2019, 17:14:52 pm »
Мое мислење не.
Претпоставувам дека затварањето на дупките е со варење. Со варењето се случуваат еден куп физички деформитети на структурата на металот, нарушување на кристалните решетки на металот, деформации од греењето и еден куп други аномалии.
Друго е кога бандашот е излиен.
Околу бушењето доколку се има добра машина, дупките би можеле да се избушат, ноооо, никогаш нема да го имаат оној фабрички венец, односно фабричко засилување. Така да се тоа е само лоша импровизација. И по мене е крајно небезбедно...
Не сакам ни да помислувам што се може да се случи со бандашот, а потоа и понатака со оној кој се наоѓа во кола со оваков бандаш.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Пребушување бандажи. Промена на растојание.
« Одговори #2 на: 28 Јануари 2019, 20:32:40 pm »
Доколку има некој магионичар што заварените места ќе ги истретира да дојдат на исти особини со остатокот од бандажот, тогаш зошто да не. Немора да значи дека нема да тера, ама јас лично никогаш не би експериментирал со тоа.
Далеку побезбедна опција е дистанцер-адаптер.

Ако е евтин бандаж, сигурно може да се најде со растојанието што ти е потребно, а ако е скап и редок сигурно не би сакал некој да го заварува и да му ебе матер. Така да во двата случаи би било "не".

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Пребушување бандажи. Промена на растојание.
« Одговори #3 на: 28 Јануари 2019, 20:41:16 pm »
Јас на собир е30ка видов некои бандажи со 5 дупки направени 4х100 само избушени беа штрафовите немаше ни заварувано ни ништо.. Го прашав баш газдата, ми вика дека распар му биле а не пасирале на колата па вака му се нашле.. а ги возел тие бандажи од Неготино..