Автор Тема: Проблем со електрична перка Bmw E39  (Прочитано 2803 пати)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Проблем со електрична перка Bmw E39
« на: 20 Јуни 2018, 17:43:55 pm »
Дечки периодов приметив дека кога стојам клима скоро и да немам.. Отворив хауба приметив електричната перка не врти.. Некој да има идеја како да се тестира што можи да биди ? Гледам по интернетов дека таа перка уклучува пред да уклучи виското..

Предхнодно и на угасната кола (без контакт), кога ќе го притиснев копчето за клима, тоа перката си се пушташе на некое слабо ниво, додека сега ништо не реагира..

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #1 на: 20 Јуни 2018, 18:11:12 pm »
Нешто баш не разбрав од напишаното.

Ми се случи да истекол фреон, ладење немаше, друго се работеше (компресор, перка). Ставив боја, и фреон, да се види од каде истекува, цело лето без проблем.
Наредна година, прво уклучување клима, повторно немаше ладење, плус, ништо не работеше.

На сервис ми објаснија дека скроз се изгубил фреонот и затоа ништо не се уклучува, а претходно имало малку фреон затоа работела климата ама недоволно за ладење.

Се надевам, дадов одредени насоки.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #2 на: 20 Јуни 2018, 18:19:49 pm »
Не си ме разбрал.. А можеби и нејасно сум пишал.. Значи колава си има клима, си функционира одлично али најверојатно се додека врти виското или му оди ладен воздух (во возеење) на ладилникот..

Во место треба уклучува перката, има 2 или 3 брзини али кај мене не уклучува воопшто..

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #3 на: 20 Јуни 2018, 18:34:02 pm »
Kaj mene v mesto ne ladese klimata, ne znam dali perkata uklucuvase ili ne. Vo vozenje super si rabotese. na granici koga ke nacekav guzva se varevme v kola. Na majstor mi rekoa deka kompresorot e oslaben i nekoi pritisoci ne se sovpagaa vo ler.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6414
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #4 на: 20 Јуни 2018, 18:55:54 pm »
Ваков проблем некогаш имав со Меганот. Решението беше во лер малце гас даваш и климата работеше :)

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #5 на: 20 Јуни 2018, 19:51:47 pm »
Хехе.. Лошо решение.. Изгледа ќе мора нов вентилатор.. Сега малку подетално разгледав, врти тој али 2 3 пати ќе заниша на 20 30 секунди и толку..

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #6 на: 20 Јуни 2018, 21:28:28 pm »
Перката е со 7 или 8 брзини. Бавните брзини ти се изгорени па ќе треба или да ја репарираш (тешко) или друга (нова).
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #7 на: 20 Јуни 2018, 21:39:07 pm »
Нова перка? Не би требало да е скапа.. Фала ти..

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #8 на: 21 Јуни 2018, 01:36:31 am »
200€

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #9 на: 21 Јуни 2018, 09:37:14 am »
и јас би ти препорачал само нова, за да не си ги кинеш живците со репарирања и половњаци,
бмв си сака сите составни делови од разладниот систем да му бидат во одлична состојба.
а и може да се најде поевтино од 200еур, само не во мкд.

Отсутен Баги

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 794
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #10 на: 22 Јуни 2018, 10:51:27 am »
пинг @masterficx . Он имаше некој сличен проблем со перка на 318и е46. Консултирај се со него.

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #11 на: 22 Јуни 2018, 17:05:17 pm »
Ventilatorot otkaci go i staj go na masa i svrti go so raka i cekaj da uspori i slusaj. Ako krchi ili grebe koga ke uspori togas ventilatorot ne cini i probaj so mashinsko ulje da go podmachkash. Elektronikata se rasipuva od starost ama i od los ventilator. Ako ventilatorot ne cini togas elektronikata nema sila da go zavrti vo "malite brzini". Elektronikata se poprava ama moras da bides mnogu vnimatelen kakvi delovi stavas. I potoa mnogu mnogu ubavo mora da ja zadihtuvash. A nigde ne se prodava samo elektronika moras cela perka da zemes. Za e46 kaj nas najdobra ponuda mi dadoa servis OM. Ne kupuvaj sam na svoja raka. Servisive ne bi trebalo da zemat mnogu pari za dijagnosticiranje, ama 99% e deka e do elektronikata kako sto pisaa pogore.
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #12 на: 22 Јуни 2018, 18:05:10 pm »
Се слушнав со еден дечко ми вика најверојатно четкиците ти се заминати.. Али не ми се верува дека е со четкици вентилаторот.. Ќе видам ќе го носам на сервис деновиве да видат одприлика.. Секако сам ќе го вадам пошто треба браник, фарови едно друго..
Има тука кај нас еден растурено бмв па ако не ми побара скапо ќе го сменам цел..

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Проблем со електрична перка Bmw E39
« Одговори #13 на: 29 Јуни 2018, 20:29:03 pm »
На овие коли вентилаторот е со 3 брзини, до него има два резистора кој се 100% цркнати тие се за прва и втора брзина, јас кога ги правев на петката во МК порачав од интернет мислам дека ги сменив и работеше супер. Но ова само ако работи вентилаторот а најлесно можеш да провериш е во трета брзина, треба да го откачиш тој џекот напред што е и поврзи + ,- на двете најдебели жици и види дали ке врти.